Rama: Anëtarësimi në BE nuk është provim që mund të mashtrosh, duhet më shumë punë

6 Dhjetor 2022, 10:57Politika TEMA

Rama: Anëtarësimi në BE nuk është provim që mund

Procesi i anëtarësimit në BE i Ballkanit Perëndimor nuk është një provim që mund të mashtrosh dhe rëndësia e tij është rritur për shkak të situatës gjeopolitike me të cilën përballet rajoni dhe blloku. Kështu deklaroi kreyministri Edi Rama në një intervistë ekskluzive për EURACTIV, një ditë para samitit që mbahet sot në Tiranë.

Shqipëria zhvillon sot samitin BE-Ballkani Perëndimor ku liderët e bllokut 27 vendesh dhe 6 vendet e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen së bashku me zyrtarë të Komisionit Evropian dhe Këshillit Europian.

Kreu i qeverisë shqiptare foli për zgjerimin, tensionet rajonale dhe nevojën për të çuar përpara reformat për të garantuar autenticitetin e procesit të zgjerimit.

“Nuk duhet të harrojmë se procesi i integrimit është një proces individual, i bazuar në merita. Ne duhet të përmbushim standardet e kritereve të detyrave të shtëpisë dhe nuk është një provim që mund të mashtrosh. Edhe nëse profesorët janë shumë të prirur t’ju japin një rrugëdalje. Është në interesin tonë që ta bëjmë këtë provim siç duhet”, tha Rama.

I pyetur nëse mendon se qeveria e tij ka përgjegjësi për përparimin e ngadaltë në fushat kryesore, Rama pranoi se ishin bërë gabime.

“Me një vështrim prapa, ka gjithmonë gjëra që mund të ishin adresuar më mirë dhe gjithmonë ka probleme që mund të ishin trajtuar më mirë, pa dyshim”, tha ai, duke shtuar se ka iniciativa në vazhdim për të përmirësuar lirinë e medias.

Samiti i së martës do të zhvillohet mes protestave të drejtuara nga ish-kryeministri Sali Berisha, i cili akuzon qeverinë Rama për korrupsion dhe se nuk bën asgjë për të parandaluar emigracionin masiv.

Për sa i përket samitit, Rama beson se fakti që po mbahet jashtë Brukselit dhe në një vend jashtë BE-së, flet shumë për situatën aktuale në Evropë dhe një oreks të ripërtërirë për zgjerim.

“Vetëm fakti që kemi një samit në Tiranë – kush mund ta imagjinonte vetëm pak vite më parë, se BE-ja do të dilte nga perimetri i saj dhe Këshilli do të lëvizte në një vend jashtë BE-së për të pasur një samit. Dhe nuk është thjesht një manifestim, një ngjarje, është më shumë se kaq. Është një angazhim, është një mesazh”, tha ai.

Ai tha se pandemia, ndryshimet klimatike dhe më pas lufta ruse në Ukrainë, e kanë shtyrë BE-në të kuptojë më mirë rëndësinë gjeopolitike dhe strategjike të Ballkanit Perëndimor.

“Kjo tronditi Evropën… Unë shoh shumë më shumë interes, shumë më tepër ndërgjegjësim, ata e dinë shumë mirë që rajoni është i cenueshëm. Ata e dinë shumë mirë se rajoni ka ndikimin më të madh të Putinit në kontinent, që janë, le të themi, territoret serbe, Serbia dhe Republika Srbska e kështu me radhë”, tha Rama.

15 Komente

 1. t
  titi

  shume mire puna te con perpara

  1. t
   tosi

   e ka thene tamam pune duhet per shqiperin jo llafe

   1. L
    Ledi

    Rama ka punuar fort nirmal do arri ta fus vendin ton ne be

    1. V
     Visi

     Jam i sigurt qe fal punes qe ka ber rama vendi yn do te hy seshpejti ne be

     1. A
      Andi

      Puna e palodhur do vleresohet ne fund me antaresimin ne BE

      1. B
       Bona

       Keni folur vertet shume drejt ashtu sic beni gjithmone ne cdo moment

       1. T
        Toni

        Shume e vertet duhet shume pune qe te hyme ne BE pavaresisht se i jemi afruar goxha

        1. O
         Ori

         Eshte punuar realisht shume qe te arrijm te antaresohemi ne BE

         1. a
          alfred

          Me vjen mire qe kemi nje kryeminister te tille qe flet realitetin

          1. k
           kelment

           Shume pune duhet dhe ka shume te drejte rama

           1. s
            shuaip

            Kurdohere flet ate qe duhet Kryeministri yne

            1. A
             Armand

             Besoj jemi mese gati per te qene pjese e unionit

             1. O
              Oligert

              Me aq shume sa jemi zhvilluar besoj kemi plotesuar cdo kusht te vendosur nga BE

              1. P
               Petro

               Puna po tregohet qarte ku ne krahasim me vitet me perpara cdo gje ka ndryshuar dhe vendi po merr zhvillimin e duhur

               1. o
                orion

                Me kembe ne toke dhe gati si perhere , respekte

                Lini një Përgjigje