Pse ju lutet Alibeaj kandidatëve të Foltores?

16 Mars 2023, 19:10Politika TEMA

Pse ju lutet Alibeaj kandidatëve të Foltores?

Nga Ylli Pata

I freskët sapo doli vendimi i KAS për të regjistruar PD-në në zgjedhje, Enkelejd Alibeaj, i bëri thirrje sërish kandidatëve të foltores që të bashkohen në një sigël në 14 maj.

Ndërkaq, Dashnor Sula, një deputet i grupit Alibeaj deklaroi se në Elbasan, ai dhe deputetët e qarkut, duke përfshirë edhe Gazmend Bardhin, e pranojnë Luçiano Boçin si kandidat të tyre në Elbasan.

Po a do të pranojnë kandidaët e Berishës që të dalin me siglën e PD-së? Logjikisht që jo, pasi ata janë rreshtuar me foltoren, e cila është angazhuar në një koalicion politik me Ilir Metën, Nard Ndokën dhe Vangjel Dulen në bashkinë Himarë.

Sipas të gjitha gjasave, xhanëm e deklaroi edhe Ilir Meta, kandidatët e “primareve” janë garuesit e grupimit Berisha-Meta-Ndoka në zgjedhjet e përgjithshme vendore të 14 majit.

Ndërkaq, batareja e sulmeve nga njerëzit e foltores për Enkelejd Alibeajn dhe partinë e tij, vijon me bombardime të njëpasnjëshme, konstante dhe me municion të shtuar.

Atëherë, kur “kandidatët e primareve” kanë partinë e tyre përkatësisht koalicionin “BF”(Bashkë Fitojmë), kur për 24 orë nuk lenë sharje pa i thënë, përse Enkelejd Alibeaj vijon lutjen ndaj tyre?

Në distancë duket si një kurth dinak politik, për të provokuar reagime të ashpra, e më pas për t’i nxjerrë në publik përpara elektoratit opozitar, si shkaktarët e përçarjes brenda opozitës Berishën e foltoren, ndërkohë që PD nuk resht së luturi që të garojnë së bashku në zgjedhje.

Logjikisht kjo duhet të jetë taktika e Alibeajt, pasi nuk ka arsye që të vijojë t’i lutesh e përgjërohet dikujt që nuk lë orë të ditës pa të quajtur të “shitur te Edi Rama”.

Gjithsesi, sado edhe taktikisht ta përdorë këtë lutje, njerëzit e kanë shumë të qartë se çfarë po luhet, që kur Sali Berisha tentoi të marrë PD-në, pasi e kishte “braktisur” vetëm formalisht.

Gjërat janë krejt të qarta për opozitarët që nuk janë me Sali Berishën, të cilët pikërisht kur e përjashtoi Lulzim Basha nga grupi i PD-së, u ndjenë të çliruar nga pesha e rëndë e doktorit në parti.

Kjo sepse Sali Berisha nuk është larguar asnjë ditë prej PD-së, deri në kohën kur u shpall Non Grata nga qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ka qenë njeriu që vendosi Lulzim Bashën në krye të PD-së, me anë të një procesi të trukuar, të ndikuar e të manipuluar. Ka qenë Sali Berisha, i cili gjatë regjencës Basha, ka ndikuar thuajse në të gjithë vendimet më të rëndësishme të PD-së si opozitë. 

Që nga guerrilja e gjatë kundër reformës në drejtësi, ku dhe nisi përplasja e fortë me SHBA-BE, tek çadra e 2017-s, djegia e mandateve e 2019-s dhe bojkoti i zgjedhjeve të 30 qershorit 2019. Të gjitha këto vendime fatale për një parti politike, që kanë sjellë këtë traumë politike në vend, jo vetëm janë ndikuar nga Sali Berisha, por janë marrë prej tij. Aq i fortë ka qenë ndikimi i kreut të foltores, sa edhe zgjedhjen e Celibashit apo të Elvis Çefës së KQZ-së vetëm dy vite më parë ishin pjesë e lobimit të tij.

