Nuk shkon dot në Britani pasi është shpallur “non grata”, Berisha “takim virtual” me shqiptarët e Londrës

18 Mars 2023, 18:20Politika TEMA
Nuk shkon dot në Britani pasi është shpallur “non

 

Sali Berisha është shprehur se qeveria shqiptare vjedh rreth 90 % të buxhetit të shtetit.

Komentet Berisha i bëri gjatë një takimi virtual me shqiptarët në Londër, ku tha se të mirat publike janë kthyer në mallkim për shqiptarët.

Ai tha se vetëm te inceneratorët janë vjedhur rreth 420 milionë euro, pasi sipas tij asnjë prej tyre nuk punon.

Berisha shtoi se gjatë viteve të fundit janë rritur shumë prokurimet sekrete, me qëllim vjedhjen nga pushtetarët.

“Vendi është i pllakosur në një krizë të thellë të frikshme. Shqiptarët sot braktisin vendin e tyre më shumë se çdo komb tjetër. Kjo sepse regjimi i sotëm ka vendosur dhe ka rikthyer monizmin e 32 viteve më parë. Në rast se 32 vite më parë, pra përqëndimi i të gjitha pushteteve në duart e një partie, monizmi i sotëm bazohet në brutalitetin e krimit, drogën dhe fuqinë negative të saj. Në vjedhjen e papërmbajtur të qytetarëve shqiptarë. Me këto mekanizma Rama ndërtoi në këto vite narkoshtetin e parë dhe të vetëm në Europë. Pra zëvendësimin e ligjeve dhe rregullave të shtetit ligjor me ato të shtetit mafioz. Jeta e përditshme e shqiptarëve është e mbushur plot me raste të tilla. Një javë më parë arrestohej një nënë për një gjobë prej 25 mijë lekësh.

Një javë më herët u ekzekutua një zonjë që punonte në banak. Kjo pasi në përplasjen mes dy bandave, njëri vrasës i kishte shpëtuar drejtësisë dhe endej i lirë. Ligji nuk u jep mbrojtje qytetarëve. Liritë dhe të drejtat e qytetarëve janë më të nëpërkombura se kurrë. Çfarë ndodh me pasuritë e tyre, sot buxheti i shqiptarëve në masën 80-90 % vidhet nga kjo qeveri. Do thoni ju si ndodh? Thjesht çdo punë publike që kryhet në Shqipëri bëhet me një çmim 6-10 herë më të shtrenjtë sesa duhet të ishte në përputhje me manualet e punëve publike. 

Në rast se një km rrugë në fushë në Gjermani ndërtoihet me 2-3 milion euro, në Shqipëri ajo ndërtohet me 24 milion euro. I tërë buxheti shpërdorohet, vidhet nga sekti i rilindjes dhe shqiptarët zhyten çdo vit e më shumë në varfëri. Kemi patur dy vite plot lagështi dhe shira. Digat tona kanë qenë plot. Shqipëria prodhon 2 miliard kilovatorë energji më shumë sesa nevojat e saj. Por qeveritarët zbrazin digat, shesin energjinë në verë te sekserët e tyre. Pastaj e rishesin në bursë më çmime 3-6 herë më të larta. Zinxhiri i vjedhjeve të tyre nuk ka të ndalur.

Pasuritë publike janë sot një mallkim për shqiptarët. Ato nuk prodhojnë të mira, gara e hapur që është ligj në çdo vend të lirë është zëvendësuar me prokurimin sekret., prokurimin direkt. Janë rritur me 25 herë, krahasur me vitin 2015 prokurorimet sekrete. Në atë kohë lejoheshin vetëm për shërbimet sekrete apo për prokurorinë, por sot është bërë ligj dhe sa herë duan të vjedhin ndjekin këtë metode. Rama e drejton vetë këtë kupolë hajdutësh. Ai ka vendosur për të votuar me procedurë të mbyllur për 3 djegësat, 420 milion euro. Asnjëri prej tyre nuk funksionon. Të gjitha paratë shkojnë në kontot e Ramës dhe të Veliajt”, është shprehur Berisha, i cili duke qenë se nuk shkon dot në Britani, pasi është shpallur non grata nga ky vend, mban takime virtuale.

