Komisioni i Ligjeve miraton projektligjin për hapjen e dosjeve

21 Shtator 2022, 14:59Politika TEMA

Komisioni i Ligjeve miraton projektligjin për hapjen e dosjeve

Komisioni i Ligjeve ka miratuar sot projektligjin për hapjen e dosjeve të ish-spiunëve të Sigurimit të Shtetit. Partia Socialiste dhe Partia Demokratike e udhëhequr nga Enkelejd Alibeaj ranë dakord për hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit.

Alibeaj prezantoi amendamentet për projektligjin “Për informacionin të klasifikuar “sekret shtetëror”. Sipas propozimit të tij dosjet nuk do të jenë më sekret. Nga ana tjetër me vendim të Partisë Socialiste, certifikatat e dhëna nga komisionet Bezhani e Mezini, do të jenë të pavlefshme.

Në mbledhjen e sotme ishte e pranishme kryetarja e Autoritetit të Dosjeve, Gentiana Sula, e cila mbështeti nismën, që në fakt u iniciua pas kërkesës së saj për të hetuar rastin e Ilir Metës.
Hapja e plotë e dosjeve u kundërshtua nga kreu i PR, Fatmir Mediu, i cili kërkoi që të përjashtohen të përndjekurit politikë.

4 Komente

 1. L
  Llazi usa

  Perse te perjashtohen te perndjekurit se kane spiunuar me shume se te tjeret o Fatmir shkerdhata, tan do u dalin lakrat ketyre pisave

  1. M
   Medi Miri

   Nga ky ligj nuk duhet të përjashtohet asnjë shqiptar . Medi legeni , kërkon përjashtime e atyre më të inkriminuarve në këto pislliqe . Spiunët ti njohin të gjithë , dhe të distancohen nga ata ,se i kanë sjellë shumë telashe këtij populli .

   1. B
    Bureto

    Medihoxha ka hall se mos diku del dhe emri i Sabri Godos ish kryetarit qe ia la me testament Partine Republikane kesaj vemjes se Saleh Berishes.

    1. E
     Erzeni

     hapni dosjet e llumit tridhjet vjecar se per keto te shkuarat s i pelcet njeriu sot...

     Lini një Përgjigje