"Ke shumë mëkate korrupsioni për të larë", Spiropali i përgjigjet Berishës: Varrmihësi i sistemit elektroenergjetik, humbjet janë reduktuar gjatë qeverisë sonë

20 Tetor 2022, 14:30Politika TEMA

"Ke shumë mëkate korrupsioni për të larë",

Pas akuzave të Sali Berishës ndaj qeverisë për vjedhjen e Energjisë, një përgjigje ka ardhur nga Elisa Spiropali, e cila tha se Berisha ka lënë një plagë të pashëruar në këtë sistem.

Sipas saj opozita ka shumë mëkate për të larë, dhe shumë mëkate korrupsioni që e kanë rrënuar këtë sistem. Ajo ka përmendur shitjen e TEC të Fierit ndërsa shton se u shit edhe Ulëza, Shkopeti dhe Bistrica.

Ajo shtoi se tashmë humbjet kanë ardhur duke u reduktuar vit pas viti, falë investimeve të qeverisë Rama në sistem.

“Të nderuar sapo foli varrmihësi i sistemit elektroenergjitik shqiptar. Dua të rendis disa fakte se çfarë i bëri ai sistemit elektroenergjitik shqiptar. Po e nis atëherë kur dinte mirë se çfarë dinte. E mbani mend privatizimin e sistemit të shpërndarjes së energjisë elektrike.

Ky privatizim është edhe sot nën hetim. Le të merret SPAK-u. I takojnë prokurorisë. Fakti është që në vitin 2012 dhe fillim të vitit 2013 i bënte thirrje ÇEZ “ju lutem na ndizni dritat dhe ujësjellësat”. E humbi kontrollin mbi ÇEZ. Qeveria juaj vendosi për demontimin dhe shitjen për skrap të termocentralit të Fierit. Po vijojmë me bëmat e tjera. Kur shitet hidrocentralet më të rëndësishme në Shqipëri që ishin pjesë e KESH.

Dy Bistricat, Shkopetin dhe Ulzën. Po dhënien e HEC-eve Ashka 1 dhe 2 i harruat kto. Ja ku e keni rezultatin. Qeveria juaj, ai që foli ktu sikur ska asnjë lidhje me çka ndodhur ën këtë vend, ka humbur në përllogaritje rreth 26 mijë ton naftë. Vlonjatët thonë që paratë për TEC-in i hodhën në det.

Nga llogaritë e ekspertëve del që ne nuk do kishim nevojë për eksport. Pasi rrënuar sistemin, ne na u desh të rehabilitonim sistemin tonë. Ju na flisni sot për performancën. Humbjet kanë ardhur duke u reduktuar çdio vit dhe kanë mbërritur në nivelin më të ulët historik. Për herë të parë në shtator të vitit 2022 kemi nivelin më të ulët të humbjeve vetëm rreth 14 %. Nuk rrihet sot në radhë për të paguar energjinë, sepse ka dixhitalizim”, u shpreh Spiropali.

20 Komente

 1. i
  ilir

  Foli kjo lavirja qe erdhi me nje T shirt e vishet me Guci?!

  1. A
   Andi dhe Mehdi Bushati

   "ilir", ty te ka acaruar veshja e kesaj, apo je acaruar nga qe te ka share "baben"?

   1. V
    Vranakonti

    Spiropali,te lumt. Mire ja beri atij qeni te terbuar me emrin famkeq Sali Berisha. Saliut nui i ka ngelur gje tjeter vetem te lehin si qen.

    1. H
     Hajduti i Surrelit

     Saliu ka qene Drejtor Dogane ndaj ka mekate looooooooooooool hahahahahaha Epo keta hajdutet e Partise se Spiuneve te Surrelit nuk mbahen , edhe vjedhin edhe te akuzojne

   2. Roberto

    Po edhe kjo flase patjeter pse mos flase?? Une nuk e di si ka ardhur Elisa Sipopali ne Tirane me T shirt a me sutjena apo pa breke por di qe Berisha ka zbritur nga malet me valixhe druri dhe dryn tutius. Persa i perket energjise elektrike o ka bere qejf PD o s'ka bere njeri. Kur hyri "demokracia" kemi ndenjur me jave pa drita sepse duhej "mbushur arka" e shtetit ndersa ne rrinim me qiri.Dritan Prifti ka thene ne nje rreth te ngushte dhe kane dale bisedat qe andej se di se prej kujt,ndoshta shoferit qe:- Sikur ta dije populli se sa para kemi ne dhe qe nuk dime ku ti cojme na rrjep te gjalle pra imagjinoni tani sa para kane vjedhur keta qe ju digjet barku per popullin.