28 Komente

 1. S
  Shkullaku keshilltari non grates Berrishes

  Nje i semure mendor nuk gjykohet por familja femijet qe e lejojne kete mjeran te tallin Gencin kazanat tv .

  1. K
   Komunist me Rolex

   Ok saliu është hajdut e dimë po nga këto të ashtuquajtur "inceneratorë" cili është në pune dhe pse paguhen kur pronarët jane ne kerkim? E shpjegon dot??

   1. k
    k

    Britania asht shtet i zanun.

   2. Z
    Zot na fal cfare ke krijuar !Bishen.

    Po qyyyyy po poooooo une ju due juuuu po popo.

    1. L
     Lanabregsi

     Pirdh te cfryhesh o Sali,nuk te ka njeri ne defter,as brenda dhe as jasht Shqiperise,bredh rrugeve si nje qen qe kerkon ndonje kocke ne kazanet e plehrave,kurse ti ne kazanet mediatik,me ne krye Fejziun e Frangut.

     1. s
      saliu duhet te shpallet terrorist

      psikopati komunist kriminel ka mbledh tropozhanet budallenj te Londres dhe u tregon prralla.qyteterohuni more cecen dhe mos u merni me kete shurraq qe po leh rrugeve

      1. S
       Sali muti e like haleja

       Ho plaku qelbur hu bere di buce pazari

       1. S
        Sekretari partise

        Qe na tregon hajdutet bene mire po per vete per Giten Zenin Lirine Muten e Cepanit spo na thote gje se jane miliarda. Gjithe pasuria e vendit u perqendrua ne pak duar dhe bajga Sali thote beni si them une por mos beni si bej une.

        1. a
         a.a

         nese eshte e vertete qe po vidhet..... atij i vjen keq qe nuk eshte ai vete qe po i vjedh

        2. N
         Nard Ndoka

         Qe Saliu ka pjerdhur kjo duket qe nga goja qe e ka si hale e nuk di se si sa ti ganjeje injorantet qe e ndjekin prapa , ai thote 90 % vidhet e qorrat e duartrokasin . Po eshte nongrada more qorra nuk e ka ne liste askush nga Amerika , Anglia e Europa o qorra . More pi mire ca qe kane vjedhur kur ishte ne pushtet mortja Sali po ca te rinj qe ndofta nuk ishin pjelle kur Saliu mori frenat e vendit nuk e kuptojne c’fare domethene nongrada ( d m th qe je i vdekur i pa kallur ) e ndjekin nje plak te marre nje kriminel qe duhet varur per gjuhe bashke me disa besnike .

         1. T
          TURPI KOMBIT

          CFARE ESHTE KY KELYSH I VICIDOLIT,KOPILI I KARAXHICIT,QE ESHTE BA SI QEN ZORRESH,SE E DIN SHUME MIRE FUNDIN E TURPESHEM TE TIJ,PO KUSH E CAN HAJDARIN PER TY,O HAJDAR SOCIOPAT,O LEGEN,MASHTRUES,SPIJUN,O I PA BURRE,PO TI SI BYTHLEPIRES I PPSH-se,U BERE TUTOR I DISA HALEVE SI PUNA JOTE,DHE TANI NE FUNDIN E TURPESHEM,KE DALE NE ORIGJINE,DHE SI PJELLE E TURPIT,ME TURP PO IKEN

          1. S
           Shqiptari

           Nje nga njerezit e mije te afem,DB,emigrant ne Angli nga viti 1997,me shkruan se e ftuan ne komunikomin virtual me S.Berishen.Jane nje grup kuksianesh,hasjane,tropojane dhe pukjane Jane te ardhur rishtas vitet e fundit,fanatike te PD-se.Kur une u thashe perse nuk vjen Berisha ne Londer,mu pergjigjen:Keta anglezet jane shkerdhata te medhenj dhe nuk e kane haberin se kush asht Sali Berisha.Nuk kisha çfare tu pergjigjesha kesaj kategorie fanatikesh!

           1. m
            mutaj e saleh

            kryeprostituta e kombit saleh hamuti ne krahe idioten durrsake , Ha Mut angleze

            1. B
             Boston

             Pull pa derra nuk ka……keshtu ndodh dhe ne Londer….paska budallenj e injorante, mos them drogaxhinj……per te cilit flet dhe non grata e Saliut si i lidhur me krimin.

