Peter Lucas, apo Alfred Lela: Vështirë ta dallosh se kush e ka bërë këtë shkrim

22 Shkurt 2024, 11:27Politika TEMA
Peter Lucas, apo Alfred Lela: Vështirë ta dallosh se kush e ka

Kryezëdhënësi i Sali Berishës, Alfred Lela, muajt e fundit ka udhëtuar disa herë drejt SHBA. Dhe pas çdo udhëtimi, ai publikon foto me gazetarin në pension Peter Lucas, që ka pas shkruajtur dikur për Shqipërinë.

Së fundmi, Lucas ka publikuar një shkrim në ‘Boston Herald’, ku merr në mbrojtje Sali Berishën, të cilin dikur e pat sulmuar egërsisht për ato që ka bërë në Shqipëri.

Nuk dihet tani se çfarë e ka shtyrë të ndryshojë mendim, vizitat e shpeshta të Lelës, apo diçka tjetër.

Se nëse lexoje shkrimin e sotëm, e kishte të vështirë të dalloje kush e kishte bërë shkrimin, Peter Lucas, apo Alfred Lela.

Ja një pjesë e shkrimit, që mban për autor, emrin e Peter Lucas:

Arrestimi i McGonigal shkaktoi një stuhi zjarri politik në Shqipëri. Megjithatë, Rama, kreu i Partisë Socialiste, ka mundur ta kapërcejë stuhinë.

Ai është ndihmuar nga Blinken, ambasada e SHBA dhe Departamenti i Shtetit, të cilët vazhdojnë ta mbështesin atë, ndërsa godasin kundërshtarin kryesor politik të Ramës, ish-kryeministrin Sali Berisha të Partisë Demokratike të qendrës së djathtë.

Berisha, 79 vjeç, që kërkon një rikthim politik, kandidon kundër Ramës në vitin 2025.

Blinken është zhytur gjer në grykë në politikën shqiptare, gjë që mund të rrjedhë nga sulmet e mëparshme të Berishës ndaj George Soros, një mik i familjes Blinken, i cili ka kërkuar të ndikojë në politikën shqiptare dhe sistemin e saj të drejtësisë.

Ambasadorja e Blinken në Shqipëri, Yuri Kim, u hodh në politikën shqiptare siç nuk ka bërë kurrë asnjë zyrtar tjetër amerikan. Ajo u përpoq të nxirrte Berishën nga Partia Demokratike, të cilën ai e themeloi pas rënies së komunizmit. Duke dështuar në këtë, ajo u përpoq ta largonte atë si deputet.

Blinken më herët i bëri një favor të madh Ramës, kur e ndaloi Berishën, dikur i preferuari i Departamentit të Shtetit, të hynte në SHBA. Ai e shpalli Berishën si person non-grata për ‘akte korruptive’ të paspecifikuara që dyshohet se kanë ndodhur kur Berisha ishte në pushtet 8 vjet më herët.

Së fundmi, Rama në dhjetor e vendosi Berishën në arrest shtëpie për korrupsionin e dyshuar të një marrëveshje toke 15 vjet më parë.

Berisha, kreu i parë i zgjedhur popullor i Shqipërisë pas rënies së komunizmit, shërbeu si president nga viti 1992-1997 dhe përsëri si kryeministër nga viti 2005-2013.

Ndalesa e shkurtër e Blinken në Tiranë, gjatë rrugës për në Konferencën e Sigurisë të Mynihut, shërbeu si një shpërqendrim i madh për marrëdhënien McGonigal/Rama dhe dënimin e McGonigal. Rama mirënjohës e priti Blinken sikur të ishte kryetar shteti.

Vizita simbolizonte gjithashtu miratimin e Blinken për vendimin e Ramës për të arrestuar Berishën dhe për të gjymtuar fushatën e tij.

‘Zyrtarët e korruptuar po mbajnë përgjegjësi,’ u tha Blinken gazetarëve shqiptarë, duke treguar se ai kishte parasysh Berishën, jo McGonigal apo ndonjë tjetër në Shqipëri.

Ndërkohë Berisha flet çdo natë nga ballkoni i banesës së tij në Tiranë për mbështetësit që mblidhen në rrugën poshtë.

Ashtu si Joe Biden, Edi Rama me ndihmën e Blinken po sigurohet që kundërshtari i tij të bëjë fushatë nga qelia e burgut. Politika në Shqipëri është fisnore, e poshtër dhe hakmarrëse, ashtu si në Amerikë”.

18 Komente

 1. P
  Popull

  Rruajani ka...Edit...hani mut kot...ju qelbesina te pd...bastardi krimit Saleh...eshte i vdekun ..sdo arrije dot te shofe zgjedhjet e 25...kur Rama fiton 75% ...rrofte Amerika dhe Antony Blinken..

