Jamarbër Malltezi, 'ambjentalisti' i papunë që u bë miliarder falë vjehrrit: 35 pasuri të regjistruara në emrin e vet

6 Shkurt 2023, 19:59Politika TEMA

Jamarbër Malltezi, 'ambjentalisti' i papunë që u

Ndërsa Sali Berisha ka thirrur në 11 shkurt një protestë kundër korrupsionit të pretenduar, dhëndri i tij, Jamarbër Malltezi, ‘noton’ në luks dhe në pasuri me vlerë miliona euro, të fituara në mënyrë të dyshimtë, sidomos gjatë qeverisjes Berisha 2005-2013, ku spikat afera me tjetërsimin e ish Klubit Partizani, sot në hetim nga SPAK-u për pastrim parash. Përfituesi kryesor i aferës së tjetërsimit të pasurisë publike nga pushteti i Berishës ishte pikërisht dhëndri i tij, i cili nga trashëgimtar i pretenduar i 140 m2 tokë, ngriti 19 kulla, në të cilat ka 35-50 %. Shqiptarja.com sjell sot të dhëna rreth 35 pasurive të Jamarbër Malltezit, ku është pronar i vetëm dhe bashkëpronar. Këtu nuk llogariten pasuritë që mund të ketë shitur. 

Mes pasurive në emër të Jamarbër Malltezit rezultojnë 9 apartamente me sipërfaqe rreth 2 500 m2 në Tiranë, një nga të cilët në bashkëpronësi me Argita Malltezin (Berisha), me sipërfaqe 128 m2. Jamarbër Malltezi është pronar edhe i 6 njësive ndërtimore në Tiranë me sipërfaqe rreth 1.2 mijë m2. Këto pasuri ndodhen tek ish Klubi Partizani si dhe tek rruga ‘Mustafa Matohiti’ në Tiranë, një nga zonat më të shtrenjta të Tiranës, aty ku ndodhet edhe shtëpia e Sali Berishës, zonë e cila quhet ndryshe edhe si ‘Rruga e Salës’.

Pasuritë e tjera janë bodrume, garazhe, troje dhe tokë arë. Të gjitha pasuritë rezultojnë të regjistruara nga viti 2012 deri në vitin 2022, me përjashtim të dy sipërfaqe toke arë 2270 m2 dhe 3 000 m2, në Priskë të Madhe, të cilat figurojnë të regjistruara që në tetor të vitit 2004.

Pas ardhjes nga Kosova në Tiranë në shtator të vitit 2005, Argita Berisha ka deklaruar se bashkë me bashkëshortin e saj, Jamarbër Malltezin, kishte në bankë 39.500 dollarë si dhe dy mijë euro gjendje, për të shlyerjen e një kredi. Paratë e tjera të kursyera nga pagat që kishin marrë në UNMIK në Kosovë, i kishin investuar në pasuri të paluajtshme. Vijon të mbetet mister burimi i parave të Jamarbër Malltezin që i ka investuar në ndërtim tek ish Klubi Partizani, të cilin e futi në dorë falë pushtetit të vjehrrit.

Pasuritë e Jamarbër Malltezit

Apartament 375 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Apartament 372 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Apartament 346 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Apartament 373 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Apartament 356 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Njësi ndërtimore 167 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Njësi ndërtimore 305 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Njësi ndërtimore 214 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Njësi ndërtimore 376 m2 në Tiranë, 9 korrik 2020

Njësi ndërtimore 113 m2 në Tiranë, vlera 160 mijë euro, 29 qershor 2022

Njësi 107 m2, tek ish Klubi Partizani, 2 pill 2013

Apartament 201 m2 në Tiranë, vlera 225 745 euro, 12 shtator 2014.

Tokë arë 13 000 m2, Alltare Tiranë, 7 800 000 lekë, 3 shtator 2014.

Apartament 112 m2 në Tiranë, 150 mijë euro, 9 korrik 2013.

