Me Belerin po bëhet fushatë në Greqi: sulmohet kryebashkiaku i Athinës

20 Shtator 2023, 20:40Politika TEMA

Me Belerin po bëhet fushatë në Greqi: sulmohet kryebashkiaku i

Emri i Fredi Belerit duket se po përdoret në Greqi si kartë elektorale në garën e politikanëve të Demokracisë së re përballë opozitës.

Për të tërhequr votat e ish-anëtarëve apo simpatizantëve të partive të ekstremit të djathtë grek, të nxjerra jashtë ligjit, por edhe votat e atyre që quhen vorioepirotë por që në masë jetojnë në Greqi, Kostas Bakojanis, kryebashkiak i Athinës, i cili kandidon për një tjetër mandatat komentoi sërish për kryebashkiakun e Bashkisë shqiptare të Himarës, që ndodhet në paraburgim. Pak javë më parë ai ishte në Himarë në krye të një grupi kryebashkiakës që protestuan pro-Belerit.

Por së fundmi Kostas Bakojanis është përballur me pyetje për qëndrim të dyfishtë. Bakojanis ka shkruar në rrjetet sociale se duke refuzuar kërkesën e re të Fredi Belerit për lirim nga burgu, qeveria shqiptare këmbëngul në shkeljen e shtetit ligjor dhe prezumimit të pafajësisë. Nuk e lejon të betohet, qoftë edhe nga burgu.

“Nuk harrojmë, nuk ndalemi”, përfundon komentin e tij qartazi elektoral Bakojani. Të gjitha komentet e ndjekësve të tij për këtë postim janë me tone kritike dhe komentuesit greke i kërkojnë politikanit të Demokracisë së Re nëse ai e njeh prezumimin e pafajësisë dhe shtetin ligjor dhe a vlejnë këto për politikanin grek Ilias Kasidhiaris. Ja çfarë shkruajnë ata:

“Na tregoni për prezumimin e pafajësisë të Ilias Kasidiaris. Ku është shkelur, ju jeni një avokat i tillë i drejtësisë? Më thuaj. Apo është i përshtatshëm për ju? A punon për ne, Bakokamenaki im?”

“Përsëri po peshkoni votat e vorioepirotëve në Athinë. Mashtrues. Nëse jeni të interesuar për Belerin, pse nuk i thoni dajës Mitsotakis të bëjë të paktën një marshim zyrtar proteste? Ti je gënjeshtar dhe hipokrit. Vorioepirotët e dinë çfarë do ndodhe pas zgjedhjeve”.

Personazhi që i përmendet Bakojanis në komente është Ilia Kasidiaris, ish-drejtues i lartë i Agimit të Artë e nxjerrë jashtë ligjit si organizatë kriminale. Por që krijoi partinë “Athiniotët e Lirë”, e cila mund të marrë vota që cënojnë rizgjedhjen e kryebashkiakut të Athinës.

Kasidiaris është dënuar në shkallë të Parë me 13 vite dhe 6 muaj burg, por gjyqi ndaj tij vijon në Apel. Ndërkohë njësoj si Belerit në Shqipëri, edhe Kasidhiarit në Greqi, i është refuzuar kërkesa për lirim me kusht.

I është refuzuar kërkesa për marrjen parasysh të prezumimit të pafajësisë. Me 11 Shtator 2023 ju miratua kandidatura për Bashkinë e Athinës por një ditë më pas Këshilli Bashkiak i Athinës vendosi mos i lejojë asnjë hapësirë publike për fushate me pretendimin se bën propagandë naziste.

19 Komente

 1. P
  Patronazhisti sufllaqexhi

  Pyesni lali fikun se i ka dhene dhe qelsin e Tiranës ketij grekut bq që vjen e na bën miting ne Himarë

  1. L
   Lexhenda

   Patronazhisti sufllaqexhi: ne radhe te pare meso qe çelsit nuk i thone qels o analfabet.

   1. P
    Patronazhisti sufllaqexhi

    Ok se po të q** kurven baxhellë 300 evroshe

   2. P
    Pd-isti zabërhan i Salës

    Pyete sekretarin e partisë së spitalit, Salën që buzëqesh prapa Enverit, pse e vuri Fredi Belerin kandidat për kryetar në Himarë?

    1. e
     edmond( koder rreshen)

     Patronazhist ! Kur tjetri te futet nga Dritarja hajde de,por kur ti i jep Qelsin dhe te futet nga dera si Zotri,rri urt dhe ndaje shpin pergjysem ,ose perndryshe : po deshe rri,po deshe hik .

     1. P
      Patronazhisti sufllaqexhi

      Duken keta "patriotët" qe dhe me ket bq e athines të versulen per lali fikun me ç dhe q

     2. A
      Albini

      Patronazhist suflaki :Lali Eri çelsin ta jep edhe ty ,por ai "qels" nuk hap asnje porte ,pra nese e merr fute ne b...the!

     3. s
      servet

      Ndyresirat e Greqise nuk heqin dore nga diversioni,keta duna Ali Pash Tepelenen qe i q*u menat e motrat.

      1. G
       Greku nga Tirana

       O qeveritarë grekë! Boll u morët me Belerin se po na vjen turp të themi se jemi grekë këtu në Shqipëri.

       1. p
        pershendes !

