Rama i uron ditëlindjen Thaçit: Kam tërë ditën që më rri si gozhdë e ngulur në tru pyetja ...

24 Prill 2023, 18:30Politika TEMA

Rama i uron ditëlindjen Thaçit: Kam tërë ditën

Kryeministri Edi Rama i ka uruar ditëlindjen ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit me një mesazh prekës.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se është mësuar që ç'do vit ta marrë në telefon dhe ta urojë, por sot "një ngërç në fyt e pengoi, një si inat prej pafuqisë e ndaloi".

"Në këtë ditëlindje të Hashim Thaçit kam tërë ditën që më rri si gozhdë e ngulur në tru pyetja: A e dinin vallë ata, miqtë tanë të mëdhenj që e lindën atë gjykatë, se historia e saj do të zhvillohej kështu, kaq zymtësisht e padrejtë me njerëz që luftuan për lirinë e popullit të tyre dhe me vetë Kosovën?!" është pyetja që shton më tej kryeministri.

“Sot ka qenë një ditë e vrenjtur edhe brenda meje. Zakonisht në këtë ditë të vitit jam mësuar, prej vitesh, t’i uroj ditëlindjen sivëllait tim, Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Dhe pengesa për t’ia uruar ditëlindjen një njeriu të dashur, të gjallë e të marrë peng në rrethana të njohura, jo nga forca të errëta e të panjohura, po nga Bashkësia e Lartë Ndërkombëtare, ka gjithë ditën që më rri mbi kokë si boshllëk i zymtë, thithës e lodhës. Nuk desha ta bëj në mëngjes një urim digjital me foton e me fjalët që i thuhen dikujt që edhe mund ta marrësh në telefon, nuk e di, një ngërç në fyt më pengoi, një si inat prej pafuqisë ma ndaloi.

As e kam dot idenë nëse sivëllau im do të mund t’i lexojë sot këto rreshta, që as urim nuk janë edhe pse urimin që të jetojë sa malet e Shqipërisë unë po e bëj, por di me siguri që në këtë ditëlindje të Hashim Thaçit kam tërë ditën që më rri si gozhdë e ngulur në tru pyetja: A e dinin vallë ata, miqtë tanë të mëdhenj që e lindën atë gjykatë, se historia e saj do të zhvillohej kështu, kaq zymtësisht e padrejtë me njerëz që luftuan për lirinë e popullit të tyre dhe me vetë Kosovën?! Kam frikë se të vërtetën për këtë s’kam për ta marrë vesh kurrë. Po ndoshta këtë frikë e kam nga vranësira brenda meje që s’ia urova dot ditëlindjen Hashimit me telefon, siç jam mësuar prej shumë vitesh.
Edhe 100 Komandant”, shkruan Rama.

25 Komente

 1. P
  Pordhe me rigon....

  Erdogan: moooossss,si nuk me shkoi ne menje qe qafiri jem Hashem paska ditlindje sot!?

  1. B
   Besi

   Po ik ore mashtrues! Ti nuk merrje ne tel per dtl Gregun dhe te qenka mbledhur ne gryke per hashimin!

   1. M
    Mohamed

    Rrofte fronti demokratik ????. Ne gjith boten ka qe si urojne psh femijet e tyre. Skeni turp qe ne 2023 akoma me sistemin e fronitit demokratik e biografia????????. Po zonja tre fmij qe i ka pjell vete ne athine i helmoj dhe i coj ne ate dynja. Sme hyn ne pune rama pama etj. Por me tmerron fakti qe brezi ri ka mentalitet komunist. Edhe enveri do kishte zili derdimenet politk te ktyre vite e. Rrofte kryetari fronitit demokratik shoku sali berisha me ne krye shokun ilir meta dhe edi rama ????????????????????

   2. D
    Dakord

    Pordhe me rigon te quajne ty vertet. Nuk eshte as nevoja me te share ty se ja ke vene vete emrin vetes.

    1. G
     Gabel muti

     Pordhe me rigon,,,ikeee shkerdh,,se na qelbe,,,tyyyttt rrac gabeli

    2. p
     petrit

     Respect per Ty Kryeminister. vellai ne kohe te veshtira njihet. Lavdi heronjeve. Lavdi UCK. u shofshin tradhetaret e kombit shqiptare.

     1. P
      Poseidon

      PADYSHIM PERVEC RUSOSERBEVE NE KETE PROCES KA MERKEL PUTANA E PUTINIT..........ME INATIN NDAJ THACIT QE KURDISTE ME ANERIKANET SHKEMBIMET TERRITORIALE MES SHQIPETAREVE E SERBEVE QE DO TI JEPTE FUND NDARJES SE SHQIPETAREVE NE BALLKAN. POROSITI ARRESTIMOT E KUPOLES SE UCK........

