“Është kryer një falsifikim i rëndë”, profesori i njohur shpjegon se çfarë ka ndodhur realisht me “diplomimin” e Belind Këlliçit

24 Prill 2023, 19:43Politika TEMA

“Është kryer një falsifikim i rëndë”,

Kandidati për Tiranën, Belind Këlliçi ka reaguar sot lidhur me akuzat e dala nga një investigim mbi shkollimin e tij të mesëm në Tiranë dhe atë në SHBA. 

Rezulton dy herë e provuar që Këlliçi nuk ka diplomë të shkollës së mesme.

Instituti Harry Fultz në Tiranë, pranoi se Këlliçi nuk u diplomua në nivelin e mesëm arsimor. Kjo ngre pikëpyetje si arriti ai të regjistrohej në një shkollë amerikane pa diplomë të shkollës së mesme dhe për më tepër si e ka njehsuar diplomën e atjeshme me sistemin shqiptar më pas. 

Shqiptarja.com botoi faksimile mbi procedurat zyrtare për të dyja këto hapa. Po vetë Këlliçi çfarë thotë? Në deklarimet e sotme në një intervistë televizive, ai thotë se ka kryer konvertim në SHBA duke marrë kredite atje, ndaj diploma nuk i është dashur.

Por a është kjo e mundur në sistemin arsimor amerikan? Dhe si është arritur të njehsohet me sistemin shqiptar më pas, ku nuk rezulton diplomim i subjektit në shkollë të mesme?

DITA pyeti për rastin, profesor Fatos Tarifën, pedagog dhe njohës shumë i mirë i sistemit universitar amerikan dhe atij shqiptar. Më poshtë biseda me diplomatin dhe sociologun e njohur.

Profesor Tarifa, ju keni qenë aktiv me komente dhe analiza gjatë kësaj fushate zgjedhore për kryeqytetin. I keni ndjekur raportimet në media për shkollimin e kandidatit Këlliçi?

I kam ndjekur. Për diplomën e shkollës së mesme nuk di çfarë të them. Vetëm z.Arian Kapedani (drejtues i shkollës Harry Fultz – shën.red.) mund ta zbardhë çështjen për këtë fazë.

Kurse për njohjen e diplomës së tij të nivelit Bachelor dhe konvertimin e saj në diplomë të nivelit Master nga Komisioni i Ministrise se Arsimit, është bërë një falsifikim i madh zyrtar.

Përse ky përfundim?

Në SHBA, të gjitha programet Bachelor, në çdo universitet, janë programe 4-vjeçare. 3-vjeçari i Bolonjës nuk ekziston dhe nuk njihet. Prandaj, një diplomë Bachelor e fituar në një universitet amerikan nuk mund të njihet si një diplomë e nivelit Master në Amerikë dhe s’ka si të njihet këtu.

Pra nuk mundet si konvertim?

Absolutisht. Në atë universitet krejt të parëndësishëm në Baltimore, ku ka qenë Këlliçi, ofrohet një program Bachelor në menaxhim, por jonnjë program Master në këtë fushë.

Nese s’ke gradën Master në Management nga një universitet amerikan, për të cilën të duhet të kryesh edhe 2 (dy) vite të tjera shkollë pas diplomës Bachelor, nuk ka se si të të njihet diploma Bachelor, si gradë Master në Shqipëri.

Janë dy nivele krejt të ndryshme arsimi (kualifikimi dhe diplomash).

Atëherë, si është bërë i mundur ky konvertim?

Gjithçka të çon te Komisioni dhe tek korruptimi i tij. Bëhet fjalë për kohën e qeverisjes së Berishës. Në atë kohë (2010), ministër arsimi ka qenë Myqerem Tafaj (PD). Besoj nuk është e nevojshme t’ju kujtojë se në kohën e tij u shkatërrua sistemi universitar me shitjen e licensave të shumë universiteteve private dhe shkatërrimin e vlerave meritokratike.

Pra, dua të them, që ky ka qenë konteksti kohor kur diploma amerikane Bachelor e Këllicit u konvertua si diplomë Master Shkencor nga Komisioni i Ministrisë së Arsimit të z.Tafaj.

73 Komente

 1. P
  Prec Ulaj

  Zoti Tarifa e shpjegon qarte. Ministria e Arsimit te Saliut, ishte punishte bakallesh, ku mund te merrje cdo lloj titulli shkencor, diplloma, me njohje dhe me para. Kellici nuk ka paguar para, sepse eshte pjese e bakalleve qe si zot shtepie, ju takon cdo lloj letre apo llamarine qe prodhjohej aty.

  1. P
   Prroji i Thate

   Ky paska genjyer edhe ne vajtje, kur coi diplome fallco, edhe ne ardhje, kur solli nje diplome te zakonshme, dhe e nderroi per Master ne Shqiperi.

