Ish-kreu i Gjykatës së Kasacionit: E pabesueshme që prokurorja e SPAK ankimon urdhrin për hetimin e pasurisë Meta-Berisha!

7 Shkurt 2023, 11:16Politika TEMA

Ish-kreu i Gjykatës së Kasacionit: E pabesueshme që prokurorja e

Ish- kreu i Gjykatës së Kasacionit në Shqipëri, Zef Brozi ka reaguar për veprimin e prokurores së SPAK, Manjola Kajana që apelon vendimin e GJKKO dhe detyron Prokurorinë e Posaçme të nisë çështje penale për hetimin e burimit të pasurive të Sali Berishës dhe Ilir Metës, nëse kanë përfituar nga vjedhja e thesarit të shtetit gjatë trazirave të ’97-ës.

Brozi thotë se tregon që kjo situatë në SPAK minon zbatimin e parimit “drejtësi e barabartë për të gjithë sipas ligjit” dhe ka pasoja për Shqipërinë. Në një reagim në Facebook, Brozi thotë se duhet të përgjigjen para ligjit të gjithë prokurorët që po abuzojnë me pushtetin duke mbrojtur korrupsionin dhe ish pushtetarët e lartë. 

“E pabesueshme por e vertete: nje prokurore e SPAK apelon vendimin e Gjykates se Posacme Kunder Korrupsionit qe detyron SPAK te filloje nje ceshtje penale per verifikimin e pasurise se dy ish presidenteve e ish kryeministrave Berisha-Meta. A nuk eshte kjo nje deshmi tjeter se ne SPAK kane vasalet dhe mbrojtesit e tyre keta dy ish pushtetare te larte, prandaj krimet dhe korrupsioni i tyre vazhdon te jete i pandeshkueshem?

Kjo situate ne SPAK minon zbatimin e parimit Drejtesi e Barabarte per te Gjithe sipas Ligjit dhe ka pasoja tragjike per Shqiperine. Une besoj se duhet te pergjigjen para ligjit ata/ato prokurore te SPAK qe po abuzojne me pushtetin qe u eshte dhene duke mbrojtur korrupsionin dhe krimet e disa pushtetareve e ish pushtetareve te larte. Pra edhe vete prokuroret e SPAK nuk mund e as duhet te jene mbi ligjin”, shkruan Brozi. 

Ky reagim i Brozit vjen pasi prokurorja e SPAK-ut Manjola Kajana ka ankimuar në Gjykatën e Apelit vendimin e Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë që urdhëron SPAK-un të hetojë pasurinë e Metës dhe  Berishës, nëse është deklaruar sipas ligjit dhe nëse ka apo jo lidhje me vjedhjen e 280 kg ar në tunelet e sigurisë së lartë në Krrabë.

Në shtator të vitit 2022, avokati Idajet Beqiri referoi në SPAK një kallëzim penal ndaj Sali Berishës dhe Ilir Metës si organizatorë dhe përfitues të vjedhjes së floririt të shtetit. Më 7 tetor 2022, prokuroja Manjola Kajana, vendosi të mos fillojë hetimet me argumentin vepra penale është parashkruar pasi kanë kaluar më shumë se 20 vite. Prokurorja Kajana thekson se për këtë ngjarje janë dënuar 5 persona në vitin 2001, me vendim të formës së prerë të Gjykatës Ushtarake.

Ky vendim i saj për të mos nisur hetimet u ankimua në gjykatë nga kallëzuesi, avokati Beqiri, dhe më tej në nëntor 2022, gjyqtarja Flojera Davidhi, rrëzoi vendimin e prokurores Kajana duke arsyetuar se prokuroria nuk mund të dalë në konkluzione se nuk ka vepër penale dhe se janë parashkruar veprat penale, pa kryer hetime shteruese pasi mund të jemi para vazhdimësisë së veprës penale. Gjyqtarja argumenton gjithashtu se i takon SPAK të provojë pretendimet e kallëzuesit  nëse Meta dhe Berisha i kanë krijuar pasuritë me floririn e vjedhur, pikërisht duke nisur me verifikimin e pasurive të politikanëve.

