Gjekmarkaj: Kurrë më shumë se sot, Kosova ka nevojë për SHBA e BE

24 Shtator 2023, 19:00Politika TEMA

Gjekmarkaj: Kurrë më shumë se sot, Kosova ka nevojë për

Agron Gjekmarkaj, në cilësinë e nënkryetarit të Parlamentit, ka bërë një deklaratë në lidhje me situatën në Kosovë. Gjekmarkaj, thekson se tani është koha që Albin Kurti të rilidhë marrëdhëniet me Perëndimin.

Postimi i Gjekmarkajt

Sulmi ndaj policisë së Kosoves në zonen e manastirit të Banjskes nga  një grup paramilitar serb, ka rikthyer edhe një herë rrezikun e një konflikti mes Kosoves dhe Serbisë.

Një deshmor më shumë Afrim Bunjaku ju shtua historisë së shqiptarve. Lavdi të perjetshme sakrifices së tij.

Në keto  ore  tragjike bëhet edhe më i rendesishem dhe jetik kordinimi i faktorit shqiptar në Prishtinë e Tiranë. Për fat keq prej muajsh dy Kryeministrat e Shqiperisë dhe Kosoves ndodhen në një konflikt absurd mbi baza personale i cili ka marre permasa folklorike.

Kesaj situate që ka bllokuar defakto mardhenjet dypaleshe Shqiperi-Kosove i shtohet dhe vetëizolimi tejet i gabuar që Kryeministri Kurti i ka bërë vetes në raport me aleatet e medhenj amerikanë dhe europiane. Kurrë më shumë se sot Kosova nuk ka nevojë për SHBA dhe Europen ashtu dhe për Shqiperinë. Siguria dhe ekzistenca  sovrane e Kosoves varet nga SHBA raporti me të cilen as duhet  provokuar as cenuar nga faktoret politikë shqiptar. Tek rritet eskalimi mendjet e shendosha por dhe patriotike  duhet të investohen në vetëpermbajte. Një komb një qendrim. Jo në kurriz të njëri tjetrit por me njëri tjetrin dhe aleatet.

18 Komente

 1. P
  Populli

  Gjek Marku, pervec se i paafte e folkorik, mos e ndy karriken e Kuvendit duke bere deklarata kontradiktore. Rama nuk eshte zene kurre me Kurtin per ceshtje personale, por eshte Kurti qe ka bere fushate ne Shqiperi kunder Rames. Sa per aleancen me SHBA, eshte Rama qe i ka dhene te gjitha energjite, jo ti, as soji yt bishtperdredhur, as Kurti.

  1. M
   Martin

   Ky ESHTE NJE SHARLATAN LLAFAZAN, QE DUHET TE QEROHET ME ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME PARLAMENTARE.

   1. 0
    007

    Gjek Gjok Berisha flet per Kosoven , sa turp ku ka ra Shqiperia ne dore te kriminelve te Tropojes....!

    1. 0
     007

     Gjek Gjok Berisha flet per Kosoven , sa turp ku ka ra Shqiperia ne dore te kriminelve te Tropojes....!

     1. 0
      007

      Gjek Gjok Berisha flet per Kosoven , sa turp ku ka ra Shqiperia ne dore te kriminelve te Tropojes....!

      1. 0
       007

       Gjek Gjok Berisha flet per Kosoven , sa turp ku ka ra Shqiperia ne dore te kriminelve te Tropojes....!

       1. 0
        007

        Gjek Gjok Berisha flet per Kosoven , sa turp ku ka ra Shqiperia ne dore te kriminelve te Tropojes....!

        1. T
         T

         Ok I.plehra anti shqiptare... Skemi nevoj per ta,po per bashkim.kombetar. Vec ashtu behemi faktor. Jemimketu.ku jemi NGA b.qimlliqet e europes e USA bashke me.klasen politike shqiptareqe lepin bolet e Europes per Pak karrige

         1. D
          Doda

          Kur flet edhe ky majmun per patriotizem vaj halli

          1. E
           EMIGRANTI

           O malok p.ç derr.Po deri tashti lidheret e Kosoves i kane share BE E SHBA perfshi dhe SHQIPERINE .Tashti cfare ndihme duan kur nuk kane degjuar keshillat.

           1. t
            tata luigji

            Gaztori i sali shpellarit paska fillu me fol me seriozitet e din ameriken si saliun ky toqi i mirdites,po ik mor pleher se paske qene kokerr k.....i

            1. S
             Skraparliu

             Po shyqyr qe fole nje here si politikan se na cave karin duke bere bejte per deputetet.

             1. E
              EMIGRANTI

              Pse se postoni komentin????

              1. i
               i shqetesuar

               E lexova disa here se me dukej sikur me benin syte; "Kurre me shume se sot Kosova nuk ka nevoje per SHBA dhe Europen ashtu dhe per Shqiperine." Eshte çmendur Gjekmarkaj apo ka qene i çmendur?! A po mos une kam harruar shqipen!

               1. a
                astrit

                jeni te lodhshem e qesharak. Kurtin duhet ta studjoni e ta imtoni po qete te zot, gje te cilen se besoj se s'keni bythet e Kurtit.

                1. S
                 Spak

                 ....dhe per Saliun te parin! O Gjeka i Markajve! Kurre s'me kishte shkuar ne mendje qe Partia qe krijuam do te kishte deputete si ty, Sulen, Koreshi, Geshtenja, Tritani dhe basha dhe te gjithe te tjere pa harruar Gaz bythqirin!

                 1. h
                  hasan

                  merr dhe ca rroga o gjeke se parazit je ti normale .....

                  1. V
                   Vucici

                   Per te gjithe Gjonmarkajt dhe luledelet e Rames! Kosova ka nevoje per nje Shqiperi te forte! Nje Shqiperi qe qiellin po ja monitoron Greku, detin Italiani, token Turku, nje Shqiperi qe ska ushtri, nje shqiperi qe po ju tek maqedonsve qe jane 40% ne shtetin e maqedonise e mer shqiperine, Kosova eshte me e fuqishme ushtarakisht se Shqiperia, nje shqiperi qe i ben gam gam rusise dhe mbron ukrainen me shume se kosoven , nuk i duhet as dreqit. Kosoves i duhet qe Edi Rama te kerkoj pergjegjesi nga Vucici per formacionet qe hiken ne drejtim te kosoves, per gjuhen e urejtjes serbe ndaj shqiptareve, etj etj. kjo i duhet Kosoves. Nuk behet shtet ne krahet e tjetrit , nuk ke te drejte te flasesh me shpresen se dikush nga B E do reagoje kur je nje shtet pa strukture shteterore. Kapelen do te ta qepin evropa dhe Amerika si duan ata dhe jo si do ti, sepse ke 3 ushtare gjithsej dhe ato i ke oficere. Keshtuqe qepeni o politikane muti , boll na dhate deklarata duke u munduar te na tregoni sa te mencur jeni!.

                   Lini një Përgjigje