E pikërisht nga përjashtimi i Berishës në shtatorin e 2021-shit, nisi një luftë reale brenda PD-së ku pati një lëvizje me disa faza. Lëvizje që pati mjaft njerëz që donin të përfitonin për karrierë politike, si shumë emra të larguar nga Lulzim Basha apo pretendues të rinj si Evi Kokalari, të cilët e kuptuan se katapultimi nën Berishën e ka propabilitetin zero. Por lëvizja më reale që ka ndodhur brenda PD-së, është ajo e grupit që po formëson një qëndrim politik për një të djathtë pa Sali Berishën.

Natyrisht, kjo lëvizje është në sythin e saj, por fakt është që strukturat e PD-së, kryesisht në bastione e kanë formësuar këtë qëndrim me rezistencën thuajse dy vjeçare ndaj sulmeve të egra por edhe dinake të foltores.

Sali Berisha, e ka pasur qëllim apo plan thënë më mirë, që në fillim se si do të dilte në zgjedhjet lokale i strehuar në siglën e Ilir Metës. Pasi në fund të fundit këtë bëri edhe me 6 mars. Një proces politik, që edhe sot e kësaj dite, foltoristët e quajnë të suksesshëm dhe një dëshmi se Sali Berisha ka shumicën e opozitës shqiptare.

Po si mund të kenë shumicën dy politikanë që kanë perceptim negative të mbi 70% të popullsisë shqiptare, ku brenda është një fetë e madhe opozitare?

Nëse Sali Berisha e Ilir Meta do të kishin hallin e fitores si të bashkuar zgjedhjet lokale të 14 majit, ata thjesht do të bënin kolaicion me të gjitha partitë politike opozitare, duke përfshirë Enkelejd Alibeaj, duke bashkuar në mënyrë aritmetike të gjitha faktorët e aktorët. Të cilët së bashku do të bashkonin të gjitha votat për të mundur mazhorancën.

Por nuk e kanë bërë qëllimisht, pasi synimi i tyre është që të jenë ata opozita, e më pas natyrisht të avancojnë për të konsoliduar pozicionin e tyre, duke u bërë kështu “alternative me zor” ndaj socialistëve, ku të presin sa të bjerë Rama, që të vijnë ata.

Ndaj lutja e Alibeajt dhe e të tjerëve, duket si një frazë që nuk përban brenda asnjë pikë realiteti. Nuk mund të ketë komplekse partia kryesore e opozitës, kur ish-udhëheqësi i tyre është kthyer në kundërshtarin më të fortë të Partisë Demokratike. Realitet që e tregoi të qartë më 6 marsin e vitit të shkuar. Berisha dhe Meta, së bashku me Ndokën sot janë rivalë të fortë të PD-së, e kjo nuk do mend as kalem.

PD përveç një riorganizimi dhe strukturimi të trupave të saj në territor, i duhet të avancojë drejt shoqërisë, drejt atij që quhet elektorati gri, për të hyrë krejt me mendësi të re në protagonizmin politik. E kjo së pari me kandidatët e 14 majit. Pikërisht mënyra si zgjidhen dhe kë ata përfaqësojnë do të krijojnë një profil politik. Ndërkaq, si Berisha ashtu edhe Meta nuk kanë kohë për të menduar e lodhur për një riformatim. 

Ata ecin vetëm me markën që përfaqësojnë. Jo më kot Sali Berisha si program ka ata që i quan arritje gjatë kohës së qeverisë së tij. Të cilin e shpalosi edhe në Mallakastër, edhe pse atje ndodhet një nga vulat më të frikshme të qeverisë së tij, ku Uzinën e përpunimit të naftës ja dha Rerzart Taçit, së bashku edhe me Albpetrolin.

12 Komente

 1. P
  Per ke PD flet, per ata pa njerez

  Per ke parti flet! Ata nuk dalin te takojne njerezit, nuk dine cfare dhe si te ofrojne. Jane karte e djegur perfundimisht per mungesen e koerences dhe mos pasjen e nje vizioni. Saliu eshte problem i perkohshem, problemi I nje te djathte pa vizion, pa zemer, pa energji eshte I dukshem prej kohe. Fatkeqesisht te ajo e djathte cuore pulsante eshte ende nje i moshuar, ky eshte problemi madhor. Per te konkuruar Ramen duhet nje Sali i ri dhe pa njollat e verteta apo jo qe mbart mbi supe.