  1. B
   Bureto

   Epo pensionist eshte dhe Lukas, per me teper me gjak shqiptar, qe çeshte e vertata historikisht kemi rendur shume pas parase si mercenare. tani dihet qe familja Berisha eshte e nkrimbur me para dhe s'i kushton shume nje pensionist, qe ate zanat ka, te shkruaj. Nuk vete kot lela ta takoje, ate punen e sekserit e ben mire ai. Se ja psh, pardje ne meringun e Berishes u shfaq edhe gazetari gjerman i tabloidit "Bild", ai qe desh e hodhi ne gjyq Rama per shpifje per famekeqet dosje 333 dhe 328, por pastaj nuk di pse u terhoq. Pse ashtu si rastesisht ishte ai aty?

   1. G
    Gay

    Keta te dy qihen ne byth.

    1. L
     Lucas Piter

     ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

    2. r
     redaktori

     Peter Lukas dikur kunder Saliut e tashme pro Saliut...qenka fiks si cifti Baze-Cupi vetem se me kahje te kundert ...

     1. Q
      Qytetari i Thjeshtë

      Që shkrimi është bërë nga Lela dhe Qimi kjo nuk diskutohet! Nuk besoj se ky Zotëria i nderuar të jetë katandisur në atë farë derexheje sa të shkruaj broçkulla për DASh dhe politikën amerikane si të kapura nga Soros dhe Edi Rama!

      1. Z
       Zoti ju dhente mende !

       Evropa-DE_USA do te ndimoje shqiperine- Drejtesine dhe te gjithe Qytetaret ne te ardhmen.. Me kote lodhen kundershtaret e Evropes dhe te USA dhe te DE.. Ata Qytetare si grupim i vogel,qe dalin kundra Evropes-USA-DE , ne vend te jene prane Familieve te tyre dhe tju kushtojne kohen Families te tyre...humbin kohen e tyre...qe nuk ju kthehet me .. Zoti ju dhente mende atyre qe per Intersa personale apo nga mos te menduarit me llogjike ! humbin kohen e tyre, humbin jeten e tyre ne vend qe te punojne dhe te shijojne kete jete qe na e ka dhuruar Zoti..

       1. T
        Treni

        Mos harxhoni kot lek me udhëtime në SHBA. Këto lloj artikujsh jua shkruaj unë me kile aman. Vetëm 500 lek copa (të reja). Ju mirëpresim.

        1. L
         Lida

         Para pa fund nga familja Berisha. Para per gazetare te huaj, per gazetare, moderatore e analiste shqiptare, para per pronare tv e gazetash, para per gjygjtare e prokurore te prokurorise se Tiranes. Nje familje miliardere e kripur ne para.

         1. L
          Lida

          Para pa fund nga familja Berisha. Para per gazetare te huaj, per gazetare, moderatore e analiste shqiptare, para per pronare tv e gazetash, para per gjygjtare e prokurore te prokurorise se Tiranes. Nje familje miliardere e kripur ne para.

          1. e
           e verteta

           E ke gabim ,eshte thjesht nje familje e mesme. Ato pak para qe u ngelen ne fund te muajit i bejne bamiresi ne gazeta e revista.

          2. M
           Mateo

           Shkrimi bie ere alla Lela, bie ere Qimi. Lukasit mbase i kane marre leje, kundrejt ndonje shperblimi te majme, te vere emrin, per ta bere ,gjoja, te besueshem per shqiptaret. Po gjeja qe mban ere , nuk pelqehet.

           1. N
            Niku

            Kot eshte lodhur, nuk e lexon njeri Boston Herald. Ata qe e lexojne nuk pjerdhin shume nga politika nderkombetare, jane pleq gati per ne azil ose nursing home. Kot u lodhet dhe ju qe e germuat artikullin, kot po grijme sallate edhe neve qe lexojme artikujt tuaj dhe komentojme a thua se Lucas apo Lela do t'i lexojne komentet dhe do reflektojne.

            1. S
             South Boston

             Lukas eshte nje xhambaz qe shkruan per ata qe e paguajne

             1. P
              Pensionisti i Porcelanit

              Shkrimi duhet derguar ne SPAK qe te vertetohet autori i vertete, pasi une jam i bindur se eshte falsifikim.

              1. K
               Kulla e drenices

               Kur lexoj gazetat mendja me shkon fill te lelaj. Tham me vedi a thue ka ndonje shkrim, se eshte shkrimtaruc i madh bile me mire karuc i madh. Hiqeni jet pilluc prej gazetes se eshte fytyr e saldue

               1. A
                AS

                Artikulli mbyllet me pyetjen: "The unanswered question is: Where did the $225,000 payoff come from and what was it for?" Pyetja pa pergjigje eshte: Cili eshte burimi i pageses prej $ 225 000 dollaresh dhe per cfare u paguan? https://www.bostonherald.com/2024/02/22/lucas-follow-the-through-case-of-spies-state-dept/

                1. D
                 Demiri

                 O Lela, atë kpkën një kat e ke pa leje. Ti dhe vokshi me kokat që keni, PD rri në çader 6 muaj me paçe.

                 Lini një Përgjigje