Apartament 208 m2 në Tiranë, 93 mijë euro, 29 qershor 2012

Garazh 16 m2 në Tiranë, 6 mijë euro, 29 qershor 2012

Truall 206.5 m2 dhe ndërtesë 206.5 m2 në Tiranë, pjesa 1/4, 30 maj 2022

Truall 3294 m2 dhe ndërtesë 1467 m2, tek ish Klubi Partizani, pjesa takuese 480/12000, fituar pronësia në 12 korrik 2021, regjistruar në 3 nëntor 2022.

Truall 2330.3 m2 në Tiranë, pjesa takuese 186/684, regjistruar në shkurt 2019

Apartament 128.3 m2 në Tiranë, në bashkëpronësi me Argitën, regjistruar në 5 qershor 2015

Bodrum 28 m2 në Tiranë, vlera 3 665 200 lekë, në bashkëpronësi me Argita Malltezin, regjistruar në 26 nëntor 2015. 

Truall 187 m2 në Tiranë, në bashkëpronësi me Argitën, 4 gusht 2021

Bodrum 18 m2 në Tiranë, 17 mijë euro, në bashkëpronësi me Argitën, regjistruar në 18 maj 2015

Tokë arë 2270 m2 në Priskë të Madhe, vlera fillestare 3 950 000 lekë, në bashkëpronësi me Argita Malltezin, regjistruar në 20 tetor 2004

Tokë arë 3 000 m2 në Priskë të Madhe, në bashkëpronësi me Argita Malltezin, regjistruar në 20 tetor 2004

Truall 1341 m2 dhe ndërtesë 565 m2, tek Rruga e Dibrës në Tiranë, pjesa takuese 189000/2100000

Truall 680 m2, Bashkia Cërrik, në bashkëpronësi, regjistruar në 3 korrik 2007

Truall 685 m2, Bashkia Berat, në bashkëpronësi

Truall 670 m2 në Tiranë, pjesa 186/684, 23 shtator 2021

Truall 442 m2 në Tiranë, pjesa 12/36, 23 shtator 2021

Truall 908 m2 në Tiranë, pjesa 186/684, 23 shtator 2021

Truall 33 m2 në Tiranë, pjesa 9/40, 30 maj 2022

Truall 7.5 m2 dhe ndërtesë 7.5 m2 në Tiranë, pjesa 1/4, 30 maj 2022

Truall 660 m2 në Tiranë, pjesa 7935/33600, regjistruar 9 mars 2022

Truall 90 m2 në Tiranë, pjesë 1/192, regjistruar 7 korrik 2013

(Shqiptarja.com)

41 Komente

 1. K
  Klodiana

  Ky eshte turpi me i madh per drejtesine e re. Nuk mundin te hetojne nje mashtrues ordiner si ky dhendrri, mendoni ca mund te bejne me krime me te sofistikuara

  1. k
   k

   Pronat i ka marrë si dëmshpërblim që rri me gërdallën shpellare.

   1. T
    Tironsi ZZ-NYC

    Me aritmetikë të fillores i bie që ky gjysëmburrë të ketë (deklaruar) shumë herë më shumë se Blloku i Dullës (Dje dhe sot) Komentet janë të tepërta!

    1. S
     Shqiptar

     Tregojani kokpalarve malok qe vdesin per buke por djegin e shkaterrojn per Sali hero shpellarin…

    2. P
     Pal Melyshi

     Ky Serbo Mallezi nje jeri me identitet te dyshimte Gjinor ne fakt sipas kuranit te madhenueshem eshte Pederast , sepse ai thote : Kurani : - Te ruajt zoti prej burrit me ze Gruaje dh Gruas me ze burri....te fala gjeneralit famekeq te 97 Spiunit te Sigurimit SHABAN TAPIS ( QUKAPIKU )

     1. F
      Flamuri

      Floriri i Kerrabes eshte ktheyr ne apartamente dhe dyqane te perjtshme per bastardet e familjes mafioze Berisha. Drejtesia hesht. Shqiperine e mori Berisha i vu zjarr, shqipetar mos rri po duku, shqipetar!