  1. !
   !!!

   Pse ju lutet thote! Po Alibeaj me te tijet jane si ai qeni qe as nuk te q*, as nuk te leshon! Pra jane VK!

   1. D
    Drini

    Po jo mor trima jo, nuk eshte tamam ashtu. Ka plot qe jane genjyer mbas pordheve te saliut.

    1. D
     Dakord

     Mbi te gjitha nuk po ju lutet. Thjesht po ju del borxhit dhe mire ben. Hajdutet dhe kriminelet te rrine "bashke" se do fitojne leshte

    2. v
     vezhguesi

     Alibeaj e di se elektorati i djathte eshte rregjuar ne vitet e fundit, dhe pa u bashkuar, ka zero mundesi per te marre ndonje bashki, perfshi edhe ne zonat ku PD-ja ka patur gjithmone shumicen. Nje e djathte e ndare, do ti jepte mundesi PS-se qe te fitoje edhe ne keto zona. Sa i perket partickes se Like spijunit, ajo ka elektorat vetem ne letra se ne realitet, askush nuk voton per hajdutin me te madh te vendit.

     1. F
      FCB

      Zoti Pata, po te drejtohem keshtu sepse ndoshta eshte hera e pare qe te lexoj nje shkrim " inteligjent" saqe edhe lexuesi i vemendshem mund te mendoje qe kjo qe ju parashtroni mund te qendroje, rrespekt per balancimin e idese saqe mund ta marresh dhe si kembengulje , pra , e ben lexuesin te mendohet per sa thate me siper, POR , kembengulja te con ne mosbesim ne disa momente te vogla. Sidoqofte me behet shume qejfi qe kete rradhe biles me shume se vete ne te Sales qe je shume i bindur qe Alibeaj i lutet Kandidateve te Foltores qe te Kandidojne nen Siglen Zyrtare te PD - se sepse ne fund do te jete shume i turperuar me rezultatin po doli me kandidatet e vet.

      1. D
       Dardan

       Hahaha! Nuk merrke vesh fare nga lojrat zgjedhore: PS nuk e ka per gje t'i lere Alibeajt 10 bashki dhe t'ia marre perbindeshit te Vicidolit, kreut te agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekriminelit dhe kryehajdutit Sali Sheqere Vuk Berishes.

       1. T
        Tanguli

        Dmth ti Derdimen ky Saliu paska komanden e Serbise,pse nuk e ke thene me pare ti kete lajme kaqe te Gezuar?

      2. T
       Tironsi

       Ne “ Opinion” Baton Stanishiq ne mbeshtetje te Sali Berishes.

       1. Q
        Qytetari jo dixhidal

        Te shkosh pas nje ish- komunisti 24 karatsh, por rrethanat e panjohura e sollen ne krye te se djathtes eshte injoranca me e madhe ne radhe te pare e atyre qe persekutoi PPSH, por edhe trashgimtareve me origjine te se djathtes, dhe te mos bashkohen me nje djale te ri,te shkolluar i cili e meriton te udheheqi te djathen e jo nje ish- komunist me 100 e nje poshterish te bere ndaj ketij populli. Pse duhet te mos bashkohet Dashamir Shehi,ap[o LZHK-ja qe pretendon se eshte e djathta reale? Pse duhet te rrije me vete Bindja Demokratike ,e cila ka element te mire e me vizione te reja ? E te tjra parti te krahur te djathte?

        1. d
         durrsaku

         Se thua ti o Ylli Pato qe PD-ja e vertete qenka ajo e Alibeajt kjo nuk verteton se eshte diçka e sakte por verteon se ti je nje mashtrues qe kerkon (gjithmone ne emer te Rames) te largosh elektoratin e djathte nga votimet sepse grupit te Alibeajt ata nuk i bashkohen kurre sepsee kuptojne qe votat e Alibeajt jane vota per Ramen.

         1. P
          Patoku

          Edhe kaq gje nuk do ta kuptosh moj Pate : Po u lutet moj se Aloja nuk ka by...te zgjedhe asnje kandidat ngaqe nuk del dot as nga dhoma e tij e jo me te beje fushate. Hajt te fala shoqeve.

          Lini një Përgjigje