Berisha e nisi fushatën në Surrel: A do i kthehen socialistët në Lalëz?

7 Shkurt 2023, 17:39Politika TEMA

Berisha e nisi fushatën në Surrel: A do i kthehen socialistët

Nga Ylli Pata

Sali Berisha ka nisur fushatën e tij të 14 majit, ku flitet s do t’i bojkotojë me një valë protestash. Ku ajo e së shtunës shënon një pikë të rëndësishme të strategjisë së tij.

Por para se të mbajë tubimin e 11 shkurtit, Berisha ka dërguar pjesë të mbështetësve të tij në Surrel, afër shtëpisë ku banon kryeministri i vendit Edi Rama.

I cili që prej vitit 2012 jeton në një banesë askap të zakonshme të ndërtuar në një nga fshatrat malore pranë kryeqytetit, siç ka deklaruar në një tokë të blerë nga bashkëshortja e tij.

Edhe pse një ndërtim i pazakontë e arkitektonikisht të çuditshëm, shtëpia e familjes Rama, nuk ndodhet në një zonë rezidenciale, edhe pse sa kohë që ai është kryeministër, e me gjasë disa vjet kur të lërë këtë detyrë do të ruhet nga Garda e Republikës.

Ka kohë që nga mjedisi politik i Berishës apo opozitës është folur për “sulm në Surrel”, “invasion ndaj shtëpisë së Ramës”, sllogane që janë marrë si pjesë e një strategjie politike të egër e invazive.

Në fushatën e 25 prillit 2021, pati një parakalim me autokolonë makinash nga LSI afër shtëpisë së Edi Ramës, që solli edhe një reagim nga kryministri, që e cilësoi si një aggresion në jetën e tij private.

Megjithatë, ajo protestë në Surrel, u duk se përbënte një manovër prove me “nëndetësen 105” për të parë reagimin, pasi dihet se sot është e pamundur një sulm në Kryeministri. Sulm që Berisha e ka stërprovuar, madje edhe pushtuar, e nuk ka arritur ndonjë gjë.

Por si një ligj i fizikës që çdo veprim ka një kundërveprim, është e mundshme të pritet edhe një reaksion i socialistëve në një zonë ku banojnë dy emrat që përfaqësojnë politikën agressive ndaj Edi Ramës. Pra ku banojnë Sali Berisha dhe Ilir Meta.

Bëhet fjalë për komplksin rezidencial në Gjirin e Lalzit, ku ndodhen vilat mistersioze të dy ujqërve të politikës shqiptare.

Vila, që më shumë se misterioze, janë krejt të panjohura, pasi askush nuk di si janë dhe ku shtrihen, pasi trupa policor private ndalojnë çdo kënd që të afrohen në ato hapësira.

Edhe një intervistë mjaft treguese që Monika Krymadhi pati dhënë për Sonila Meçon në vitin 2014 për vilën e Ilir Metës në Lalëz, është zhdukur si nga youtube por edhe nga google.  Nuk ka asnjë gjurmë të atij emisioni që ishte fundi fundit një spin.

Ndërkaq vila e Berishës është si misteret e pyjeve drithërues, pasi nuk lejohet asnjë gazetar apo kamerë të afrohet. Edhe Top Channel, i cili tentoi të ngrejë një dron 4 vjet më parë, nuk arriti, pasi droni ju rrëzua nga radarët që posedon kompania private e security që nuk lejon të afrohet edhe miza. Top Channel në reportazhin e saj për vilat e Lalzit, dha vëtëm një foto të paqartë nga lart, që nuk shikohej asgjë.

Po përse këta dashnorë të njerëzve të varfër nuk u tregojnë qytetarëve ku pushojnë në fundjavë, në verë apo kur janë të stresuar. Sa paguajnë këta njerëz për këtë security që rrëzon dhe dronët? Thuhet se komplekset normale rzifenciale paguajnë 70 euro vetëm svurity plus administrimin që shkon 100 e që me gjithë parkimin kap vlerën e 200 eurove në muaj.

Përse këta “baballarë të kombit” paguajnë një shifër kaq të kripur për të fshehur se ku jetojnë dhe si ata kalojnë thjsht një fundjavë, apo kohë pushimi, pasi në Tiranë gjithashtu kanë apartamente gjithashtu luksoze?

Mund të ndodhë që socialistët për të kthyr monedhën, të organizojnë ekspeditë analoge në Lalëz të militantëve, por ka gjasa që kjo të shkaktojë reaksion të banorëve të Lalzit, të cilëve ju janë marrë pronat, e dikur policia i ka rrahur pikërisht se janë ngritur për të drejtat e tyre…

17 Komente

 1. R
  Revolucioni vazhdone proletare bashkohuni

  Jane revolucionar nuk kane asgje me te djathten keta bolshevik imitojne vetefundosjen e krahines se kosoves dhe nje fraksionin te kesaj organizate qe dalin me pankarta .Cfare kane demostruar tregone qe nuk jane te djathte idhetare te prones te kapitalit te familjes por komunist extrême i majte

  1. S
   Saliu

   Une zbatoj urdhert qe kam marre nga Putini, ju beni punen tuaj, kjo eshte Shqiperia: shkerdhatokraci hesapi!