        Ky djale eshte vellai e Micotaqis krieminister, se Dora e kishte ne fut pavaresisht se ja hoqi e ema. Keta greket pa atdhé, pretendojne se nje progonatas minoritar (?) , ( ore belere ka pase greku apo turku?) eshte zgjedhur krietar bashkie ne Himare. Valle e besoni ju qe keni mend kete? Se ata që s'kane mend e besojne. Del pietja: perse akuzohet Beleri? Per vjedhje votash. DMTH qe Beleri nuk eshte zgjedhur se votat i ka vjedhur shiqare, çfare derdellisin qe Micotaqi, Saliu apo dhe Beleri vete. O Mero vellai, se s'kam kohe te merrem me idiota si Stavri Marko me shoke, spjegoi ketyre se Fred Beleri ka vjedhur te pakten 20 vota dhe ka humbur bashkine me nje vote. Keta idiota vjedhjen e quajne te mireqene; çudite s'kane fund, po keta qener duan nje kopaçe ti zesh me hu dhe ti vdesesh.

        1. S
         Stiliani

         Me qarte ske cfare thua

         1. S
          Suljoti

          Bravo vella

         2. O
          O Karpidhis.

          κύριε Μπακογιάνη... σαν πόρνη δεν είσαι καλός στο να είσαι γενναίος... συνέχισε να με παίρνεις από πίσω γιατί τους αρέσεις πολύ... εσύ και η μάνα που σε γέννησε

          1. L
           Lasgushi

           Kryeministri,ministra,grekë,kryetarë bashkie në Greqi,që në vazhdim mbrojnë Fredi Bejlerin,një fshatar nga Tepelena,pa atdhe,pa fe,terrorist,hajdut dhe i neveritshëm nga pamja e ndyrë.TREGON DEGRADIMIN,NIVELIN E ULËT DHE TË ARDHMEN E ZYMTË,te Qeverisë,Partive politike dhe gjithë Greqisë aty .Politika aktuale,e ndyrë e tyre dhe dëshira për aneksimin e Shqipërisë,se asaj i hanë mutin,tregon për kalbësirat,qeveri e Parti,që drejtojnë në Athinë popullin " e zgjuar" dhe "demokrat" grek. Panvarësisht nga mëkatet e komunistëve shqiptar.Qëndrimi i tyre ndaj grekërve dhe spiunëve të tyre në këtë fushë, ka qënë ekselent. Thuhet se kur dukej Gazi 69 i Deges Brëndshme Vlorë.Spiunët,që e ndjenin vetet grekë të Dhërmiut ( kategoria e gazetarit Marko e co),aratiseshin me vrap për muaj të tërë në sjpellat e Çikës. Këta monstra e politikanë anti shqiptare,ata ju vinin hakut.

           1. E
            Evropaiqi eleniqia

            E cna gjeti me keta kacidhjare, ose me mire dhjare, i themi ne ketej nga Vlora....lum ne per gjitonine me dobicat tane. Lavazh truri i eshte bere atij popli arvanitqi......mekat, mund te ishim 30 milione shqipfoles dhe nje shtet i fuqishem . Por sbehet dot stan me lepuj . E kemi ne DNA . Ja shikoni Kosoven, nuk gjen paqe nga vete shqipot, sna i ka fajin njeri

            1. i
             i paska qir Bejleri te gjothe ne Bytha Greket !

             U ahahahahahah bythqirat e cmendur mbas karucit Bejleri !!!!!!

             1. R
              RAIFI

              Nuk do duhej të shkruhej e komentohej lër asnjë shkrim me këtë gjuhë banale,a thua ky është niveli i komentuesve të Tema-s,apo si popull kemi rënë në këtë gjendje të mjerë.Aty ku mungojnë faktet nuk të ndihmon një e shar që është shprehje rrugaçëri,aq më pak që po debatoni për një çështje jo të zakont,nuk bëhet fjalë për një tradhtar,jo por për politikë greke që ka pretendime territoriale dhe këtë ia ka mundësuar politika e gabuar shqiptare,duke heshtur,duke u nënshtruar,duke mos kërkuar të drejtat e çamëve ,por në vazhdimësi duke luajtur me idet kozmopolite.Shqipëria lejoi mbi 30 vite grekun të sillet në Shqipëri si në bahçe të babait,tani është ca von,pasojat do jenë të tmerrshme.Asosacionkn që Rama bënte për Kosovën besohet se do e përdor në Shqipëri,sa keq.

              1. P
               Patronazhisti sufllaqexhi

               Nje mendim të kundert nga vija e partisë të versulen me liber shtëpie Komento se iku ben tigri që vodhi miliona të mallkojne me gjithë shtëpi dhe dalin direkt ka vjedh dhe saliu sikur nuk e dime ne që ka vjedhur si keta që jane sot

              2. D
               Drini I zi e I bardhe bashke.

               ,O Evropaiqi eleniqia ,Ne Vlore (krahinë ) ka qene problem krahina e Himares per çfaqje filohelene nga elemente te caktuar,te cilet per vite kane bere edhe propaganda per te . Por pushteti ,kishte bicak ,here me te mire ,me miqesira, me keshillime keto zera u fashiten . per kete eshte dalluar nje kryetar dege qe ndenji shume vite ne Vlore ,U zgjuan me ardhjen e Sali Mortjes nekrye te shtetit kur ASFALIA GREKE DHE DEGET E SAJ TE FUQISHME NE USA me N. Gage ne krye u shtruan lkembekryq ne Shqiperine tone te dashur dhe duan te kafshojne dhe nje cope tjeter nga trupi.

               Lini një Përgjigje