      1. P
       Poseidon

       PADYSHIM PERVEC RUSOSERBEVE NE KETE PROCES KA MERKEL PUTANA E PUTINIT..........ME INATIN NDAJ THACIT QE KURDISTE ME ANERIKANET SHKEMBIMET TERRITORIALE MES SHQIPETAREVE E SERBEVE QE DO TI JEPTE FUND NDARJES SE SHQIPETAREVE NE BALLKAN. POROSITI ARRESTIMOT E KUPOLES SE UCK........

       1. P
        Poseidon

        PADYSHIM PERVEC RUSOSERBEVE NE KETE PROCES KA MERKEL PUTANA E PUTINIT..........ME INATIN NDAJ THACIT QE KURDISTE ME ANERIKANET SHKEMBIMET TERRITORIALE MES SHQIPETAREVE E SERBEVE QE DO TI JEPTE FUND NDARJES SE SHQIPETAREVE NE BALLKAN. POROSITI ARRESTIMOT E KUPOLES SE UCK........

        1. P
         Poseidon

         PADYSHIM PERVEC RUSOSERBEVE NE KETE PROCES KA MERKEL PUTANA E PUTINIT..........ME INATIN NDAJ THACIT QE KURDISTE ME ANERIKANET SHKEMBIMET TERRITORIALE MES SHQIPETAREVE E SERBEVE QE DO TI JEPTE FUND NDARJES SE SHQIPETAREVE NE BALLKAN. POROSITI ARRESTIMOT E KUPOLES SE UCK........

         1. J
          Juli

          O PoseKoqe boll shkruajte budallalliqe.

          1. S
           Saliu

           Qënke krriç gomari o juli

         2. T
          Tropoja

          Mushi hundet kminister se nga fyti te acaron.E ke ul çmimin fare a thua se e prodhon ne kopesht

          1. A
           Arditi

           Ty do te kete qire mamane rama o kopil

          2. S
           Salehu

           Juliqënke gomar

           1. P
            Poseidon

            Juli boll me komentet e te tjereve merru me artikullin, se t'a qi mamin.

            1. H
             Hysen

             O juli qënke gomar

             1. D
              Doni

              U be dhe ky si Gjekmarkaj me hartime.Eshet personale,mbaje personale kete ndjenje dhe mos na ca karin se ne gaz e ne mort e hall dote nxjerresh dicka...palaco burre ...

              1. S
               Sanco panco,,,

               Esht KRYEMINISTER, o don kishoti,,,nuk eshte non grata me breket me shurre 80, vjec,,

              2. A
               Alex

               Pse jemi droguar nga fiqiri ne shqipetaret?? Po pse or budallenj ju e quani gje te lehte qe disa lider europiane kerkojne me cdo kushte te denigrojne dhe denojne me burg drejtusit e ushtrise clirimtare dhe te shtetit te ri te kosoves.Kaq te trashe jeni qe nuk e kuptoni pse e bejne kete??Po si mundet qe drejtusit e clirimtareve te kosoves te quhen terroriste dhe lufta e uck te mos quhet e tille?? A jini ne vete o karabusha…mos beni lojen e serbise se do merrni me qaf kosoven.Kejo bote eshte e pa bese prandaj hapni mendjen o njerez.

               1. G
                Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                Per krime lufte nga Gjykata e Hages u denua Haradin Bala dhe Lahi Brahimaj por UCK nuk u quajt terroriste.

               2. E
                EmigrNTI

                Edhe 100 Hashim Thacit . Urojme ditelindje te tjera jashte asaj Qelije te mallkuar qe nuk e meritoni You the gjithe te pafajashmit e tjere te UCK-seqe mahen aty .Edhe 100 Komandant !!!

                1. T
                 Trotski

                 Bashkohem me Urimin per Ditelindjen e Hashim Thaçit .Dhe 100 Hashim ! Dalç Faqebardhe !!!

                 1. G
                  God bless America

                  Ajo pyetja qe te rri si Gozhde ne koke, ka nje pergjigje qe te futet Hu ne bythe - Ate Hashim e tjere UCK-sta i mba atje pas hekurave vete Aleati Strategjik se i ka fshire nga politika nje here e mire e nuk i do neper kembe. Kaq.

                  1. b
                   bashkimi per drejtesi

                   Ata të pa dinjitet dhe pa ndjenja, janë "njerëz" nuk ia din vlerën LIRISË, PAVARËSISË DHE TRIMËRIMAVE TË LUFTËS SË UÇK DHE HERONJVE prandaj merren me fjalorë rrugaçesh sepse janë frikacak, mashtrues, profiter - bastard. I MADHI HERO I LUFTËS DHE PAQES - HASHIN THAÇI, URIME DITËLINDJA, O KOMANDANT - TI JE KOLOSI I KËTIJ SHEKULLI. Shpejt do të kthehesh dhe le të plasin serbo ruset, tradhtarët dhe armiqtë tjerë. Uroj shëndet e jetë të gjatë.

                   Lini një Përgjigje