      1. K
       Ka fituar euromilionin dhendri non grates

       Ka fituar Euromilioni mos e akuzoni kot eshte me fat dhendri Berrishes . Ne kemi hallin e Xenit , Spiunit I.M , non grates si ti shpetojme .Une kam dy dite qe nuk fle vetem mendoje mendoje cfare duhet bere per shpetuar shokun Sali dhe familjen kriminale Berrisha......jane njerez te pafajshem mendojne vetem per te shperuar démokracin Amerikane dhe ekonomine gjermane nga armiku Edi Rama nga Soros

       1. F
        Fli ore gjume

        Fli ore gjume te behesh i bukur dhe i pasur si Luli i PDse, sepse pagjumesia te le te varfer dhe te shemtuar. Une tani u ngrita nga gjume, prandaj lemi mua keta kokerat e floririt.

       2. l
        leni

        Te dhjefsha SPAK megjithe spakakët qe ka brenda.

        1. F
         Fieraku

         Ky dhendri bashke Argiten jetojne ne luks ,e cecenet qe po vdesin per buke ,i shkojne nga mbrapa ,qe ta kene te siguruar pasurine ,per sa kohe u shkoni mbrapa Non Grates mut do te hani or cecene te Bathores e cecenet qe jetojne ne Tirane ,gjake e dhjame ju befte muti

         1. D
          Daj ceni

          Mirë i ka vjedhur,nuk diskutohet.Por më cudit fakti,se si ka mundësi të arijë të vjedhë ksq shume. Ky rjedh nga dy fise febilash si nënës dhe babait.Pyesni tiranasit relativesh të vjetër.Cfarë përfaqësojne Begetë Bekteshët dhe Malltezët në katund.

          1. a
           amerikani

           TE GJITHA PASURIT E JAMSERBMALTEZIT JA PASURI TE SHTETIT SHQIPTAR QE I KA VJEDHUR VJEHRRI I TIJË SALI KARAXHIÇI SPAK NESE GUXON KËTE PASURI DUHET KONFISKU DHE DUHET KËTHYER SHTETIT DHE DUHET BURGOS SALA DHE SERBMALLTEZI UROJ QE SPAK TE KETË GUXIM DHE KURAJO TA MBROJ PASURINË SHTETRORE

           1. T
            Tralala

            Ate kurven ne vere te pidhit o shkerdhate muti! E shkatruat, renuat, e hoqet zvare kete popull o qe ju rente nje pike ne tru dhe te hiqeni zvare....

            1. N
             Ndroqi

             Ky kalamojt i ka bo me Saliun

             1. S
              Shpresa

              Një vend që vlerëson hajdutin do të katandiset keq e më keq

              1. n
               non grata(po i pasur ama)

               Popull budalla ne 11 mos haroni te dalim te mbrojme pasurine e zenit dhe te arbit

               1. n
                non grata(po i pasur ama)

                Popull budalla ne 11 mos haroni te dalim te mbrojme pasurine e zenit dhe te arbit

                1. T
                 Toma

                 Sikur vetem kte ftyren e jammutit te hundderres arginta te shofin njerezit edhe e nxjerrin konkluzionin e qeverisjes se sal pordhes e pd bashke. Tung o popull dhe mos harroni tu shkoni ne miting ktyre haleve!

                 1. T
                  Tomi

                  Ca gerdalle duket ne foto, majmuni me kapele, a robt ku ti kesh

                  1. K
                   Kosova

                   Dhandrri qose asht njeriu ma i urrym sot per sot ne Shqipni. Nji fallcitet dhe zgerdhimje me hjudtri

                   1. G
                    Genti

                    Ja qelbësirat e politikës që na hiqen për engjëj e që ju shkon turma e përfituesve dhe te verbërve nga pas me dy gishtat lart ndërkohë që e kanë ngrënë sa krahu nga "lideri historik" dhe shpura e tij. Puna është se edhe në krahun tjetër puna nuk është edhe aq ndryshe. U qamë nga 11 bllokmenë të diktaturës dhe po na pijnë gjakun 1111 bllokmenë "Demokracie". Ta gëzoni o popull demokracinë e hajdutëve. Demokraci=Pordhë me rigon ose ushqim për idiotë. Dilni në 11 Shkurt tu mbushni xhepat qelblsirave, vrituni si në 21 Janar për hajdutët që me lotë korkodili ju mbulojnë me lule.... Popull hajvan.