   1. G
    Genjen kur nuk ka nevojë

    Ajo që ka bërë Këlliçi është nje gomarllëk me brirë. Që të behesh politikan, nuk ka nevojë të kesh master. Masteri është bere vërtet si defter bakalli.ne Shqipëri. Ne pergjithësi, njerezit mbarojne qualifikimin Bachelor dhe hyjne.ne punë. Mund të dalin ne pension vetem me Bachelor. Po t'u duhet me vonë, kur kane edhe me shumë mundesi financiare bejne masterin. Sepse është ky obsesion me masterin ne Shqipëri, vetem ata debilat qe marrin njerezit ne punë e dine. Po ky gomari i Berishës nuk ka menduar gjatë, dhe ka kujtuar se ka bere gje të mençur. Po te mos kishte genjyer, tani do ishte ne rregull. Por kjo punë u bë si ata qe vrisnin mendjen se e kishte mbaruar apo jo universitetin Enver Hoxha. E kujt i plasi. Ai mbreteroi 40 vjet, këta duan diplomë. Mos të behemi si Petrit Vasili qe kujton se ka me shumë shkolle nga Edi Rama. Se Saliu qe kishte shkolle me shumë nga te gjithë, kush e di çfare beri. Arritja me e madhe e Saliut është qe u bë njeriu me i urryer ne Shqipëri. Por ajo punë behet edhe pa shkolle fare. Ashtu siç nuk do shkollë qe të behesh legen si Petrit Vasali.

    1. Z
     Zagali

     Nje gje te dini,,, nuk ka evgjit qe te genjej e te vjedhin apo te mashtroi. SHIKONI MIRE SE AI MUND TA KETE DIPLOMEN POR NE NJE FORME TJETER, ta zem si nje leter higjenike. Perseri ajo per ne amerike eshte vlefshme.

     1. k
      k

      Pse çuditeni ? 80 % e dipllomave shqiptare janë fallco,kopiuara ose blera me para. Degjenerim total si në çdo gjë që ndodh në shqiëri.

      1. A
       Agimi

       C' ja fut kot edhe ti,saliu e dinte mire qe tik llalla nuk kishte deftese te shkolles mesme pa e beri prokuror. Shto sdi sa oficere drejties ne policine e shtetit qe kane qene pa shkolle te mesme. Nje tjeter qe e dija kush ja kishte bere diplomen e shkolles larte u be drejtor ne osshee ne nje qytet afer tirones. Akoma nuk eshte bind ky milet qe saliu rreth vetes ka ato te ramiz alise e xhelil gjonit e sigurimit shtetit,shto dhe kto zavallet qe ju di kesi llogjesh????????????????????????????????

      2. B
       Beli

       Po keshtu eshte e verteta Ne Amerike bachelor eshte 4 vjet dhe pastaj po deshe mund te vazhdosh masterin qe eshte 2 vjet. Shkolla qe ka kthyer ky ne Amerike eshte nje shkolle qe vene studentet qe nuk kane rezultate te mira pra nuk preferohet Aq me teper qe ky bachelor te Amerikes e paska deklaruar si master Duhet te japin llogari ate qe e kane bere kete dhe po ashtu ky mashtruesi qe ka genjyer

       1. S
        Shkullaku Uturaku

        Ne ate universitet vene vetem bythezinjre. Ky ishte ne habitatin e vet

       2. F
        Fevziu i tronditur per shendetin e Berrishes

        Nuk besoje qe ne Afriken e pa zhvilluar te ndodhin . Nga experienca ime . Nuk ke te drejte te punoshe ( boulanger cuisinier coiffeuse ) furxhi guzhinier berber nese nuk ke dipllome te shkolles profesionale e ulet 2 vjecare . Kerkova te punoja mekanik zyra e punes me kerkoje dipllome te njesuar dhe keshtu bera njesova dipllomen dhe c'ndodhi ma legalizuan 2 vjecare pasi nuk kishte te njejten équivalence kater vjeçare ne Shqiperi me kater vjecaren ketu Shembull nje mjek nga shkodra nuk ju njohe diplloma e mjekut dhe specializimi ketu dhe vazhdoje dy vite pluse e Belgique per mjek général. Tani se si ky Gabel ka vazhduar studimet e larta pa mbaruar te mesmen dhe bashelorin e ka njesuar ne master votoni non graten se nuk keni nevoje per shkolle

        1. P
         Pjeter mustaku

         Njoh dike, pa shkolles te mesme, Bleu nje dipllome shkolles te larte, drejtesi, dhe...mos u habitni, filloi pune si jurist ne nje ministribye kohes se Berishes.

         1. E
          Eni

          Elsperti Tarifa....o zot....ba thuaj dhe ndonje gje per lali Fikun

          1. T
           Tironci

           Eni e kemi fjalen per Kerricin ne kete moment. Per laln do flasim heres tjeter. Cfare mendon ti per Kerricin dhe diplomen e falsifikuar.

           1. N
            NYC

            Z Tarifa eshte njeri i nderuar dhe intelektual Nuk mind te vleresohet nga analfabetet

           2. L
            Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

            Zoti Tarifa, si mund te mohoni dhe te hidhni balte ne arritjet madheshtore te PD-Se me ne Krye Liderin Legjendar ne sistemin e arsimit...!!!??? Ju komunistat e terbuar dini vetem te kritikoni dhe shkaterroni... Si mund te mohoni meritat per zevendesimin e kuadrit ne sistemit e drejtesise, nje nga arritjete dhe kryeveprat e Shpellarit, kush mund te pregatiste dhe nxirrte kuadro te kualifikuar brenda nje kohe te shkurter??? I harrove Plepistat e famshem, qe brenda 6 muajsh arriten te behen gjygjtare dhe prokuror te famshem, Universitetet qe mbyten Tiranen dhe vendin si kerpurdherat pas shiut me prodhimin e titullarve te doktorraturave e titujve shkencore ne shume fusha te Shkencave Shqiptare...!!!? Prandaj edhe ketij zog Gomari ose sic i thon thjesht KERRIC, nuk mund t'i mohoet e drejta e Diplomes. Amerika duhet te mesoj nga sistemi arsimore Shqipetar in ngritur ne kemb nga Shpellari i Vucidollit, Sa-Hale Breshkani, NOT!!!! LOL!

