Çështja “McGonigal”, Enkelejd Alibeaj: Rama ka detyrë të japë shpjegime

7 Shkurt 2023, 15:18Politika TEMA

Çështja “McGonigal”, Enkelejd Alibeaj: Rama ka

Konferenca e Kryetarëve vendosi sot të pranojë kërkesën e opozitës për mbajtjen e një mocioni me debat për çështjen e “McGonigal”.

Enkelejd Alibeaj pas mbledhjes tha se kryeministri i një vendi ka detyrimin të bëjë sqarime për këtë çështje, e cila është e ndjeshme në Shqipëri dhe SHBA.

“Kërkuam interpelancë, por ajo nuk u pranua. Sipas ligjit, kryeministri dhe ministrat janë të detyruar të japin shpjegime për një çështje kaq të madhe këtu dhe në SHBA. 

Ju thashë se është një lojë si e si për ta fshehur Ramën nga ca fakte, nga ca të vërteta, që kanë dalë, jo nga ne, jo nga opozita, por nga drejtësia amerikane. Ligji për komisionet hetimore është tradita e këtij parlamenti.

35 deputetë kanë nënshkruar për ngritjen e komisionit dhe përcaktimin e lëndës për “Mc Gonigal”. Janë bërë gardh për të fshehur Ramën. Kërkesat janë nënshkruar me emër dhe mbiemër.

Heshtjen mund ta pranojmë kur je para prokurorisë, por kur je kryeministër, ndaj duhet t’i përgjigjesh”, tha Alibeaj

 

14 Komente

 1. N
  Notknow

  Ju keni detyre te mbyllni gojen se me qarte se ka fol Rama ska me

  1. E
   Edi Rama shiko kush ta ka fut! Meso

   Ne artikullin e shkruar ne New Yor Times, nga kater gazetare cifute, qe Edi Rama i ka xhan, nuk ka asgje per Edi Ramen. Asnje akuze, vetem insinuata. Madje une do t'i sugjeroja KM shqiptar te hedhe ne gjygj gazeten New York Times qe ka shkruar nje artikull per te nxire emrin Kryeministrit shqiptar, pa pasur as edhe me te voglin fakt kunder tij. Sipas cifuteve McGonigal ka takuar Ramen qe te loboje per license nafte. Keta kane marre brrylin nga Edi Rama. Dhe tjetra, gazetaret cifute, qe njihen si genjeshtare te pashoq, thone qe gjoja Neza ka kaluar informacion qe vinte nga zyra e Edi Rames kunder Lulzim Bashes, per lobistin Amerikan (Nicolas Muzin) qe u pagua me para ruse. Edhe per kete nuk ka as nje fakt qe Rama ka kaluar dokumenta kunder Bashes. ZERO! Gjtihcka eshte nje zhurme e porositur nga DIKUSH qe e ka xhan Edi Ramen ne Amerike dhe nga lobistet cifute. Edi Rama ju dha Izraelit tre muze holokosti ne Shqiperi, kur nuk ka ndodhur asnje holokost ne Shqiperi dhe ju ka dhene lapidare per kujtimin e holokostit, qe nuk ben asnje sens. Madje futi edhe ne shkollat shqiptare histori per holokostin, kur femijet shqiptare nuk dine as historine e Shqiperise. Dhe keta e shpreblejne me nje artikull per ti nxire emrin. Meso z. Rama, se kush jane miqte dhe kush jane armiqte.

  2. G
   Goni

   Vetem njerzit qe smarrin vesh e duan vemendje flasin per tema qe jan mbyll dhe enkelejdi ktu ben pjes

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

    Problemi është kjo kauze është si ajo e asaj të parkut të femijëve tek liqeni. U lodhen e u lodhen, dhe nje crime ne ujë bënë. Çfare do ta pyesin Ramen? Pse u takove me McConigal? Desha. Ke ndonje problem ti? Ka ndonje rregull ku shkruhet se unë nuk duhet të takohem me amerikanet? Çfare biseduat gjatë takimit? Takimi kaloi ne një atmosfere të perzemert dhe miqesore. Miku Amerikan u mahnit me perparimin we ka bere Shqiperia gjatë qeverisjes Socialiste. I premtove gje amerikanit? Nuk me kerkoi gje qe t'i premtoja gjë. Pse ishte ne takim edhe Agim Neza? Po ti kush je? Sekretari im? Ti ma Ben grafikun mua se ke takoj? Po Duçka pse ishte i pranishëm? Ka qenë dikur nje futbollist me mbiemrin Duçka, dhe ne ne fakt bëmë muhabet futbolli. I premtove SE nje stadiumi do ja vë emrin Duçka. Tani, ika se me presin të ambasada amerikane, se ka ardhur urdheri per të arrestuar Fatmir Mediun. Elisa, jepu pergjigje këtyre të tjereve, se na çane trapin. E moret vesh? Ja kjo ishte vrima qe do bejne. Debila. Rama nuk pyeti kur dy ministra të brendshem dhanë doreheqjen, e jo tani qe nuk.pjerdh fare.

    1. K
     Kejsi

     Vetem per te bere zhurme dhe rremuje jeni,skeni turp.

     1. J
      Joni

      Rama ka dhene shpjegimet e duhura

      1. D
       Dori

       Cdo gje e ka shpjeguar ashtu sic duhet

       1. A
        Alessia

        Akoma me kete po merreni ju,Shqiperia nuk ka lidhje fare me kete ceshtje ju vazhdoni,po skeni faj se skeni ca te beni.

        1. B
         Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

         Enkeled je jurist dhe i di mire si funksionojne procedurat mos kalo ne nivelin e non grata Berrisha se eshte turpe ......c'ka ju po kerkoni te instrumentalizoni eshte ne interes te Rames pasi qytetari eshte i shkolluar nukbjemi ne 1944 apo 1991 kur komunisti Berrisha berrtiste poshte komunizmi dhe turma injorante ne ekstaze sot jemi ne nje kohe tjeter duhet kulture ne komunikacion qe Rama ka dekada qe e ka kuptuar .Dile ne baze fole bashkbizedo me bazen latgohuni nga dhuna verbale dhe slloganet humoristike Nano ik , Tik tak ,Poshte diktatura , Rregjimi e idiotsira te kesaj nature kerko largimin e electoratit nga non grata Berrisha dhe grupimi vogel i interesave meskine , mendo per te ardhmen leri zgjedhjet lokale se nuk fitone dot me Berrishen Meten Shehun Babalen ,Mul gomarin politika eshte ringe fitone ai qe eshte me i forti

         1. H
          Himarioti

          Ky Alibeu është gjaku i prishur i njërit ndër kriminelët më të rrezikshëm të kombit tonë. Dueket jo si njeri por, si gorillë.

          1. A
           Ani

           Po shko mor bythqim dashke llogari ti

           1. E
            Eno

            Kerkoini llogari sales ju legena

            1. M
             Mbylle gojen se vjen era m...

             Kur ju te gjithe te jepni llogari me ty ne krye se cfare i keni bere vendit dhe popullit kur patet pushtetin ne duart tuaj atehere mund te konsideroheni se mund te pyesni te tjeter, por deri atehere mbylleni halen e qelbet se vjen erea m....kur ju hapni gojen. Ju vetem tymnaja kerkoni e zhurme e zullume ju kemi njohur mire dhe jeni te mbaruar njehere e pergjithmone.

             1. O
              Olti Hipopotam Curri

              Nuk ka pse ti japi shpjegim Alibythes kur nuk eksiston asnje ceshje qe te lidhet me kryeministrin.

              Lini një Përgjigje