45 Komente

 1. B
  Bardha

  Hajde spak per aspak cfare ashte kjo bushter

  1. N
   Një gjë më bën shume pershtypje..

   Haha, veq në Shqiprie, ndodhe kjo.. Që prokurori ose organi i akuzez të mbroj të aguzuarit. Vertet me sa duke, Ed Rame Turk hajdut Erdogani, kontrodhone SPAKUN, dhe ju thote atyre të SPAKUT, mose guxoni që të mi prekni shoket e mi, Saliun dhe Meten, se pse pa ate nuke rri dote në pushtet.. Por çfare të bën edhe më shume pershtypje, ështe, se sa pak ragime ka edhe nga komentusit, kure dje, një deputet Kishte kritikue Erdogani dhe qeverine Turke 100s mesazhe kunder deputetit.. Kjo tregone se në çfare gjendje mendore, jane shumica e Myslimanve që jetone, sote në Shqiptare.. Kure politikanet shqip foles i vjedhin dhe ju bën një mi të zeza, nuke ka ragime fare ose shume pak. Shaju ose kritikoju,Turqine dhe Erdogani që të gjith të hidhen, në fyt, dhe që të gjith mblidhen bashke si mizat në Mutttt.. Kjo më bën, shume pershtypje.. Por kjo na tregone ralitetin se pse ndodhemi në kët gjendje ku jemi sote dhe ku ështe kombi Shqiptare dhe Shqiprija sote.

   1. S
    SPAK i kapur nga Sali Bythfishkuri dhe Ilir Mutaj

    SPAK i krijuar nga partneret ka shkuar per skrap. Partneret, pas kaq vitesh pune dhe parave pa fund, na krijuan nje m.t te madh me drejtesine e felliqur dhe te korruptuar te Sali Bythfishkurit dhe Ilir Mutes.

    1. S
     SPAK apo KAPSLLEK!?

     Ky akt i kesaj rruspies eshte nje perqeshje ne fytyre ndaj Kim-Yong Unit dhe Lesh Perkoles qe ndertuan SPURDHAKUN dhe te gjithe partnereve qe "kontribuan ne ndertimin e KAPSLLEKUT SPAK" me prokurore te korruptuat te Sali Kakes dhe Ilir Mutes.

    2. S
     Sa per kujtese

     Kjo goca, Kajana, ka qene anetare e Forumit Rinor te Partise Demokratike ne kohen qe ishte studente. Rreth viteve 2005. Ka marre pjese aktive ne fushaten e Ylli Pangos ne qytetin studenti ne 2005 kunder Anastas Angjelit. Llogarite bejini vete tani…

     1. S
      S`duhen harruar faktet

      " sa per kujtese" , dmth. kjo qe para ca. 20-vitesh asht dashtunu tek Plaku Vicidolit...... Nga fizionomija e ftyrs duket si Kellici i "bashkise s`Lundres".......namyti Gabeli i modh.....Ku e gjejn shpine kta muter t`gjith tek (P)artia e (D)errave.........

     2. T
      Ti je i tille

      Kuptohet qe je trans

      1. K
       Komentues i perhershëm i gazetes Tema

       Krimi i kesaj prokurore eshte me i madh se krimi dobiçit dhe kriminelit Sali Berisha dhe Ilir Meta qysh nga 1992 e deri sot sepse veç vjedhjes, vrasjes dhe shktarrrimit pronave nga keta kriminele, po i shtohet dhe krimi minimit dhe shkaterrimit te drejtesise dhe demokracise nga prokurorja plepiste MANJOLA KAJANi e cila duhet "pushkatuar" qe te mesojne te tjeret se nuk shkohet me me tej. Pushkatimi eshte ti bllokojne zyren dhe shtepine, ta rrahin ne rruge, ti thyejne brinjet dhe ta degradojne totalisht kete kerme qe kerkon te degradoje vendin dhe shqiptaret e ndershem.

      2. A
       Adem

       sakte. Po sikur te ishte nje person jo publik qe te kishte bere te njejten veper cfare do te bente kjo prokurorja e qelbur?