            1. A
             Aljen

             At Zef Pellumbi:-Kurre se kam kuptue pse lind kaq shume te marre ky vend.....

             1. T
              Tirona

              Hahahahaaa shuuuume e vertete, jo me kot jemi ketu ku jemi.

              1. K
               Komunist me Rolex

               E habitshme se ma kujtove më duket ka paska qenë psikolog më shumë se frat franceskan

               1. G
                Gent

                Pëllumbi e kish me grigjën e vet që besonte në prrallat me mbret që predikonte ai vetë

              2. p
               pesimisti

               Ne kohen e Sales u be doktor profesor Xhelal Mziu dhe mos te marri nje master Belind Kerrici.

               1. L
                LLUKA

                Pesimist po Zhozi qi bani ish dhandrin me shkolle te larte qi ta atashonte prane Ambasades Shqyptare ne France dhe qi deri dje figuronte si notere pa ba shkollen e mesme!Bahet fjale per çapaçulin e BBRrypE kush nuk morri diplome ne kohen e satrapit Berish qi ngeli Belind Kerriçi pa marrun diplome.Bajni nji sondash e pyetini te gjithe Mzinjte,se ku bie fakulteti qi keni mbarue dhe kerkush nuk e di ku ndodhet godina.keta jane te gjith kuadro te plepave .

               2. A
                Arlindi

                Po dhe paguam se mami ka punuar ne atë kohe ne DOGANE dhe parate ishin vu çfare ishte nje pagese per diplomen e shkolles se mesme te Belos, ishte nje gje e vogël kurse ne Ministrine e Arsimit mund te kete qene pagese e madhe.

                1. t
                 tata luigji

                 Ne kohen e rrumpalles sali gerdecit mora diplomen e juristit pa e par asnje dite, tani po mbledh kanoqe, Salih non grata e pshurri sistemin arsimor dhe cdo institucion ne vend Tani kemi filluar ne ta pshurrim kete dhe like hajdutin

                 1. F
                  Fisniku i Freskut

                  Po cilen dege te ekonomise, arsimit, kultures, shkences, ushtrise etj. e etj. nuk i shkaterroi kreu i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekrimineli dhe kryehajduti Sali Sheqere Vuk Berisha?!!! Vetem Duman Llalla nuk ka prova!?

                 2. 7
                  77

                  Ne cdo vend te botes, per probleme te tilla qe prekin direkt interesin publik dhe integritetin e sistemit me ane te njerezve me peshe qe mund ta perfaqsojne, drejtesia nis nje hetim te detyruar. Ne drejtesine italiane quhet " Atto dovuto", qe do te thote; akt detyrues per drejtesine, qe rrjedh nga nje ceshtje me sensibilitet te madh publik dhe institucional. Nese SPAKu nuk ka kuptuar as pse egziston dhe cfare funksjoni ka, eshte momenti te shkrihet menjehere. Kredibilitetiti i tij deri tani eshte edhe me skandaloz se gjithe drejtesia e korruptuar kriminale e ketyre 30 viteve. Paaftesia, frika, impotenca, hipokrizia, intrigat, mungesa e profesionalizmit dhe integritetit e hodhen SPAKun me nje shpejtesi te rrufeshme ne fundin e humneres. Deshtimi me i zhurmshem i shekullit

                  1. 2
                   2

                   Lajmi i krimit (notitia crimins) nënkupton informacionin e marrë ose mësuar nga prokurori publik ose policia gjyqësore se një krim është kryer nga një ose më shumë persona të paidentifikuar (lajm gjenerik) ose të identifikuar (lajme specifike). Marrja e lajmit të krimit është thelbësore që këto organe të mund të nisin hetimet paraprake. Kallëzime krimi 1) të kualifikuar dhe 2) të pakualifikuar Lajm i pakualifikuar. Ai përbëhet nga aktet dhe faktet nga më të ndryshmet. Kjo është një kategori “e hapur” në të cilën mund të fusim njohjen e drejtpërdrejtë të faktit, besimin privat, informacionin gazetaresk, etj.

                   1. L
                    Li

                    SPAK na doli si gjykata speciale e Hages qe ngateron viktimen me agresorin. Perderisa ekzistojn gjykata të tilla maskarenjte bejn qef.

                   2. T
                    Tani

                    Eshte e mundur o rrote kari qe te ka pare dhe nuk e ke pare ameriken.Ne US dhe Canada i kushtojne vemendje listes se lendeve dhe pogramit te cdo lende qe noterizohen e perkethehen...nese programi eshte i mjaftueshem per masterin qe kerkohet te ndiqet pranoesh.Po cfare pret nga i bii i redaktorit te idiotelleqeve te Enver Hoxhes dhe nga mesuesi i marksizmit?!

