Shqipëria, Ballkani, Evropa, lufta – Edi Rama zbërthehet për median malazeze

28 Janar 2023, 10:20Politika TEMA

Shqipëria, Ballkani, Evropa, lufta – Edi Rama zbërthehet

Kohë të vështira, të cilat bëhen edhe më të vështira.

Ky ka qenë përkufizimi, të cilin kryeministri shqiptar, Edi Rama, e ka dhënë gjatë një interviste ekskluzive për median malazeze A Plus TV.

Duke e njëhsuar si “një fat të keq”, për çfarë po i ndodh radhazi kontinentit të vjetër, prej pandemisë e deri tek pasojat e luftës tashmë, ndër të cilat më e ndjeshmja, ajo e krizës energjetike.

“Më duhet të them se për ne në Ballkanin Perëndimor situata është edhe më e vështirë sepse fqinjët dhe miqtë tanë brenda Bashkimit Evropian kanë mundësi të përdorin paketa dhe fonde speciale për rimëkëmbje”, shprehet Rama.

Një pasthirrmë e njohur ndihme nga i gjithë rajoni karshi “vëllait të madh” kontinental, e përsiatur vijimësisht, me qëllim integrimin – edhe pse jo formal – faktik dhe funksional të gjashtë vendeve.

Me luftën nëpër këmbë, Evropa po lëviz më shpejt, jo thjesht për të “shpëtuar” fqinjin e vogël, por mbi të gjitha veten.

19 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  ham ham ham, gam gam gam....dhia e zgjebosur e Ballkanit....lol

  1. K
   Kevi

   Te pakten gjendet zgjidhja per cdo gje

   1. O
    Olti

    Cdo gje eshte menaxhuar ashtu sic duhet

    1. A
     Ani

     Gjithmone trasparet dhe i sinqert

     1. E
      Eno

      Shpresojm qe kjo situat te mbaroj sa me shpejt dhe europa ti rikthehet normalitetit

      1. T
       Teo

       Ne kete kohe qe ndodhemi bashkpunimi dhe forcimi i mardhenjeve me rajonin eshte gjeja kryesore qe duhet te kemi

       1. E
        Edi

        Shpresojm ti kthehemi sa me par normalitetit

        1. D
         Devi

         Duhet ti gjendet nje zgjidhje sa me par kesaj situate

         1. G
          Genci

          Besoj se kjo situat do te zgjidhet sa me par

          1. E
           Edis

           Ishalla kjo situate normalizohet sa me pare

           1. I
            Ina

            Si gjithmone duke marre masat e duhura dhe tashme mbetet vetem e shpresojm qe kjo situate te normalizohet sa me pare

            1. E
             Eda

             Te gjendet nje zgjidhje sa me pare e me nje lider si Rama kam besim qe cdo gje do zgjidhet

             1. o
              olti

              jemi ne hapat e duhura vazhdoni keshtu

              1. A
               Armand

               Eshte sfite per gjith europen kjo qe po ndodh dhe uroj tja dalim se bashku

               1. X
                Xha Suloja

                Vazhdo punen mik,mos u mer me keta plehra te pa riciklushem,shiko cfare mund te besh per pensionistet,dhe te pa mundurit,po pe keta shkerdhatat revolucionit,mos e rruj fare,se keta kane hallin e pareve dhe te logaridhenjes para drejtesise,per krimet e bera

                1. z
                 zamir

                 Eshte dicka shume delikate por besoj qe te gjithe kreret kane per tia dal mban se bashku

                 1. g
                  gani

                  Me vjen mire qe kryeministri yne nuk i le menjan por i sqaron cdo gje qe lidhet me rajonin

                  1. m
                   monda

                   Te gjithe se bashku kane per ti bere balle kesaj situate sic kane bere balle edhe gjerave te tjera

                   1. d
                    dori

                    shqiperia e para ne rajon kaq pike

                    Lini një Përgjigje