       1. s
        spak kundermues

        Pa koment: Boll ti shikosh surratin,kesaj shemtire dhe nuk ke pse e zgjat me tej.

       2. G
        Greta dhe Xhovan Kajana

        Ne Berat ka qene nje Greta dhe Xhovan Kajana te zgjedhur ne PD. Vinin nga nje familje komunistesh ..Greta ishte caktuar nga Berrisha per pronat nese kesaj i pelqente nje shtepi ne mangalem apo nje dyqan diku vinte dhe te thoshte dil jashte se do ta mare une kur i tregoje tapi te thoshte fshij bythen nese kjo prokurore eshte femija e ciftit Kajana nga Berati ju paskeni zgjedhur vertete nje Berrishane qe asnjehere nuk do pranoje ti gjykoje duke pranuar edhe te largohet nga detyra

        1. D
         Drejtesia e munguar

         Flet paraja dhe SPAKu nuk ja përton ASPAK. Të korruptuar e të pamoralshëm pa pikën e ndrojtjes A ka ligj që e pushon nga puna këtë të pacipë?.

         1. s
          shijak

          "A ka ligj që e pushon nga puna këtë të pacipë?"...pyetje 1 milin $ !!

         2. s
          shelegura

          Kjo prokurore kajana ja pret shpresat popullit per drejtesi ,paska renje te thella berisha .

          1. s
           shelegura

           Kjo prokurore kajana ja pret shpresat popullit per drejtesi ,paska renje te thella berisha .

           1. G
            G

            Prokurore...putane...si vete Meta berishe...po nuk u qerruan keta bastarde...kot eshte

            1. s
             salikoqepetulla

             Pa hequr koto baxhella si puna e kesaj prokurores,nuk ka drejtesi.

             1. T
              Trotski

              Kjo Spakistja duhet te hetohet dhe te penalizohet nese del e baltosur nga te dy mamuthet e korrupsionit.

              1. l
               lexuesi

               Se fundemi z.Brozi mund te kuptoni qarte se perse jeni izoluar ne SHBA ,Ju edhe disa intelektuale te tjere dhe perse nuk u lejohet te kontriboni per vendin tuaj direkt!E gjitha kjo katrahure ka nje dore te forte qe drejton gjithçka e per gjithça ,ndryshe,ndryshe ne jemi nje vend sa nje qytet i rendomte i ç'do vendi e per rrjedhoj po te mos luheshin te tilla lojra tye pista ne kurriz te ketij populli sot drejtesia do te ishte vendosur ! Ndaj i nderuar jane pune te holla keto e per rrjedhoje as Sali Berisha dhe as Ilir Meta nuk duhet te denohen sepse dikur i kane sherbyer kesaj katrahure e qe sot kane garancite respektive per mos ndeshkim.Miqte po tallin menderen me kete popull deri ne shperberrjen e tij. Ndaj mos u shqetesoni se te gjitha keto jane te orkestruara nga makina e madhe qe prodhon te tilla skarco.Drejtesia ne Shqiperi ka vdekur se bashku me te gjitha institucionet e tjera qe jane shtylle e nje shteti e per rrjedhoje mos prish gjakun dhe mos kujto se te kane ofruar azil per te te siguruar ,jo te jesh i bindur je aty qe mos te kesh mundesi te kontribosh per kete vend,pasi ka kush e bene çorap si deri me sot,eshte Arta,Adriatiku,Arbeni e Luifeni qe mund ta mbajne kete vend ne kuotat e deshiruara duke iu vene atyre qe kerkojne shtet te stabilizuar e demokratik.Planet jane afat gjata e largpamese dhe vjen nje dite e gjithçka fillon nga e para.Saliun mos mendo se duan ta vene para pergjegjesise ,jo duan me çdo kusht ta mbrojne deri ne ndarrjen nga kjo jete pasi ka sherbyer ne objektivat e marra dhe te realizuar 100% . Shqiperia tranzicionin do ta kishte kaluar me shpejte se te gjitha vendet e tjera qofshin kero te Ballkanit e me gjere por mbahety peng sepse akoma nuk jane realizuar ne praktike analizat laboratorike per tu bere edhe me mish mash sa jemi. Ne te gjitha vendet shpallen koloni kur pushtohen e tek ne ka ndodhur e kunderta ,ne jemi vetshpallur si vend i tille,ndaj dhe respektojme heshtjen .

