Seanca dramatike në OKB nën drejtimin e Ramës. Flet edhe Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

20 Shtator 2023, 19:10Politika TEMA

Seanca dramatike në OKB nën drejtimin e Ramës. Flet edhe Blinken:

Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken ka dhënë sot një mesazh inspirues për popullin ukrainas nga salla e këshillit të Sigurimit. Blinken u shpreh se OKB nuk do lejojë kurrë që një fatin e një populli ta shkruajë një vend tjetër.

“Dy javë më parë ish anë Hitni, në një qytezë ukrainase dy orë nga Kievi. Forcat ruse i kishin pushtuar duke arrestuar, duke i torturuar banorët. Ushtarët i përdornin si mburojë për 28 orë derisa forcat ukrainase t’i lironin. Kur iu bënë thirrje ndaluesve të tyre që njerëzit ishin të sëmurë, ata thanë lërini të vdesin. Nga distance komode e kësaj salle është e thjeshtë të flasësh për Ukriainën, por kjo ka ndodhur vetëm në një lagje, në një qytezë…
Kjo është ajo që po përjetojnë çdo ditë familjet ukrainase, ajo që kanë përjetuar prej 571 ditë pushtimi, për aq kohë sa Rusia vijon me këtë luftë. Një luftë që Putin kërkon të kthejë ‘Rusinë e Madhe’. Prej një viti e gjysmë, ka shkatërruar parimet e kombeve të bashkuar dhe ka vënë veto në më shumë se një rezolutë e kombeve të bashkuara vetë pushtimi i Rusisë shkel shtyllën e sovranitetin e një vendi. Rusia po përdor urinë si armë. Transporti mund të ulet me 2m2 tonë që është me 5 miliardë e gjysmë feta buke në botë.

Sa më e uritur të jetë bota, aq më shumë përfiton Rusia. Dronë iranianë për të sulmuar Ukrainën. Rusia në fakt, bëri një takim me Kim Jong Un, i cili u shpreh se do kishte ,mbështetje të plotë dhe pa kushte për luftën dhe agresionin e Rusisë. Nëse vazhdon me dhunën, bota do të heqë dorë nga parimet dhe Ukrainë do ndalë së mbrojturi veten. As ne nuk heqim dorë. Ne do të ngrihemi. Nuk do rrimë pa bërë gjë, kur rregullat që kemi bërë të gjithë thyhen. E hapa duke ndarë me ju tmerret në Hitni, por atë ditë pashë vullnetarë që po përpiqeshin ta ringrinin vendin. Pashë një komb që po rindërtohej dhe po merrte në dorë fatin e vetë. Këtë mbrojmë kur ngrihemi për rendin ndërkombëtar, për të shkruar të ardhmen e tyre. Populli ukrainas dhe jo vetëm, kanë të drejtë të shkruajnë të ardhmen e tyre, nuk do lejojmë ta shkruajnë të tjerët.”- tha Blinken.

14 Komente

 1. T
  T

  Ashtu ,po krimet.ne irak,afganistan,libi,Siri e.palestine a I shohim keta? Mire janu Ben rusi e.kinezi,qe po ju shkaterrojn si vend e si ekonomi. Tani as afrika sju.pranon... Njerez hipokrit. Cdoni ju si NATO e amerike.ne kufijt e rusise? Krujeni me.gjethe fiku..

  1. 6
   60 vjec

   o koka madhe plot me mut

   1. P
    Putin Gelboqja

    mos ia vini re se eshte shartim Kino Sovjetikm ja kane shkerdhy fisin ...

    1. S
     Shkodrani

     Unë quaj njeri të trashë atë që nuk kupton një koncept apo një tjetër pavarësisht sa herë i'a përsërit. Ty të quaj psikopat se pavarësisht se e kupton se ku qëndron interesi dhe mbijetesa jote dhe atyre që të rrethojnë, ti përsëri mbështet me bindje atë që sikur të ketë mundësi të zhdukë nga faqja e dheut.

     1. p
      pjeter

      Ai e kuoton mire!! Eshte i qellimshem, ashtu si eshte Hoxhe Armandi, detari, ....., "sunitet nuk behen njeres" e te tjera!!Duket sikur eshte i njejti pis qe prioikon me propaganden e tij, natyrisht me pelqimin e redaksise se Temes!! Duhen lek shoku, dhe shkerdhatat,jane me se te pranushem ne kete portal, sjellin lek!!

      1. M
       Maks

       Ti zotni e ke gabim amerika vajti ne irak afganistan e Vietnam per te cuar demokracin Kurse te vraret jan pa dashje Dhe per demokracin ja vlen te vdesin edhe njerez te pafajshem Shih libine shteti me i pasur ne afrik Por kishte nje gabim ishte diktatur dhe prandaj franca e permbysi diktaturen dhe coi katrahuren

      2. B
       Ben

       Po Bajrami kur do te flase ?

       1. E
        Erjola Hoxha e bija e flamurit dashn e ben tigrit

        Barjamin e kane si kurvat njeperdorimshe po nxirreni mo lali erin karushin e vogel se po behet i famshem pederasti vogel I vrane shqiptaret ca idiote si taulant balla e berisha me meten sa poshte qe jemi bo bo

        1. B
         Ben turi qen

         Ben turi qen,,,do flas kur ti kapi leje jot eme e jot moter,

        2. R
         Rrypi

         Ooo T-ja... Sa mjeran qe je!

         1. D
          Dr

          T Ty të dhimbet selamalejkumi që përkrahte dhe përkrah ende gjenocidin serb në Kosovë. Sigurisht je ndonjë Haxhi baba apo ndonjë mistrec xhamije

          1. B
           Bejkush

           Po sikur Shqipëria e Ed Ramës kësaj here të jetë rrjeshtuar në anën e gabuar të historisë? Dhe,nuk është e para herë ëëë!

           1. B
            Besniki

            Blinken u shpreh se OKB nuk do lejojë kurrë që fatin e një populli ta shkruajë një vend tjetër.-Ke te drejte,por shume here e keni shkruajt ju.Bej si them une,jo si bej une.

            Lini një Përgjigje