                    1. A
                     Adi

                     O shoku une erdha ne kanada me shkolle te mesme edhe nje vit universitet edhe me çuan te bej disa kurse extra qe te njihej diploma e shkolles se mesme.

                     1. E
                      Elisa

                      Pa dipllome nuk te pranon asnje kolegj dhe universitet. Kjo eshte nje kerkese bazike. Dhe kur jam transferuar une ne USA ne 1994, kisha marre listen e lendeve qe kisha plotesuar ne 1 vit e gjysem gjimnaz ne Shqiperi. Kur u be konvertimi, mu desh te merrja vetem 2 klasa historie te Amerikes dhe 2 klasa te gjuhes angleze dhe mund te merrja dipllome pa mbarur dhe dy vjet te tjera shkollen e mesme. Mu testuan njohurite, dhe me thane eshte per vit te fundit. Prinderit nuk pranuan sigurisht dhe me thane shtro bythen dhe meso me shume. Nese ka bere dicka te tille, e kuptoj, por serisht diplloma eshte 100% domsdoshmeri te transferohesh ne nje kolegj dhe universitet. Ky i ka genjeshtra keto. Universiteti nuk eshte me vite, por me numur kreditesh. 4-5 vjet dhe varet nga dega.

                      1. A
                       Artikull koti.

                       I nderuar Tani. Tarifa a Taksa si e ka mbiemrin ky, mendon se vetem ai ka qenë ne SHBA.

                       1. T
                        Tarras-Bulba

                        Edhe ti or Tani dukesh si me i ditur, ndryshe nga ky KERRICI do te kesh marr ndonje nga ato certifikimet per mbariming e ndonje kursi dis a mujor per Gomarsi ketej nga Kanadaja apo SHBA-ja (me fal Canada dhe US). Sipas teje i bie qe Kerrici qenka nje dijetar i vertet, nje gjeni, qe edhe pa diplom ka arritur majat e suksesit ne shkolle jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Amerike... Or Tironsa, eshte nder te votoni per te zgjedhur kete Kerric si krye Kerricin e Tirones!

                       2. T
                        The truth

                        Eh more tarife eh. Mbeti sistemi arsimor amerikan ta interpretosh ti. Fat qe mijera shqiptare jetojne ne amerike, keshtu qe genjeshtrat e tua mund ti marrin si te verteta ripjellja pasi shumica nuk i beson. Po ka bachelor tre vjecar edhe ne universitetet me te njohura te amerikes o punist qe mban leksione demokracie!

                        1. p
                         profesori

                         Bachelor eshte 4 vjet, nuk ka shkolle kolegji 3 vjet.

                         1. x
                          x idiotin

                          teh truth i pidhit te sat'eme Idiot!

                          1. B
                           Ben

                           E vertete qe ka bachelor ne SHBA por duhet te kryesh 120 credit hours ne klasa te nivelit te Universitit. Femijet tane kryen disa klasa Universiteti qysh ne shkollen e mesme sepse ishin te mire me mesime. Me kete koncertimin, problemi eshte qe nuk konvertohet nje Bachelor Degree ne Master Degree.

                           1. T
                            Tironci

                            Po mor injorant. Amerika funksionon ashtu sic enderron ti.

                            1. K
                             Kena per t`heq prej Pune po vazhdove k`shtu

                             Mos i pyete Zotrote te gjith shqipetaret qe jetojne ne Amerike dhe te dhane pergjigje per ceshtjen e sistemit arsimor ?????? A po don me na tregu se ti qe jeton ne A. i kupton ceshtjet e arsimit dhe kushtet/kerkesat qe vendosin pranimin tend ne nje Universitet me mire se ata qe ndoshta per ceshtje pune jane objektive dhe duhet ti dine me mire se sa ti e une bashke ???? Kur lexoj komente kaq medioker si puna jote o " e verteta amerikane " mendoj qe sa shume idioter paska trasheguar kjo Shqiperia jone e vogel..........Per Partine jeni gati te shani e ofendoni, te genjeni e shkruani gomarlleqe...........Ka Bacelor tre - vjecar moj Lope , por Fjala eshte qe mbas tre - viteve ben edhe dy vite Master......atehere quhesh plotesisht i diplomuar or lum miku.........Pastaj ajo Fjalia e dyte me la pa fjale....."Mbeti sistemi arsimor amerikan ta interpretosh ti ".......o vdekt jotome per ty oj lope laramane......po cdo sistem arsimor mund te interpretohet.....shume e thjeshte......Hap Compiuterin►Shko ke Faqja e Universitetit►lexon kushtet e pranimit►paraqet dokumentacionin e kerkuar nga ai Universitet►pret per nje kohe te caktuar dhe fillon Shkollimin.........ose si Kerrici ben dokumente fallco dhe fillon jo shkollimin por shkerdhimin se me ate Dipllome diku tjeter nuk te pranojne per ato qe Kerrici i Zi pretendon ne Shqiperi...........kuptove oj Lope........