             1. L
              Laura

              Nuk e kuptoj pse i behet jehone nje personi te cilin Gjykata e Apelit ne Shqiperi e ka kthyr ne nje kufome politike?! Mjaft, se po na tmerron edhe foshnjet ne barkun e nenes!

              1. t
               tetovari2

               Këtë e bëjnë gazetarët e plepave që turinjtë i kanë futur në grazhdin e Sali kryetradhëtarit!Po harova ka dhe disa analistë (b....lista).

              2. P
               Proshi

               Më gojë pisët,shafran të zi për vendin e popullin e vet nuk ka parë Shqipëria . Ky njeri i zi pis nga shpirti kështu ka për të shkuar dhe në ferr. Atëhere ka për të marrë frymë lirisht Shqipëria .

               1. V
                Vlonjati 12

                Takime virtuale , sa qesharake …ne ketej i themi pordhe me rigon

                1. s
                 saleh Hamuti .ca ke bo mir e ?

                 kur do vish ne Rec . mezi po te presim te diskutojme Problemet qe shqetesojne Demokracine e prostitutave te shpelles . se shpejti saleh

                 1. L
                  Ligji do tja mbyllin gojen ketij ..

                  Kriminel i Stampuar nga USA dhe Evropa..Rendesi ka qe shumica e Qytetareve e kupton se kush ka qene dhe kush eshte Saliu Spiuni i Kriminelit hoxha ..me Grupin e tije te florririt te Kerrabes Ilirin ,qe nuk kane lene gje pa Akuzuar njeri tjetrin si Kriminel .. Krimet e Saliut i di i gjithe Populli qe i ka perjetuar ,Perjashto nje pakice qe sju punon truri..

                  1. L
                   Ligji do tja mbyllin gojen ketij ..

                   Kriminel i Stampuar nga USA dhe Evropa..Rendesi ka qe shumica e Qytetareve e kupton se kush ka qene dhe kush eshte Saliu Spiuni i Kriminelit hoxha ..me Grupin e tije te florririt te Kerrabes Ilirin ,qe nuk kane lene gje pa Akuzuar njeri tjetrin si Kriminel .. Krimet e Saliut i di i gjithe Populli qe i ka perjetuar ,Perjashto nje pakice qe sju punon truri..

                   1. P
                    POPULLI

                    Neqoftese ju emigrantet e anglise e doni kaqe shume komunistin Sali ejani ne shqiperi per te ndihmuar Saliun se ka nisur revolucionin bashkohuni sa me pare SALIU ju do shume qe tju fusi nje hajdar ne sume........

                    1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                     Mendoni se do vin nga Londra, për nongratën, për të fituar?!! Berisha po mundohet të manipuloj me anën e medias, por këmbët i rrëshqasin gjithmon e më shumë.

                     1. P
                      Phoenix

                      Folloi dhe ky haleja me Cunat e Londres? Fiks si haleja tjeter e Surrelit qe vegjeton ne kryeministri. E pastaj cuditen ca tipa, kur ne themi qe keta jane nga i njejti nje m..ut i te njejtes grope septike. .

                      1. F
                       Fatosi-kosove

                       Po si more nuk shkon sali berisha ne Angli, sikur keni harruar se e ka anallistin genc burimi ne France, ai si spécialist per krijimin e dosjeve per ta fituar azilin ja ban nje dosje dhe e qet ne kembe permes la manche- it dhe i duket vetja se eshte ne lazarat sepse atje i gjen te gjithe kriminelet.

                       1. P
                        Popull

                        ....prisni se shpejti B.E. ben non grata ket bastard komunist..vrases..kriminel..fuck...maloket po te duan ta mbajne kryefamiljar ne shtepite e tyre...se populli ja ka bo mutin ne koke ...

                        1. D
                         Dardani i Ri

                         Kryekriminelin e kombi tonë, Sali Shpellar Berisha, edhe lopët kur e shikojnë në rrugë, e ndërrojnë rrugën. Ç'punë ka ky me shqiptarët?

                         1. U
                          USA

                          i kane ngelur vetem punonjesit e shtepive te barit malokut Vetem me ata komunikon Ca hasjane,kuksiane,pukiane e tropojane Te gjithe kontigjent burgjesh

                          Lini një Përgjigje