  2. t
   tata luigji

   Jemi gati 1000 veta duam vetem nje shkendi qe gjiri i lalezit te behet shkrumb e hi, thjeshte po presim momentin

   1. V
    Vdekje saleh ha mutaj .NE LITAR BIJT E KURVES

    rrofsh _tata luigji : do ju shkerdhejm robt ,Bandes se Shkerdhatave te Kombit . Eshte turp kombetare qe shqiptaret te injorohen nga Dy Copa Muti ,nji malok shkedhate e nji fshatare i qelbur . Ora e dita e takimit jepet ne fb e koduar . Eshte koha ti qim faren Dyshesh e Putanave te Kombit dy Kermave salahr hamutaj

   2. A
    Anjeza

    O berish e ke te kote se asgje nuk do fitosh vetem sa po bo trazira kot,se njerzit nuk te votojne me.

    1. G
     Goni

     Te gjithe do e votojne Ramen

     1. E
      Eni

      Mos e vrit mendjen ti se ramen do votojne gjithe

      1. G
       Genci

       Te humbme e ke Sali krimineli mos u mundo kot

       1. s
        saliu duhet te shpallet terrorist

        Jo soc jane confort me ate qe kane arritur,kane administraten(e mire e keqe)po shtojne pasurite ca me korrupsion,ca me vjedhje,ca me mashtrime dhe nuk kane pse te shkojne ne Lalez.Ndoshta kane edhe frike se saliu me ilir spiunin,kane aq cecene roje atje dhe aq shume arme sa mund te bejne nje gerde te dyte. Ndersa hajdutet e lalzit me cecenet kane arsye te protestojne sepse kane 8 vjet qe nuk po vjedhin si dikur,nuk kane mundesi te krijojne nje lalez te dyte,nje oaz bllokmenesh.Ata jane terbuar aq shume sa mund te bejne gjithcka,deri djegien e vendit deri edhe vrasje per te sjell kimunistin sali ne pushtet e te vjedhin e te pushtojne toka sic kane zakon

        1. B
         Berti

         Kush socialistet ??? Ata jane spurdhjake e tallin lesht me votuesit e tyre !!!

         1. J
          Josif Shpati

          Nje here te vetme o Z Sali Berisha na thuaj kur te kane ardhe tek shtepia ty me gjithe ato paudhesi qe te rendojne.E dhjedhe fare pleqerine o plaku mere.

          1. P
           Politike Shpell-Pdh-je

           Nuk shkojme ne Lalez se Sala te vret, vrau 4 vete me duar ne xhepa per qef te vet, jo me ti shkosh ne shtepi. Ne nuk e votojme, e as se q*m fare bashke me Monen, kete bejme …

           1. C
            Ciao

            Ah o SPAK te qifshin nenat e kedo ku kini. Ah moj drejtesi muti qe ju raft nje pike ne koke dhe vdekshi. Ah moj polici te ngrent nje mortje qe nuk jini te zot te beni zap dy persona me te keqinj,Salin dhe Ilir Mete. Harram e paçi parane qe ju jep populli.Si ore nuk shkoni dot e nuk hyni ne shtepit e tyre t'i kontrolloni,t'i arrestoni e te pergjigjen para drejtesise. Pse,mos vall Saliu dhe Meta jane me te forte se ligji? Mos vall ata jane shtet brenda shtetit? Ku eshte pare kjo? Turp e turp sa nuk ka ku te vej me tej. Ne asnje vend te botes nuk ndodh kjo. Saliu me Meten jane pa pushtet dhe na bekan ligjin. E mjera shqiperi.

            1. t
             tetovari2

             Kësaj rradhe e ke gabim Z.Pata. Ata dy në Lalëz nuk janë ujqër të politikës shqiptare por HIJENAT E POLITIKËS SHQIPTARE!

             1. I
              Im

              Me pelqen si shkrim,se ben fjale per dy Hale te politikes,Sale plus Like,dy vrases.Por ajo qe nuk pelqej eshte:Nuk e di asnje ku eshte Vila Saliut dhe ku e Likes.Ne kete kohe super moderne te zhvillimit nuk u gjeka dot shpia Likes.Cme bete per te qeshur or Gazetruc:Po pse mo ,kur vjen Ramboja dhe shkon ne Lalez ,eshte e veshtire per nje gjurmus ne makine kur pi kafe ne Tirane,dhe kur arrin tek Likja per darke ,ja u mor vesh shpija.Mjaft or Loqe gazetare,mjaft u tallet me kete Milet.

              1. E
               EDI RAMA I VER8

               Saleee... nese ato takime apo biseda qe kam bere me nje njeri qofte ky I fbi apo I fbu-se... eshte nje krim qe duhet te jap doreheqjen...e jap ne seconde... por me perpara me ato krime qe ti ke bere duhet te varesh vehten ne mes te Tiranes me gjithe fis dhe sorrollop...varu ti I pari ne litar dhe direkt une jap doreheqjen. Urdho...si the?...po Ilir Meta cfare duhet te beje...? Aaaahh po Lere Ilirin ai eshte I vrare nga perendia...nuk e ke pare si zvarritet Mona si hardhuce fekalesh dhe Likja qe po kerkon majen me te larte ne kanionet e Skraparit...ai e ka te sigurte qe bie me koke se I peshon koka me shume se trupi...e ka kollaj ai po ti gjej nje litar te forte dhe jepi se je trim ti je trim...

               1. X
                XHI BU

                Bllokmenet e ri te Gjiri i Lalzit ,trashigimtaret e byros politike Partis Punes Shqiperis. Jane me te privilegjuar e me te mbrojtur nga cetniket shpellare te mire paguar nga Berishte e Metaj. Jan keto qe po vuajne shume duke mbrojtur e qare hallet e popullit apo kan hall te vijne ne pushtet per tu bere nuse edhe nje here.!!!!!!!!??????

                Lini një Përgjigje