                            2. i
                             ilir

                             Kur genjen ustai i tij pse te mos genjej dhe ky.Keta te gjithe genjejne dhe me e bukura genjejne dhe njeri tjetrin.Kemi pare cfare behet ne zgjedhje brenda pd se sali berishes,ata genjejne per cdo gje.Berisha tha qe nuk e njihte baxhanakun e tij ne gerdec ku i biri ishte pronari i vertet.keta shkaterruan shtetin ushtrine artin arsimin kulturen cdo gje te ngritur me aq mund dhe me e bukura i tregojne si suksese.Krijoi firmat piramidale dhe pasi u dogj vendi tha e ben agjenturat e huaja dhe socialistet.I dha nafte milloshevicit dhe tha i dhash nafte per te punuar tokat kosovaret kur ai i perzuri .cfare te thuash per keto mostra qe pretendojne pushtet

                             1. S
                              Shqiperi esapi

                              Se mos jeni me te mire dhe ju socialistet.

                              1. b
                               berisha fallsifikoj Gjithcka ne Shqiperi

                               Shqiperi esapi . O vertet ? Sa kollaj i vike shenjen e barazimit mor hah . Duket se cfar malli qenke .Komentet flasin shume per vet Komentuesit ,se cfar jane .

                               1. N
                                Niko Shpiragu

                                Edhe mund te ishte sic thoni ju Shqiperi esapi, por keto gjera nuk i beje dot po mos te ishe antar ose simpatizant i PD-se ne ate kohe. Neper te gjitha institucionet shteterore pa perjashtim, bile edhe te gjithe pastrueset ishin te PD-se. Ata kishin urdher dhe porosi te benin cdo gje per njerezit qe ishin me ta dhe ata duhet te tregoheshin shume te ashper dhe armiqsor me kundershtaret etyre. Si mundet nje djal ose vajze e nje socialisti te bende gjera te tilla edhe ne se donte, kur sekretaret e shkollave, drejtoret,shefat, profesoret e universiteteve, noteret, prokuroret dhe gjyqtaret e plepave ishin te gjithe te PD-se. Ne se ndonjeri nga ata do te favorizonte ndonje te PS,se ai do ta kishte shume pisk punen. Ishte urdher direkt I Saliut qe edhe ne keshillat bashkiake ose te rretheve, keshilltaret e PD-se nuk do te pranonin asgje nga ato qe propozonte PS-ja. Kjo ka ndoddhur edhe ne parlament. Dini ndonje rast ju qe deputetet e PD-se te kene miratuar ato qe jane propozuar nga ana e PS-se me perjashtim te rasteve kur propozoheshin rritjet e pagave te deputeteve. Le te mos diskutojme per regjistrimin ne Amerike te Kellicit se ai gjeti menyren atje sic kane bere edhe te tjere, por eshte skandaloze qe ministria e arsimit te Shqiperise na e kthen dipllomen e bacellorit ne Master. Kjo nuk ka ndodhur dhe nuk ndodh ne ndonje vend te botes, pervec Shqiperise se kohes se Berishes dhe jo vetem ne kete rast. Kjo duhet hetuar dhe ata qe e kane bere kete duhet direkt te futen ne burg dhe ky palaco me emrin Kellici duhet te cregjistrohet nga kandidat per zgjedhje si fallsikator. Nuk e di se si nuk indinjoheni ju simpatizantet e PD-se kur degjoni raste te tilla, por u dilni ne mbrojtje atyre. Nuk paska PD-ja njerez te tjere me shkolle?

                               2. A
                                Accidentally_genius

                                Ky tarifa eshte nje gjobaxhi, interesaxhi, nje "diplomat" i akuzuar per hajdut kur ishte ne ambasade..thjeshte w thene nje kelysh komunisti..spo i kthehem me bemave te te atit tw tij. Nje shpjegim: Diplomat bachelor 4 vjecare qe lwshohen ne perwndim qe nuk jane pjese e kartes se bolonjes jane tw barasvleshme me master shkencor sipas kartws se bolonjes.konkretisht diploma te tilla lwshohen ne amerike angli dhe vendet e commowealth countries.krwditet bachelor ne amerike jane sa krwditet master shkencor ne kaetwn e bolonjes. Mbani parasysh se: bachelor sipas kartes se bolonjes jane 3 vjet dhe lende me pak se bachelor 4 vjecare ne amerike.te gjitha diplomat 4 vjecare ne arsimin shqiptar para kartws se bolonjes jane kovertuara ne master shkencor sipas kartws se bolonjes. Diplomat bachelor 4 vjecare nw amerike dhe vendet e commonwealth jane konveetuar ne diplome e integreuar e nivelit te dyte sipas udhezimit te qeverise deri ne vetin 2013 dhe pas ardhjes ne pushtet te largpamesit edmut rama me ate ministren me noten 5 e bene te parasvleshme me master shkencor.. Prandaj ky pisi tarifa eshte shpirtlig se di sh mire si behet konveetimi por e ben kwte ai komunist qe eshte dhe per ti ardhur ne ndihme ketij komunistit mashtrues veliaj

                                1. Z
                                 Zheni

                                 meso te shkruash shqip ti genius se qeke komplet rrot kari

                                 1. S
                                  SPAK

                                  Kater vjet eshte College! I pergjithshem duhen te pakten dhe dy vjet te tjere per nje profesion te caktuar!

