Kosova një hap më pranë anëtarësimit në KiE, Basha: Një faqe e re për marrëdhënien e saj me institucionet ndërkombëtare

24 Prill 2023, 16:29Politika TEMA

Kosova një hap më pranë anëtarësimit në KiE,

Ish-kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar me anë të një postimi në Facebook për kalimin me sukses të fazës së parë të Kosovës për anëtarësimin në Këshillin Europian.

Ai e ka quajtur ditën e sotme një ditë të mirë dhe sipas tij akti i sotëm hap një faqe te re në marrëdhëniet e Kosovës me institucionet ndërkombëtare.

“Një ditë e mirë sot për Kosovën në Këshillin e Europës. Komiteti i Ministrave të vendeve anëtare, i dha mbështetje aplikimit të Kosovës në Këshillin e Europës, duke përmbyllur kështu fazën e parë të anëtarësimit të plotë të Kosovës në Këshillin e Europës.

Pas vendimit të shumëpritur të Bashkimit Europian për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës, akti i sotëm hap një faqe te re në marrëdhëniet e Kosovës me institucionet ndërkombëtare.

Kosova në Këshillin e Europës është garanci edhe për ata që kanë pretendime përsa i përket respektimit  të të drejtave të njeriut dhe të drejtave të pakicave.

Kosova e pavarur është një realitet i pakthyeshëm në zemër të Evropës. Sa më shpejt që ky realitet të përqafohet nga të gjithë, duke përfshirë edhe Serbinë, aq më mirë do të jetë, para së gjithash, për qytetarët e Kosovës, si serbë ashtu edhe shqiptarë, aq më mirë do të jetë për të ardhmen e gjithë rajonit tonë.

Është koha që dhe shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që ende nuk e kanë njohur Kosovën ta hedhin një hap të tillë. Sa më shpejt të ndodh aq më mirë do të jetë për sigurinë dhe stabilitetin e Europës.

Ballkani Perëndimor në NATO dhe EU do të thotë një Europë më e fortë, më e sigurtë dhe më e begatë”, shkruan Basha.

11 Komente

 1. N
  Nji Dumbabist trap nga Trapajania.

  Lulash Bashoviçi, të gjitha keto suksese të Kosovës në arenen kombëtare dhe nderkombetare, janë frut i punës tënde të Argitës dhe Sali UDB-ashit. Rrezultati i kontributit dhe punës tuaj të pa-lodhëshme, që keni bërë për Kosoven, duket sot, ku Kosova fitoj pavarsinë dhe është një hap larg hyrjes në Evropë, një hap për tu njohur si komb i pa-varur në OKB, dhe një gjysmë hapi për tu bërë udhëheqse e gjykatës nderkombëtare të Hagës. Një nga punët madheshtore dhe demokratike, që ke bërë ti o Lulash me dyshen Berisha, ishte zbulimi, sistemi i funksionimit dhe historia e shtepisë se verdhë në malet e Matit, ku terroristat e UÇK-së, kishin ngrehur thertoren industriale për perpunimin dhe shitjen me kile të organeve njerzore të nxjerrura nga trupat e heronjve të popullit të mirë, të edukuar dhe jo të dhunshëm të ushtrisë Serbe. Pra, në saje të punës tuaj, tëndën, Argitës dhe Sali UDB-ashit, sot Kosova po ecen me hapa gjigande drejt Evropës demokratike, sepse po të ishte varur Kosova në banden terroriste të UÇK-së, kurrë nuk do fitonte pavarsinë dhe kurrë nuk do mundej ti shkerdhente dhe ti qiste jashtë Kosove, musafirët Serb, të ardhur për vizitë paqsore në Kosovë, me tanke, avijona dhe artileri. ps- Ti Lulash ke vetëm një meritë pozitive, sepse je i vetmi Shqiptar, që ke shkerdhyer, dmth qirë, babë e bijë në të njëjtën kohë.

  1. K
   Koli

   Po ky Cari cpati,gjalle qeka.Une e di qe ky nuk eshte Kryekar me,eshte vetem nje Deputet Muti,pse e nxirrni ne gazete sikur Shqiptaret me zor prisnin per kete Vemie.Ky nuk ka asnje dallim nga iBaba Politik Sali:Vrases me 11 Janar si Minister i Brendshem,Hajdut me Miliona Euro ne Rrugen e Kombit si Minister i Ndertimeve,Kane gisht te dy ne Vrasien e Sokol Jolldashit,Shiti Detin Greqise,etj,etj.Per cfare Leshin flet ky per Kosoven,kur dihet qe letrat e atyre qe jane ne Burg ne Hollande,ja beri ky.Ky eshte me Shkerdhat se Saliu,ky nuk ka Burrni fare(Eshte Pederas),kurse Saliu i mbronte ato qe i sherbenin.Mut i jati,Mut i biri.

   1. h
    hahahaaha Rropsia e Serbit no si Politikan ej !

    hik mor funderine mer Dru me Preh kur hiqet edhe bytha jote si me qen noj far Politikani o zorraxhi halesh . po kur kujto se mashtron edhe ky pederaste qe duhej te ishte brenda sot ne burg hahahaha hik mer shkerfhate e perballu me Drejtesine .per Krimet e Tradhetite ndaj Kombit ne Shqiperi e Kosove e 230 Miljont qe i zhvate Buxhetit ne rrugen Durres -Morine qe bet pa asnji Plan (si mesjetare shpellare ) per 21-janarin. E rren kte vertet mendja se dp i shpetoj Drejtesise Shqiptare e do bej kariere si Politikane ne Shqiperi ? Hahahaha Borat Veshgjati ky eshte nji Karikature me e peshtire se saleh hamuti ,me i ndyre se te dy MOnstrat bashke . Po me cilin moral e surrat -shitet ky bythqim si politikane e gjasme pergezon Kosoven ? Ptuuuuuuuuuuuh .Ne ate vend duhet fillu me pastru faren e putanave te kombit sa me pare

    1. B
     Bardha

     Kush e coje kete gomar atje

     1. N
      Noc Rroku

      Bardha !!!!!! Të lutem shumë kërkoj ndjesë gomarit. Thuaj vetëm luuuuul dhe mjaft on.

     2. L
      Lulushi haa

      Po ky palloshi mbasi rrezoje Ramen ndertoje tramway ne Tirane ky collaborateur futi ne burge koqevaret tani po na del dhe prijes oooo harrova une ky eshte me origjine koqevare . Po ik o lulushi i rublave Ruse ti je Thomas Buscetta i Toto Rino ..ti dhe Berrisha jeni koka e krimit

      1. 7
       7 x7 =42

       Uaaaa prape doli ky ,si eshte e mundur qe SHQIPERIA te jete kaq pa fat ,te mbahet peng nga qelbanike te tille.I jane ngjitur ketij Kombi si muti pas kepuce dhe s’heqin dore deri sa ta shkaterrojne kete shtet.

       1. G
        Guarbardhi

        O Lulush, ti je politikani më i dështuar në botë dhe, antishqiptari më i rrezikshëm i kombit tonë. Vetëm Sali Shpellar Berisha të konkuron për antishqiptarizëm.

        1. N
         Noc Rroku

         Gjall qeka ky shkrusi i del pontes.

        2. E
         Eri

         U Luliiiiiiiìiiiiiiiii..

         1. l
          lul bytha

          Leri fjelet emedha dhe te erdhmen e Kosoves ....po meru me raportimet dhe tradhetine qe u beje udheheqesve te saj te serbet , dhe kete e beje ne bashkepunim me hunderen e Saliut .... Ato tradheti te bene miljoner ...bythqir

          Lini një Përgjigje