               1. t
                tetovari2

                Jo rastësisht disa herë kam komentuar se JEMI SPECIE NË ZHDUKJE E SIPËR!

               2. K
                Kush eshte Ndryshimi i ksaj Karane nga Llalla ?!

                Po Shteti ku ha MUT ? Apo eshte duke postuar Videot _

                1. t
                 tefiku

                 Ne fillim plehra Kraja dhe tani kjo qelbesire.Sa te tjere si keta ndyresira ka ne SPAK. Edhe ketu me duket se qe te tre Berisha Meta dhe Rama kane njerzit e tyre.

                 1. g
                  gjini

                  Mire komentuesit qe ndoshta aq njohuri kane per ligjin procedurial penal, por te vjen keq kur lexon opinionin e ish kreut te gjykates se larte .. Eshte njesoj sikur te thote dikush qe shoku Brozi ka bere lek te madh kur ishte Kryetar Gjykate dhe spaku te gjej prova per kete pretendim si dhe te bej hetim pasuror per Brozin..Jeni ne vehte apo jo? Duhet provuar se pari qe Sala dhe Meta kane vjedhur floririn e pastaj tu hetohet pasuria..apo jo shoku ish Kryetar.?.Se ke qene edhe profesor i drejtes penale dhe vitet paskan bere te tyren mesa duket,,,

                  1. x
                   xha Beqo

                   ti gjini gjonit je? si do provohet pa u hetuar me pare?!

                   1. A
                    Ah mer i shkreti Gjin

                    Ore Hajvan po Shteti ligjor ate detyre ka te hetoje e pasi del ne perfundimin se Berisha dhe Meta jane si Qelibar atehere i thote Popullit nepermjet Medjave qe te hapin nje Konto apostafat per ndihme tek Familja Berisha e Meta......ne pastaj mbledhim fshatin e kuvendojme e ju cojme ndihmat (ne Forme Financash) heronjve dhe drejtuesve tane te demokracise...... Ju or Gjin jeni nje Rrace e degjenerume qe fatkeqesisht ne vend te menjes, Zoti ju dhiu trunin..........Edhe plera ka me shume vlere..po te riciklophet...se sjell ekonomi...kurse JU....faqen e zeze e paci deri sa te shkoni nboten tjeter

                   2. B
                    Berti

                    Z.BROZI ! SPAK ESHTE I TERI “ BERISHIAN “, PRANDAJ SHQIPTARET I KANE HUMBUR SHPRESAT QE MUND TE BEHET KY VEND.

                    1. T
                     Tironsi

                     Po Socialistet legene me lepur ne bark ku jane apo kane fjetur mendjen qe shumica i voton ! Do ta shohin kete here qe do zoti ta marrin pushtetin berishianet e tja shtypin koken si ne 96- ten dhe kurre nuk do ti mbeshtesim.

                     1. B
                      Byrektore SHQIP-i

                      Shikoni portretin e saj dhe do të kuptoni origjinën e saj.

                      1. L
                       Lida

                       E kam thene ketu e dy vjet qe SPAK eshte i kompromentuar nga Berisha- Meta qe ne gjeneze. Kjo Manjola e pesofte te femijet e saj per kete krim qe i ben shoqerise se ndershme shqiptare.