                                  1. S
                                   Spak duhet te merrte nen Hetim gabelin Fallsifikat

                                   Accidentally_idiotich___kuptohet qarte se nga cila kulture shpella flet . salih brrisha , nuk la kundeshtare Politike apo ata qe i kishte kunder , pa i quajtur Mafioze Nderkombetare , e borrockullat etj te dala nga ajo goje e ndyre e kafshes Primitive _ suratPidhDhise qelbur te vicidolit , si Moduro,Noriega , pikerishte ato qe i ngjanin ne karakte kryeshkerdhates se vicidolit ja vishte te tjerve ,sa as ishPresidentin Moisiu nuk kurseu llapen e tij te ndyre Shpellari ,ti vishte te Lidhur me Mafien Boterore . Pra ti je i njejti mut e produkt i asah Shpelle e Fabrike Muti . _____Fatosi te jep Faktin ,ju sharlatane derdellisni sipas tradites . Vazhdoni e hani mut e mos e tradhetoni Traditen e Shpellarve .

                                  2. C
                                   Cen Dymi

                                   O Zoti Tarifa ky Krici es nga Afrika Republiks e Kongos, por kedhtu Anti Ametikani dhe Antishqiptari me i mafh Ssli Vicidoli. Ketu dmonon Rusia Serbia ,Kina , Te gjithe Televizinet Privste ne Shqiperi i Saliu dhe Like Floriri. Financmet behen nga Ruset , Krye Spiuni i Sigurimit te Shtetit Blendi Fevziu eshte ne krye te Propogandes Ruse ne Shqiperi. Fevziu hajdut pronash , vrases , kriminel. Fevziu ka 32 vjet qe eshte Artopolant i Familjes se Saliut. Zoti Tarifa pse si denonconi JU kete....????!!!

                                   1. A
                                    Albert Einstein.

                                    Dy gjera jane te ndryshme ,Universi dhe marezia njerezore. Por nuk jam ende i sigurte ende per Universium. Edhe ky z.Kellic apo Keric nga marezia doli i zgjur disa Ore ..

                                    1. A
                                     Albert Einstein.

                                     Dy gjera jane te ndryshme ,Universi dhe marezia njerezore. Por nuk jam ende i sigurte ende per Universium. Edhe ky z.Kellic apo Keric nga marezia doli i zgjur disa Ore ..

                                     1. ?
                                      ?

                                      Edhe Lali Eri bachelor 4vjeçar ka mbaruar në SHBA dhe ia kanë konvertuar në MSC, master shkencor në Shqipëri. Pse nuk del njeri të flasë për Erion Veliajn?

                                      1. T
                                       Tropoja

                                       Haha kush flet tarifa qe u zbyth nga ambasador ne usa per vjedhje e pune te dobet haha del ketu e ben burrin e mire te sinqerte te arsimuar uar uar uar haha

                                       1. G
                                        Gabriel

                                        Ka patur një VKM që 4-vjeçari i sistemit Para-Bolonjë, konvertohet në Master. Besoj ky vendim, për analogji, është zbatuar në rastin e Këlliçit.

                                        1. N
                                         Nga askushi

                                         Po nje pyetje tjeter pse nuk e bere ti , per shkelje te tilla duhet te kete e sanksione ndjeke penale apo meqe e ka bere falsifikimin ne kohen e qenit Sali dhe po kandidon po per qenin Sali nuk a gje Ky Myqemut Tafaj na thote qe Rama e shkaterroi arsimin kur te gjithe e dine qe ka jurista me te larter po i mungon o tete vjecarja ose e mesmja po ka nga ata me te zotet qe jane me te larter po pa shkuar fare ne shkolle vetem jane paraqitur eurot ose dollaret . O popull Sali qeni ja ka bere ketij populli te 99 tat po i ka mbetur e 100 prandaj u bene bashke me me te ndyrin mutin Like haleja qe nuk kane le akuze pa ja bere njeri tjetrit mblidhni mendjen goditjen perfundimtare me 14 maj e te shkojne hale te gomereve . Une e kam zgjdhur per vete jetoj jashte po me vjen keq per ate popull te rikethehet Saliu me MonaLiken e te lutet per vota qe kane vjedhur sa kane dashur dhe kane vrare e prere e tashi ma u ardhka keq per popullin kriminelave .

                                         1. D
                                          Dani USA

                                          Saliu i gjeti rastin ta shkarkoi nga deputet teveqelin pa per te fituar Tiranen dhe 100 kellica te konkuroin nuke e fitoin dote kur se moren dot me nje “PD”monolite dhe me nje kandidat me te vertet demokrat si Halim Kosova e “djathta “kurrrrrrrr kurrense fiton Bashkine e Tranes.

                                          1. E
                                           Ernest

                                           ne 1990 e lash dike me nje patente Zetori dhe punonte xhenerik Me vone mora vesh se ai u lidh me PD dhe u be drejtor drejtorie dhe milioner Cudira te malokut te Vucidolit

                                           1. P
                                            Phoenix

                                            Paskan nxjerre dhe "profesorin" e Gulagut Akademik Albanistanez, shokun Tarifa qe te analizoje sakte situaten gjeopolitike te ceshtjes se rendesishme nderkombetare, te defteses se Belos. O pika qe ste o fende e Sevos. I shkundi Sevua e dole ti. Ate shulin e pushkes, qe yt ate i vodhi komandantit te toges kur ishte partizan, e gjete apo jo?