                    1. Z
                     Zana

                     Ueeeee nuk mbaruaka lista e prona e te ketij kokekapeles. Ci paska bere Tiranës malukati i Argitkes

                     1. D
                      Dil KM na posto nji Video me Tynele o shkerdhata !

                      Mir qytetaret i ftohe i tradhetove pasi u more Voten por , paske ndare edhe Shqiperine me Dy familjet me kriminale ,dy kryekurvat e Kombit o Shkerdhate ,qe mashtron me rruge e tynele nderkohe qe Banda e shpellarit ka bet kerdine dhe bytha jote as qe do te dish se cndodh me Shqiperine .Kudo Lajme trishtuese ,nuk do me dit as per Drejtesi e as se gjysman e shqiperise e kan privatizuar Familjet me Shkerdhata me te urryera ne Shqiperi ajo e bririshit e mutajt o te dhjefsha Qeverrine se paske qen Mashtruesi flliq . Tradhetove ata qe te besuan Votat o shkerdhate -shko e qiu ke Vilat e Lalzit e bej Orgji me dy Putanat e Kombit .Atij Parlamenti i duhet vene zjarri

                      1. G
                       Gomari i Saliut

                       Gomari i qeshur. Ky duket i papergjegjshrm si njeri

                       1. V
                        Vranakonti

                        O zot! Na ruaj nga drejtesia e keqe. Cdo gje ka te keqen ose te miren e saj,por drejtesia e keqe eshte e zeza me madhe qe mund te kete nje shtet,nje popull. SPAK-u dhe gjithe instiucionet e drejtesise shqipetare,harram e paçin parane qe marin nga populli. Paskan frike nga nje gerrmuq si sali Berisha.Turp dhe vetem turp.

                        1. U
                         UNE

                         Kurre nuk i doja ti kisha keto pasuri. neqoftese do me quanin Jamamber Malltezi.

                         1. E
                          Emiljano

                          Sado para te kete zhvatur prape koke loqe ngelet

                          1. B
                           Bledi

                           Lulushi ka mérita. Te pakten ketij i palloi nusen Zenit motren dhe Sales gocen. Pasi u bé miliarder i beri hasha i mori partine dhe perjashtoj non graten .Hoqi dhe Olldash Topall Patos e kompani nga PD spiunoi tek amerikanet i hodhi tym u bé shok me hasmin i ka dhe dosje gati per Spak . Me shume se kaq vetem me ja fut te trêve sallamin neper shale. Te tera keto duke fjet gjume. Lul Basha = Kaiser Sose

                           1. B
                            Burbuqe Toska Gjuhe frenge Elbasan

                            Edi Rama eshte qen bir qeni. E jema eshte kurve Linda eshte kurve. Burbuqe Toska Elbasan

                            1. N
                             Nje fakir punonjes nentoke

                             Me 11 shkurt te gjithe ne proteste pasurite e ishpushtetarve ne rrezik dhe e dyta ai Megdonigal nuk e ka bere mire ate pune me ate kurven se nuk conte ne hotel po ja bente ne makine e per kete Saliu kerkoi ndihmen e grave demokrate i mblodhi ne Tirane . Nje pakice te rinj demokrate e filluan qe sot protesten ne Surrel sepse Amerika shume e dashur nga Saliu eshte ne rrezik te madh nga Edi Rama . Ky artikull i sotem me mije per qind eshte vetem maja e aisbergut kemi ne rrezik edhe spiunin-super hajdutin tjeter Mona-Like , edhe keta nuk dihet sa prona te tundshme e te pa tundeshme e se ku i kane regjistruara ne Shqiperi e neper bote prandaj te qorrat e psikopatet jane bere gati per proteste nungrada Sali dhe spiunhajduti Likja mbeten ekraneve bejne thirrje per pjesmarrje sa me te madhe sepse c’fare te ndodhi ata nuk i gje asgje jane te tjeret , qorrat qe hyjne burgjeve , O popull hapni syte e shikoni veshet e degjoni ata qe bejne thirrje per protesta te vazhdushme po asnjerit nuk rruhet per ne fakiret po hic bre njerez hic fare po fare vetem kane halline tyre , Edi Rama po iken keta ne burg gje qe duket shume e veshtire prandaj duhen injoruar me mos pjesmarrje jam i sigurte qe iken vete o popull .