                       1. 1
                        1

                        Po u kerkua te gjendet vjedhja e floririt nga pasuria e tyre e dukshme,lereni fare se nuk gjeni gje.Pasuria e tyre e dukshme eshte maja e ajzbergut.Pasurine keta te dy e kane groposur aq thelle sa vetem amerika me potencialet qe ka mund ta zbuloje

                        1. 1
                         1

                         Po u kerkua te gjendet vjedhja e floririt nga pasuria e tyre e dukshme,lereni fare se nuk gjeni gje.Pasuria e tyre e dukshme eshte maja e ajzbergut.Pasurine keta te dy e kane groposur aq thelle sa vetem amerika me potencialet qe ka mund ta zbuloje

                         1. S
                          Sahale-Shpellari

                          Me siguri urdheratdhe drejtimet per te ankimuar keerkesen per hetimin e dy muxhahedinve halabak, Sa-Halesdhe Like Floririt, do t'i ket mar direkt nga shefi i ri, Dumbabaja, te cilit s'ia mban torrja, dhe nxjerr kete baxhellen te bej apelim, per te hequr qafe dhe te mos hetohet kjo ceshtje. Cojini te shpija ate pastruesen e famshme, mbase ajo i gje shuket e paras te fshehura ne shtepi. Kjo bushter duhet hequr nga drejtesia vetem per kerkesen qe ka bere per te pushuar kete ceshtje..

                          1. S
                           Spak eshte Kanceri Drejtesise por edhe -

                           Me nji gure Djalli Politike vrau te gjitha Shpresat e shqiptareve . Spak eshte Kanceri Drejtesise Shqiptare ,ai i krijuar ne nji Kompromis te Padronit dhe Klyshve te tij Kanceroze ne Politike per ta fshie nga lista e ktij Shteti - te ashtuquajturen Drejtesi e Shtet Ligjore e cila perdoret thjeshte nga goja e Politikes si nji demagogji medieve - por Spak eshte edhe nji art Piramidale sepse shumfishoj Pagat e ksaj Bande Kanceroze thjeshte me Varferu me vjedh popullin shqiptare nderkohe qe nuk i sherbejne asaj pe te cilen Paguhen nga ky Taksapagues ky popull i Tradhetuar nga Politika e Djallit Demokratike ,qe ne falt s'eshte aspak i tille

                           1. F
                            Franci

                            Po Dumani perse nuk nderhym pas ketij qendrimi te prokurores se tij ish anetare e Forumit Rinor te Partise Demokratike apo ashtu eshte nje muhabet. Edhe Dumani do te jete nje Kraja tjeter. Shqiptare qe keni mbetur largohuni nga Shqiperia, ky vend nuk behet me. Komunisti e ish spiuni UDB Sali Ram Sheqere Berisha ( Karaxhic) e coi misionin e tij deri ne fund dhe me mbeshtetjen e spiunit Meta .

                            1. A
                             Avni Rustemi.

                             Keshtu po shpenzohen parate e taksapagueseve amerikane? Per keta prokurore te ashtuquajtur te SPAK?

                             1. P
                              Prokurori

                              Komentues perse ankoheni per SPAK ? Ka bere goxha arrestime e denime. 1. Saimir. Tahiri. Minister PS. 2.Lefter. Koka. Minister. PS. 3. Alqi Bllako. Deputet. PS 4. Zv. Ministrja arkes peshk PS 5,6,7 kryetare bashkish. PS E shikoni qe ja mohoni punen qe kane bere? Rrofte Partia Demokratike.

                              1. a
                               arqile

                               Perendia te mbulofte me turp merjana karjana qe refuzon hetimin e sales dhe ilir floririt.Do paguash shrenjt gjakun dhr mundin e nje populli te tere te vuajtur e te shfrytezuar nga keta politikane kriminele hajdute .Ku ke parr ti te vidhet floriri i shtetit dhe te mos gjendet hajduti.Ty karjana te kabe dale burra qe te tregojne me gisht hajdutin ti mbroi salen e ilir floririn por ta dish se nje dite do pergjigjesh per veprimet.Turp.

                               1. D
                                Dani USA

                                O popull ime i dashur,po nuk doli nje diktator me i eger se enveri por kombetar Demokratkapitalist qe ta pastroi me themel mocalin qe ka krijuar Saliu keto 32 viet anarshi mos prisni drejtesi,vetem ai lloi diktatori bene shtet po qe te behet kjo,duhet nje revolucion mbare popullore me ate lloi diktatori ne krye te revolucionit ne te kunder rruge tjeter nuk ka pervecse te lene te gjithe Shqiperin,E dua populloin dhe Shqperin time te lumtur e te begat si ameriken.