                                            1. U
                                             UNE

                                             Ky kandidati per bashkine mos eshte ai jevgu, qe i ka humbur fisarmonika ? ( Nuk e thashe une I pari). I paska humbur dhe diploma e gjimnazit. O pika qe s'te bie, kerkon te behet qytetar i pare. Jevg, caker dhe thuthuq, pa diplome.

                                             1. U
                                              Umor Isti

                                              Zgjidhja eshte e thjeshte: Shkolla "Harry Fultz" i jep zotit Këlliçi Diplomen e Shkolles se Mesme honoris causa per veprimtari te shquar ne shume fusha. Te tjeret marrin Doktorate honoris causa duke qene shpesh edhe analfabete. Kurse zoti Këlliçi di te shkruaje dhe te lexoje, dhe, per me teper, nje dilplome mature i duhet - si te qepe nje pulle ne pallton e dimrit.

                                              1. R
                                               Real

                                               Se shpejti pritet nje koment per kete problem nga krye..ari i grupit parlamentar te Partise Socialiste doktor i shkencave Taulant Balla

                                               1. C
                                                Cika.

                                                Ka disa gjera qe jane te ndara. 1. Ne US mund te pranohesh ne bachelor pa diplome mature. Mjafton te provosh qe ke marre nje liste kursesh qe komisioni i pranimit prane universitetit i quan te mjaftueshme. 2. Normalisht, bachelori ne US nuk mund te ekuivalentohet ne master ne Shqiperi. Kete duhet ta sqaroje ministria e arsimit.

                                                1. K
                                                 Karmodhi

                                                 Sa poshte ke rene o Fatos. Qe eshe ti i ben gojore Rames sma merrte mendja. Po meqe ja ben a po ma merr edhe mua nje here ne goje

                                                 1. K
                                                  Kokolari

                                                  Shume e ka ulur vehten Tarifa te merret me deftesen e Kellicit.e kuptoj se e ka bere me zell te madh dhe pasion.Ky eshte djali i Sevo Tarifes zv/Drejtori i Inst.Studimeve Marx-Len. Por si ish ambasador ne SHBA do prisja te lexoja ndonje mendim perTrampin apo Biden dhe jo keto zhgarravina per deftesen e Kellicit.po nuk ke ci ben kushtrimi i te pareve te Tarifajve

                                                  1. a
                                                   askush nuk e ble dot te kaluaren e tij

                                                   Nje rrokotele si Fatos Tarifa i perzene nga Amerika per vjedhje kur sherbente ne perfaqesine diplomatike ne OKB e dekospiron kete farse me diploma.

                                                   1. b
                                                    baca

                                                    Belo faqesimitja eshte simboli i poshtersise se sistemit te Sale hales

                                                    1. J
                                                     Juliano

                                                     Jeni shum i arsyeshëm z. Tarifa. Kjo dihet se në kohën që drejtonte berisha, u zhdukën me qindra dokumenta, fakte, për implikimin e njerëzve në shërbim të shikut. Dihet botërisht se berisha ka qënë një ndër to, fari balliu e msa të duash të tjerë, që janë apo kan qënë deputatë. Rasti i këlliçit, është e padiskutueshme që është dora e berishës, ku i sajuan një bursë këtij djalit të llapaqenes doktoresha ambulancës së madhe në tiranë, për të studiuar ose më mirë për ti hëngër munë shkollës ky. Berisha dihet që në atë kohë bëri profesorë si monika, dhe prokurorë si Llalla, e jo më një diplomë të kërriçit. Sa gjynahe ka berisha, aq sa diplomat dhe prokurorët nuk numërohen.

                                                     1. F
                                                      Fatosi qe nuk paguan Tarifen

                                                      Ky fatosi burre shkerdhate te shofi bemat e veta ne amerike! Kur ka qene ambasador e hiqen per bythe per vjedhje. Po gjykata e pcarur dhe e ndritur e shqiperise ne 2010 i dha pafajsine. Ahahhahahaha e mos hani shume mut si fatosi se ju ngelet dhe cepave te buzeve

                                                      1. S
                                                       Stefan

                                                       Belindiiii a mistrec mistrec, ke dal ktu te Tema dhe komenton si "fatosi qe nuk pagun tarifen"! Se kshu je msu, do tarifen edhe ti, si babagjyshi jot saliu

                                                      2. D
                                                       DikManJaku

                                                       Universiteti i parendesishem ne Baltimore Z Tarifa eshte ne vend te 783 ne klasifikimin boteror te Universiteteve. Ndersa universiteti i rendesishem ne Tirane ku ju keni mbaruar (nuk po flas per studimet pasuniversitare) eshte i 3034 ne klasifikim. Tani me cfare statusi ju mund te percaktoni cili universitet eshte i rendesishem e cili jo? Historia ka mesuar qe mund te dalesh injorant dhe i paafte nga M.I.T i klasifikuar ne vendin 1 ne bote njesoj sic mund te dalesh edhe gjeni nga Universiteti i New York ne Tirane(ku ju jepni mesim) i cili klasifikohet i 8571 ne bote

                                                       1. S
                                                        SPAK

                                                        Ketu nuk behet fjale per renditjen e Universiteteve! Ketu behet fjale per fallsifikimet qe bene me mijera Shqiptare per mbarimin e shkolles se mesme,per ndrimin e emrave ne te krishtere, per mbarimin e Universiteteve me para, qe sot nuk dine te shkruajne dhe te lexojne shqip! Ketu behet fjale per nje njeri qe Saliu ja u ka hedhur Ujqerve ta shqyejne,qe te shpetoje vete! Doli Belo Belinda dhe na tha per rezultatet e shkelqyera ne Meryland! Por pa Certificate pjekurie ku tregohet qe ke mbaruar shkollen e mesme, vitet,nr e Amzes dhe regjistrit ,kaq duhet Belo!

