“Rama kontrollon SPAK-un?”, ish-prokurori Hajdari: Akuzat e opozitës nuk janë koherente, ka vetëm një rrugë shpëtimi

16 Prill 2024, 10:00Politika TEMA
“Rama kontrollon SPAK-un?”, ish-prokurori Hajdari: Akuzat e

Ish-prokurori, Shkëlqim Hajdari deklaroi se akuzat e opozitës që kryeministri Edi Rama kontrollon SPAK-un nuk janë koherente.

Hajdari shprehet se në rast se kjo do të ishte e vërtetë, kur SPAK-u godet pjesë të qeverisje së ministrave, ata do ta kritikonin. Sipas Hajdarit, e vetmja rrugë shpëtimi është reforma e thellë.

“Këto akuzat që i bëhen kryeministrit të Shqipërisë për kontrollimin e SPAK-ut, nuk janë koherente. Sepse kur SPAK-u godet pjesë të qeverisjes së ministrave, këto nuk i kritikojnë.

Problemi është që nëse SPAK do të kontrollohej nga politikanë të caktuar, përfshirë dhe kryeministrin, ne do kishim prenoncime më direkte të partnerëve ndërkombëtar që e kanë investuar SPAK-un në shërbim të publikut shqiptar. Në përpjekje, dmth që SPAK të mos marri sukses, veprime të cilat çojnë sinjale ka nga të gjitha palët.

Kjo ka një rrugë që mund të shpëtojmë, rruga e vetme është Reforma e thellë dhe ajo që bëri sot zoti Meta, në deklaratat e fundit deklaroi që ne nuk do të bëjmë më te partia jonë klientelizëm, dmth o unë o zonja ime do ta drejtojë këtë parti, ajo do të duhet të kishte ndodh herët në Shqipëri”, tha ai në emisionin “360 Gradë”.

 

6 Komente

 1. T
  Tironsi i Vorrit Bomit

  Nolt e mo nolt o Cim Gabeli i nish Tulles nr. 3 , nga Gabel hekur krhyes Sali me 3 muaj ne plepa te boni Prekuror. Ndersa burazer jot Presidhjeri Bamir Topi te rriti nw detyre te boni Krye Perkuror.. Tani nuk mbahet mo Cim gabeli yne u bo analust , gjithollog ec perpara Cimo se gjithe breun e lumit e ke mrapa.

  1. B
   Borsh

   Ti je tironc i bathores dhe i vonuar i 2002 Si tu duk m…. qe te hodhi non grata nga kati i 8 Ikni mor bythqir se e keni bere vendin te pabanuar

  2. V
   Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

   Hajdar, kane gilluar hetimet private per djemte e tu sepse shpenzimet qe bejne nuk perputhen me te ardhurat.

   1. X
    Xxx

    Rrnofshn Gabelte e bregut te lumit te Tirones vellezerit e Cim Perkurorit.xx

    1. B
     Beni

     Ky pordhac koke bosh qe falet pese here ne dite na ben dhe si I zgjuar.Nuk ka me halabak njeri se Hajdar Çimi.

     1. r
      rezart

      po si mund te gjykoshe edi ramen qe eshte i fundit krye minister qe akuzohet per pervetesime ???? kur sali krimineli dhe ilir krimineli qe thone me prova per dritan priftin e ndjer minister i energjetikes e sa te tjer ka vrare ??? cdo krim duhet gjykuar me radhe i pari sali berisha e mos te dali me nga burgu deri s a te vdesi po i njejti denim dhe per ciftin meta te dergjen jo me pak me vjedhjet e bera dhe krimet njerezore pse nje person i thjeshte qe ben nje vrasje denohet edhe me burgim perjet ashtu edhe keta kriminela dhe te tjer qeveritare z altin jepu denimin maksimal populli 100/100 eshte pro vendimit tuaj albanias i duhej nje si juve jeni personi i duhur ne kohen e duhur ne shqiperi amin

      Lini një Përgjigje