    1. e
     eli

     Lere ofendimin.E di qe ato qe thote ajo jane te verteta?Nqs nuk e di je i verber dhe do me vinte keq per ty qe sillesh si kale karroce.Por nqs e di dhe vazhdon te rrish ne krah te non grates,atehere je i poshter (nuk kam qellim te te fyej),sepse nuk ka njeri qe se di qe kater hidrocentralet u shiten per nje cope buke.Kjo te pakten qe u fut ne arken e shtetit,se nuk dihet sa kane shkuar ne llogarine e non grates.E ai i fut dhjetra milion euro me nje goditje,ndersa ti hyn si bedel neper komente.

     1. s
      spata

      O shqiptari Ilir .Nga "laviret"nuk na vijen e keqja.Qorrazi mbron nje tradhetar te kombit qe ska per te na lene te jetojme te Lire ic ke emrin ti .Skandalet e qeverise Berisha, ne sistemin energjitik, jane skandaloze .CEZin ai e vuri ne dispozicjon te familjes se tij per tu pasuruar me metoda mashtrimi .Abuzimi arrin shifrat 300 miljon euro plus mallishverishet qe bene punonjsit e administrates .Nje punonjes i CEZit ne kohen e Saliut kishte ne dispozicjon nje makine 4x4 kur populli vuante per te ngrene. Ne sot akoma paguajme tek shteti tarifat e dyfishta per te shlyer borxhin qe la Berisha me CEZin .Nuk mund ta imagjinosh se sa fatura afrofe kemi paguar. Nuk kam qellim te mbroje keta qe jane ne pushtet .Denoncoje maskaralleqet qe kane bere e bejne me popullin qe ska per te ngritur koke nese Drejtesija mungon. Kjo qeveri dhe kushdo tjeter, me keta politkane te sotcem, smund te permirsojne gjendjen skandaloze qe ka jeta e popullit shqiptare.Zgjohu edhe nese e ke batkun plot te shpetosh brezat qe vijne se keta te socmit e kane vulen e varferise te stampuar ne trup.Shpetimi i vetem i ketij populli eshte bojkoti i kesaj klase mafjose politke .

     2. T
      Tosi ta mballosi.

      Ilir motren tende kush ta pallon bythqir kur perdor fjalen lavire kujto motren tende dhe mamane.

      1. E
       Eno

       Ke mjaft mekate per ti lar popullit o sali se dim kur do vi ajo dite por shpresoj te vij sa me shpejt

       1. J
        Jorgo

        Kriza energjetike eshte nje feninmen qe ka prekur gjithe boten dhe jo vetem Shqiperine o Sali nuk mund te hedhesh akuza kot e me kot qe eshte vjedhur energjia

        1. T
         Turi

         O sali o pleher po boll se na lodhe

         1. A
          Altini

          Berisha me 1 kembe ne varr e me kemben tjeter do udhehiqka nje opozite te tere

          1. O
           Ori

           Berisha nje plakush idiot

           1. K
            Klea

            Aman berisha flet kot me kot dhe kane te drejte qe i kthehen keshtu

            1. M
             Martin

             Edhe pse qeveria e kaluar i la shume plage vendit prape po behen gjerat e duhura per ta ringritur

             1. A
              Alketa

              Mallkuar qofshin si Berisha dhe te gjitha kta qe i shkojne nga mbrapa

              1. E
               Elson

               A cja paske mbyll mir gojen qelbesires qe si mbarojne mekatet tamam

               1. O
                Olti

                Mekatet e Berishes nuk kane fund

                1. G
                 Gimi

                 Korrupsionin me te madh ne vendin tone Berishaa e ka bere

                 1. B
                  Bardha

                  Ky Iliri i dale nga shpella flet per ate zonjen,ky idiot nuk kishte zbritur nga pema kur kjo zonja ishte diplomuar e shkolluar shkelqyeshem matane oqeanit

                  Lini një Përgjigje