                                                       2. M
                                                        Mohamed

                                                        He tani merreni me sportivitet. Kush e njeh saliun e di mire si mban njerzit afer edhe kunder deshires tyre. E dinte qe tik llalla pa shkolle te mesme dhe e beri prokuror te psrgjithshem,shto oficer policie qe kane vajt edhe deri ne kryekomisare qe kane qene pa shkolle te mesme.Tek kristali nje miku im qe ka patur gomisteri ne jug,mori diplome jurist dhe u be prokuror ne nje qytet te vogel jugor. Me 8 klasen shkolle. Bela te pakten i ka bo 2/3 ,ka lone vitin e fundit,asi sen. La te fundit por mori diplome. Te kishte marre te fundit sdo kishte diplome.Noshta e ka nimu edhe vjehrra, tan shkreli ????????????

                                                        1. H
                                                         Hekuran

                                                         Le se na kujtove vjerrin me vjerren. Si e durojne ata familje kulture me 1 dhonder me master te fallsifikum? Aq shkencor sa jan krushqit, duhet ta sqaroj Klliçi kte pun

                                                        2. p
                                                         paulini

                                                         Ky ish ambasadori eshte nje i korruptuar.. e mbani mend regjistrimin qe u dha tek TV Klan vite me pare ? i vendoste gjobe nje bisnesmeni shqiptar se i duheshin pare per te mbajtur femijte ne shkolle.. dhe si mik i Fatos nanos ju mbyll ceshtja.... rri mos bej moral se ste shkon...

                                                         1. S
                                                          Super I shkolluari Balo evgjiti.

                                                          Ky Balua i Saliut do ju ruaj delet e do tjua shtoj do kini autobuz falas, do hapi tynele pra gjithe keto te mira.Si Bajga Sali qe ishte fanar ndricues edhe Balua do ju bej te lumtur.Per shkolle ska nevoje shume kjo pune.Balua beri trecerekun e te mesmes por mos harroni se shume te tjere pa te mesme mbaronin te larte kurse tek kolegji i dores dyte ai beri tre vjet qe nuk quhet bachelor per asnje student por per Balon e bajges Sali ishte master.Tani i duhet titulli profesor doktor ne hajduteri por po fitoj do ti marri. Rrofte kerrici Saliut

                                                          1. I
                                                           I dipllomuari në Shqipëri dhe USA

                                                           Kur vjen nga Shqipëria për të hyrë në një Universitet në USA duhet të mbarosh shkollen e mesme detyrimisht dhe të japësh TOEFL-in. Për të gjithë sistemin kjo është e detyrueshme, sepse konsiderohesh student i huaj. Mua personalisht më është kërkuar diploma e shkollës së mesme ose të paktën dëftesa e vitit të fundit (pasi jam diplomuar nga Universiteti i Tiranës). Kam dorëzuar dokumentet në një agjenci evaluimi kreditesh, për të marrë ca kredite, që janë shumë pak, pasi shkolla shqiptare nuk ka shumë vlerë dhe emër. Këto dokumente jane kontrolluar për vërtetësinë e tyre nga agjencia amerikane, e cila ka kontaktuar shkollen dhe ka bërë verifikimin zyrtar. Pastaj ka bërë evaluimin e krediteve të shkollës së lartë të Shqiperise. Këtë version ka edhe Belo Kellici por me një ndryshim. Ka paraqitur dëftesën e vitit të parafundit të shkollës së mesme. Po perse? Për të marrë kredite....!?! Këtij këto kredite nuk i quhen për kolegj, dhe as si dokument zyrtar, pasi nuk është deftesa e vitit të fundit (që zakonisht kërkohet për ata që kanë mbaruar një shkollë të lartë). Belo sipas ligjit duhej të futej në shkollë të mesme në US, në vitin e tretë apo të katert, këtë do ta vendoste shkolla ku do të bënte kërkesën se bashku me bordin e edukimit në County ku banonte në US. Pra siç duket, nqse Belo nuk ka vazhduar shkollën e mesme në Amerikë dhe të japi SAT, si gjithë studentët amerkane, ngelet që ai të ketë bërë marifete të tjera, duke e shitur dëftesën e vitit të katërt si perfundimtare, kuptohet edhe me ndihmën e brendshme nga drejtuesit e Shkolles Harry Fultz. Por ka edhe një variant tjeter, nqse ka dorëzuar në US ndonjë diplome të shkolles se Larte ne Shqipëri, kuptohet të falsifikuar. Këto janë rrugët e vetme për të hyrë në një Universitet në USA. Pastaj, pranim me provim apo pa provim, varet nga cilësia e Universitetit. Po ashtu njohja dhe konvertimi i kësaj diplome në Shqipëri duket qe është abuziv.

                                                           Lini një Përgjigje