Gërdeci, Shkëlzen Berisha drejt përballjes me drejtësinë?

8 Shkurt 2023, 10:39Politika TEMA

Gërdeci, Shkëlzen Berisha drejt përballjes me

15 vite nga tragjedia me 28 të vdekur në Gërdec, Shkëlzen Berisha, djali i ish- kryeministrit Sali Berisha, duket se se do përballet me drejtësinë. 

Ndërsa SPAK vendosi dërgimin për gjykim të Fatmir Mediut, aso kohe ministër i Mbrojtjes, Prokuroria e Posacme njoftoi se ka ndarë çështjen lidhur me proçedurën e shitjes së municioneve luftarake.

SPAK ka hapur kështu një hetim të ri penal, sa i takon përfshirjes së personave të tjerë. Procedimi i ri përbën fshehje të pasurisë dhe korrupsion çështje për të cilën SPAK ka marrë në pyetje Shkëlzen Berishën.

“Gjatë hetimeve të këtij proçedimi penal janë kryer gjithashtu veprime të mëtejshme në lidhje me proçedurën e shitjes së municioneve luftarake nga Ministria e Mbrojtjes dhe ndërmarrja “MEICO” ndaj shoqërive të huaja “Evdin” ltd, me seli në Qipro dhe “AEY”, me seli në Florida.

Lidhur me këtë episod, hetimet paraprake nuk kanë përfunduar dhe është vendosur ndarja e çështjes penale, duke u rregjistruar proçedimi penal nr.279/1 viti 2023, për veprat penale “Korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetërore apo i të zgjedhurve vendore” dhe “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, të parashikuara nga nenet 260 dhe 287 të Kodit Penal.” thuhet në njoftimin e SPAK.

Me rihapjen e hetimeve, në SPAK u thirr pak ditë më parë edhe Shkëlzen Berisha, më i përmendur në skandalin ndërkombëtar të demontimit te fishekeve. Ai u mor në pyetje nga prokurorët e posaçëm lidhur me këtë çështje. SPAK-u rihapi çështjen e Gërdecit 9 muaj më parë duke u vënë në lëvizje, pas kërkesës së prindërve të 7 vjeçarit Erison Durdaj, një prej viktimave të shpërthimit.

15 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  Hani hani se ju ban mire...ka e moret ket lajm nga Eddroga..ai eshte ne Tukeli.....

  1. d
   durrsak 24 karat

   Ene ty te bafte mire, o klysh i malokut!

   1. Z
    Zani Caushi

    Amani ma sillni ketu te burgu im Zenin e babit se kishte kohe pa pidh ketu. Jane eksituar gjithe ketu , Edhe gardianet.

    1. D
     Djemte e Haklajve

     Amani mos e fusni ne burg. As Zenin as te jatin. Lerini te lire ju lutem. Do ja bejme ne dhuraten e merituar.

    2. z
     zalli

     xeni djali i nje babai kriminel,e i nje nene "toksike",jo jo populli thote se,"zoti vonon po nuk harron",kjo nuk eshte e para,sapo ka filluar t'i hapen petet lakrorit,prisni e shihni ketu do jemi

      1. I
       Indinjata

       Genjeni kete kodosh popullmi edhe nja 15 vite te tjera dhe filloni e tregoni peralla :"Na ishte nje here"!A thua se Shqiperia keto 32 vjete vjedhjesh e vrasjesh ka vetem Gerdecin!Problemi eshte se nuk eshte nje dore ajo vetem e familjes Berisha qe e ka rrjepur kete vend por ketu kane futur duart ata qe vendosen ne krye te antishtetit "burra shteti" si Sali Berisha .Une pat deklaruar Saliu nuk dija as te vidhja e as te vrisja ,Ju me mesuat i eshte drejtuar ai atyre qe sot per te humbur gjurmet e shkaterrimit total te nje vendi kerkojne qe tia faturojne Fatmir Medinjeve me shoke .Qe te vihet drejtesia (absurditet i ketij sistemi) ne kete vend duhet filluar qe me vrasjet e 2 Prillit nga kush u iniciuan dhe pergatiten dhe perse!Por ne kete sistem kurren e kurres s'ka per tu hapur kur "kutia e pandores"sepse populli shqipetar nja nje eshte shendruar ,ne fise,klane e grupime qe per interesa te ngushta eleminojne njeri tjetrin ! Ndaj mos prisni gjykime as per Mediun dhe jo e jo per Shkelzenin qe i Ati i tij eshte "monument agjenturash " dhe mbrohet nga fabrika qe e ka prodhuar deri ne ndarrjen nga jeta ne kete bote.Te gjitha jane lojra e ushqim per median e shkruar dhe ate vizive qe neser ti perdorin sepse i mbajne me para nepermjet ketyre lajmeve sensasionale.Saimir Tahirin e kalben per "shperdorim detyre" e Sali Berishen jo vetem qe se akuzojne dot por s'guxojne as ti permendin emrin sepse ka merrite ne zhdukjen e inventarizimit te pasurise se ketij vendi.

