Vulin kërkoi aleancë antishqiptare me Greqinë, Shqipëria thërret për sqarime ambasadorin serb në Tiranë

15 Maj 2024, 17:06Politika TEMA
Vulin kërkoi aleancë antishqiptare me Greqinë, Shqipëria

Ministria e Jashtme ka thirrur ditën e djeshme  ambasadorin serb, Slobodan Vukçeviç, ku i është kërkuar sqarime në lidhje  me deklaratat e zv.kryeministrit, Aleksandër Vulin, referuar vizitës dhe takimit të kryeministrit Rama me diasporën shqiptare në Greqi.

“Deklarata provokuese e zyrtarit serb është në kundërshtim me frymën e marrëdhënieve të bashkëpunimit dhe nuk i shërben paqes dhe stabilitetit në vendet e Ballkanit. Shqipëria është faktor i rëndësishëm që punon dhe kontribuon për paqen dhe sigurinë në rajonin tonë dhe kjo është në thelb të bashkëpunimit edhe me Serbinë.

MEPJ pret reflektim të menjëhershëm, në mënyrë që deklarata të tilla të dëmshme, të përsëritura të mos ndikojnë në marrëdhëniet tona, të cilat duhet të jenë të orientuara drejt fqinjësisë së mirë dhe integrimit evropian, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme .

“Shqipëria e madhe mund të ndalet vetëm nga serbët dhe bota serbe”. Ishte kjo deklarata që u bë nga zv.kryeministri Aleksandër Vulin që shkaktoi reagime.

“Herën tjetër që qeveria e Greqisë të mendojë për njohjen e të ashtuquajturës Kosovë, le të kujtojë se si duket pritja e Edi Ramës në mes të Athinës. Atë që Rama nuk mundi ta përjetonte në Tiranë, e përjetoi në Athinë”- tha Vulin, duke kërkuar nga Greqia që të formojnë një aleancë antishqiptare.

14 Komente

 1. V
  Vezhguesi

  Bishti i qenit nuk drejtohet. Vulin gabeli eshte bisht qeni..

  1. S
   Shkupi

   Qnke “vezhgues” i dobet. Vulini nuk flet pa urdher te Vućićit. Drejtesia e do qe te shteti shqiptar te therras per spjegime vet Ramovićin, ta pyes perse Bythen e Hapur ndaj serbise, perse e beri vella Vućićin dhe perse te ket mirkuptim oer Vućićin? Ramović Berishović e Metajvić jane kegena grekoshkije.

   1. B
    Bac u Kry

    Pordhe dhe rigon bashke. Dmth Edi dhe Alexi i Beogradit bashke….

    1. R
     RKS

     Tash e mori vesh Drama se Serbia eshte antishqiptare? Teater absurd.

    2. E
     Emri

     Paskeni bere mire , por besoj qe derri derr mbetet dhe po te vishet me kostum si veshderr Vulini

     1. b
      burgaxhi

      ...pra krisma nuk ka patur....

      1. j
       jevgu

       ne fakt eshte bota amerikane versus asaj ruse ky picku majku eshte ngjizur me kozakun rus dhe nga deliri leshon qelb nga goja dhe harron qe amerikanet e kane bazen 400km vije ajrore nga picka e gruas te ktij

       1. U
        UÇK

        VULINI PER ALEAT MË TE FORTË KUNDER SHQIPERISË I KA SALI KARAXHIÇIN dhe ALBINIÇ KURTOVIÇIN Greqia është aleati i tretë i Vulinit kunder Shqiperisë

        1. A
         Arbërori

         Serbët nuk ndryshojnë kurrë, janë egërsira..

         1. K
          Kolera komuniste

          Vertet? Pyet kumanarin. Robqira patronazhiste. Rrace edhe me e ndyre se serbet. Deri dje na çanit karin per miqesine serbe,per patriotizmin folklorik,per ballkanin e hapur. Vdekje ripjelljes komuniste.

          1. X
           X/R

           Kjo aleancë ka egzistuar gjithmonë. Asgjë e re nga dhjerja (nga goja) e këtijë sllavo - mongolezi. Hahaha, si i ka veshët ….

           1. D
            Dardhan

            Serbia po vajton mungesen e Sali Berishoviqit i biri i shkines …ahhh Sali o bir shkine qa i ke ba ti shqipnis per 25vjet rresht as turku sja ka ba per 500vjet .

            1. D
             Dardhane

             Mos u merrni ju shtrumfa me Albinin lenani neve ne Kosove ta vlersojme se kush asht ai e kush ishin ata qe erdhen nga avliat e katuneve dhe ben kerdin per 20vjet rresht . Ju merruni me Sali Berishoviqin at bir shkine qe ju beri lesh e pershesh per 25vjet rresht dhe sishit n’gjendje me ja rras mullarin nga mbrapa. Ua mbushi sheshin skenderbe me xhemate turko-arabe dhe anenen tjeter e fuste shqiperin ne vlla-vrasje dhe vidhte dhe degradonte bregdetin pa meshire sikur te ishte i derguari i serbo-ruseve.

             Lini një Përgjigje