                             1. S
                              Shqiptari

                              Maloket qe ndjekin nga pas saliun kerkojn rritje rroge , ja te shkojn tek dhondrri saliut aty jan 3 miliard euro , ne te kundert mbyllni halen popull pis

                              1. I
                               Idioti

                               Une si idiot jam mesuar te mos shaje njeri, por mos haroni se Matezi mere rroge si deputet dhe gruaja e tije paguhet. Ska ndonje gje te keqe si idiot qe mendoj. Mua me duket si aktori Italian qe luan Xhon Spice, sidomos po te baje dhe nje kruajtese dhembesh ne goje. Besoj se I ngjane por nuk i ka veset e keqia te Xhon Spices

                               1. a
                                amerikani

                                Ju qe jeni populli kafshë pa dinë e pa imanë pa kryq e pa kishë dilni më 11 shkurt mbrojeni hajnit e Sali kafshes Ju o te mjerë qe buk nuk keni per te ngrënë mbrojeni nji hajvan qe tallet më ju

                                1. D
                                 Drini

                                 Ky popull e ka hak te vuaj, priti kur te dalin e te mbroje pasurine e pederastit qe del me kapele kauboji...

                                 1. k
                                  kur 3000 Euro pasuri deklaronte

                                  Ky Jamarber paska deklaruar nja 39 000 Dollare pasuri ne banke ne 2005...por ky Kryeministri aktual qe atehere deklaroi vetem 3000 Euro pasuri me se e ndertoi ate kullen ne Surrel, apo me frymen e shenjte...

                                  1. L
                                   Lili

                                   Aman o "TemA", se na bete me zemer!

                                   1. g
                                    gerti

                                    republike bananesh .te majte te djathte vetem vjedhin ,shpresa eshte minimale ,per te mos thene qe nuk ekziston ,nga viti 2013 590 mije shqiptare kane lene vendin (shto ketu edhe nja 300-400 mije me heret ) .pavaresisht se kush eshte ne pushtet asgje nuk ndryshon dhe njerezit vetem largohen ,klasa politike vetem pasurohet bashke me njerezit e tyre ,padrejtesite jane sheshit ne cdo fushe te jetes ,te vetmit qe sdo e lene kurre vendin jane klasa politike (arsyet kuptohen) .........

                                    1. S
                                     Sefer Daja

                                     Kot ankohemi që SPAK-u dhe qeveria nuk punojnë! Shifni sa mir i kon numëruar pasuritë e super-dhëndrrit! Po mos të mërzitemi! Jemi në fazë numërimi akoma! Veprime do marrim kur të qethim gamorët!!! Shifemi me 11!

                                     1. G
                                      Genti

                                      Nuk ka zgjidhje me këtë rracë politikanësh hajdutë që ka 30 vjet që na rrjepin. Mos pritni datën 11 po ngrihuni dhe rrëmveni ç'të mundni dhe shkojuni e jua shkërdheni rracën e digjini e vritini nëpër vila a pallate dhe rrëmbejuani gjithçka se është djersa dhe mundi ynë e i emigrantëve tanë.

                                      1. B
                                       Bylykbashi

                                       Ky sojsëz bushtre me kapele republike duhet varur me kokë poshtë!

                                       1. K
                                        Kingu

                                        Ore, mirë ky... Po habitemi të gjithë me pasuritë e këtij. Po sikur të na dalin edhe pasuritë e familjarëve të Ramës këto ditë? Po sikur Olsi Rama të ketë më shumë se sa Malltezi?

                                        Lini një Përgjigje