       1. S
        SPAK

        Lakrori ka qene me pete te hapura por nuk i ka lene Saliu duke i kercenuar deri me vdekje! Duhet hetuar edhe per kercenimet qe nga lavirja tek horri i bulevardit! Prisni dhe shpresoni!

        1. K
         Karmina thrret ne seance Gojore Prok,Spak

         nderkoh qi Xhenin e thrrasin ne Spak me ku sjell carin anes e anes Vrymes se baths , Karmina thrret ne seance Gojore Krykarin e Prokurise Spak , me ja zbut Nervin e mos pallue Xenin

         1. S
          SBS

          Të gjitha rrugët të çojnë tek Berisha.

          1. Z
           Zina sallaksja e drejtesise

           Shpresojme qe te marri denimin e merituar ky sypeshkaqeni

           1. D
            Dardan

            ... "denimin e merituar" duhet ta marre i ati kryekriminel dhe kryehajdut Doktor Sali Mortja, kreu i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi.

           2. P
            Prostituta Kombetare Sali

            Sa te keqinj jeni ju shqiptaret! Po sali berisha, Sali Lusha dhe Qim Peka na sollen demokracine, o budallenj! Po çfare prisni ju shqiptaret, qe sali berisha, me te birin, te bijen, dhendrin te perfundojne ne burg!!!!!!!!! A e meritojne?! Te gjithe e dime pergjigjen, perveç njethundrakeve! Mendoni qe ata qe na mbajne peng prej 30 vitesh do lejojne kete fund te Zi per Prostituten Berthamore Sali?!

            1. k
             kumandari burgit demokratik

             e e eeeeeeeeeeeeee vertete . po ku kemi memorje ne shqipcart bre burr i dheit ! salen s'ban me e cu n'burg ne ket moshe . i ka skadu mosha per Burg . Pupupu larg qoft .Apo s'po e pret Xani atje me Car ne Dore . E di si tha ne nji intervist ? Mezi po e pres ate lamashin qe na solli derrrokracine se do ja shqyej sumen ne mes te Burgosurve do ti shkerdhej te dy bab e bir . Ishte ber si i terbuar nga qejfi ,ato syt e skuq dhe tundte ate Te Gjatin . Ma dergoni shpejt berishen me xenin ktu bertiti se s'po duroj dot me ,ta falenderoj

            2. F
             FATMIRI

             PER SALI PORDHEN EDI I MADH E I VOGEL ÇA IKA BER KETI VENDI KETA JAN SI FAMILJE PER NE BURG LEKET E ARMOS QE MERTE REZART TAÇI DERGOHESHIN TE LIRI BERISHA EMRI ISHTE I TAÇIT LEKET I MERTE BUÇJA E SALIUT ARGITA TURI SHTREMBRA KA BER BADERDINE ME STUDJOT LIGJORE DUKE VEN GJOBA BIZNESEVE KUR I HYN POPULLIT NE GJYNAH DO VIJ NJE DITE QE DO PAGUSH SALI KANCERI DO PERFUNDOJ SI QEN RRUGESH EME PAS TE TJERET ME RADH ILIR BANDITI DHE ED TRAPI E KOMPANI ZYRTARESH TE KORRUPTUAR TE GJITH DO PAGUAJN

             Lini një Përgjigje