                                1. e
                                 emigranti

                                 pse merziteni keta prandaj shesin mendje sepse saliu me shoke i paguajne kete i nxjerrin te pafajshem

                                 1. J
                                  Josif Shpati

                                  Te dashur komentues ,po ne qofte se te ishte ne kohen e Enverit kjo vjedhja a dote kishin treguar se ku i kishin fshehur Like floriri se Saliu i thoshte keshtu Apo Saliu vete se edhe ai nuk eshte pa gje.Respekte per Avokatin Idajet Beqiri qe me kurajo po qendron para te dyve por edhe gjygjesorit teje inaktiv dhe te korruptuar.Populli Shqiptar eshte ne pritje te drejtesise.

                                  1. K
                                   Kurva e Likes??

                                   Prostituta e Like Floririt @Manjola....eshte nje Ndresire dhe eshte per te futur ne BURGE vete kur Deklarton :"Se ngjarja ka ndodhur para 20-te vitesh"??Dhe si e tille nuk duhet Hetuar... c´fare Ndresie,qe kemi ne SPAK-un Shqipetare??Njerez Harbuter dhe jashte Llogjike.. Ne Gjermani Hetohen ish-Gardjane Burgu pas 70-te vitesh apo edhe 80-te..si te Dyshuar, apo Ndihmes ne C´farosjen e Hebrejeve apo edhe thjeshte te dyshimte ne Torturime te Burgosurish..kur se ne "Shqiperine Demokratike"...na del nje "Spurdhjake"...qe kerkone te beje per Budallenje Shqipetaret me "Argumentin se ka kaluar afati kohore"??Sa Bukur....

                                   1. N
                                    Nik

                                    ME PERMASAT E GOJES KESAJ KARJANES IA DEL VETEM NDONJE ZEZAK NGA NIGERIA SE SHQIPTARET E KANE TE VOGEL.

                                    1. T
                                     TROPOJA

                                     Perderisa SPAK mban nje baxhelle si Manjola, turi petull, nuk ekziston si organ drejtesie. Po ecin ne rrugen e Llalles, qe te vije shtatori i nxehte per arrestimet. Kthehu ne Shtator. Kjo kenge eshte per SPAK-un. Bravo SPAK, po ecen ne rrugen e te pare. Urime. Me keq ke per ta cuar drejtesine shqiptare, drejt humneres. Ajo prokurorica vetem juriste nuk qenka. Nuk e meriton te jete pjese e organeve te drejtesise. Cfare sigurie qe paska, per te shkelur te drejten proceduriale, vetem e vetem se eshte e shitur. Do ti vjellesh nje dite, te gjitha. Soni i hajrit.

                                     1. F
                                      Ferdinandi

                                      Rrini dhe kërkoni plerat, kur plerat kanë zaptuar drejtësinë. Këta morresha e morra të kaluarës, e mbajnë gjallë me shpresë për tu ringritur mona, meta/j dhe berisha. Këta janë kamikazë të mirë paguar dhe të përlyer në të paktën në një krim, ku berisha, meta/j u bëjnë shantazh me të kaluarën e tyre. Prandaj dhe vetingu duhej që jo vetëm, të shkarkoheshin, por për pasuritë e pa justifikuara të ndiqeshin penalisht si përfitues, vjedhës për shkak të detyrës, duke jua konfiskuar gjithçka e përfituar duke rivrarë të vrarët nga bashkëpuntorët e tyre që i mbanin me lekë. Zoti jua dhëntë aty ku i dhem më shumë, të bësh pasuri me fatkeqlsinë e tjetrit është e papranueshme. Pushteti i berishës dhe meta/j do të kthejë këta morresha e morra pësëri në drejtësi, ku zegjine e gjina bashk me tjerë të rivrasin njerëz e këta të trashin qafën.

                                      1. S
                                       Shpuesi

                                       Duhet qe kreu i SPAK ut mos te fshihet pas ketij skandali,, Ose te behet edhe ky me vile ne LALEZ pasi te kete mbaruar mandatin,, O sot o kurre drejtesi per Shqiperine,,

                                       Lini një Përgjigje