Shtohen kolegët e filozof Nardit në Kuvend: xhevahiret e dy deputetëve të Foltores për pensionet

21 Shtator 2023, 15:07Politika TEMA

Shtohen kolegët e filozof Nardit në Kuvend: xhevahiret e dy

Për një kohët të gjatë rrjeti nuk ka qenë i furnizuar me citate filozofike që përgjithësisht i atribuoheshin edhe me shaka Nard Ndokës. i cili më pas tentoi edhe të bëjë ndjekës nga batuta “filozofike”.

Por duket se zëvendësuesit “filozofë”, kanë nisur të bëhen të gjallë kohët e fundit, kur edhe po afrohet koha për zgjedhjet e reja.

Rasti ka qenë diskutimi në lidhje me projektligjin e pensioneve, ku dhe janë hedhur këto xhevahire të reja.

Deputeti Ramadan Lika, deputeti i foltores për Malësinë e Madhe, ka deklaruar se “Megjithëse Shqipria sot ka një informalitet te jashtëzakonshëm, ne nuk gjejmë dot lekë për pensionistët!”. 

Në fakt, është pikërisht informaliteti, sidomos në biznese të shumta, që kanë ndikuar në kaosin e regjistrit të sigurimeve shoqërore dhe pensioneve.

Ndërkohë, një perle ka ardhur edhe nga Dr, Xhelal Mziu, i cili, gjithashtu duke folur për çështjen e pensioneve deklaroi: 

“Sot lindjet janë në rënie dhe vdekjet janë në rritje, e kjo automatikisht sjell rritjen e numrit të pensionistëve". 

Po si do rritet numri i pensionistëve, kur sipas doktorit në fjalë, ka vdekje më shumë?

TemA

9 Komente

 1. T
  Tirons

  keta jane rrotat e karit qe rrine pas Salih kurves

  1. a
   astriti

   Keta dhe shume te tjere drejtojne shtetin tone.Nuk ka mbet pijanec e gomar pa u bo deputet

   1. F
    Fundi

    Fundi i botes!

    1. B
     Bureto

     Po edhe mund të jetë fundi botës, por duhen parë mirë të dy anët e medalies. Njëra anë është lista e deputetëve, që sipas Kodit Zgjedhor, i harton kryetari i Partisë dhe ky zgjedh apo i rendit kandidatët sipas mundësive që ka secili prej tyre të marrë më shumë vota për thesin e Partisë, dhe jo për atë vetë. Ana e dytë e medaljes është se ç'përfaqësojnë këto vota? Cilët janë ata që votojnë këta individë qesharakë? Dhe kjo e dyta përbën një hall të madh për demokracinë, se është demosi (populli) ai që na i bën ata peshqesh. I keni dëgjuar këta të ashtuquajtur deputetë të popullit, kur në Parlament duan të imponohen e dëgjohen, nuk lënë rast pa shqiptuar gjithë cinizëm: "jam këtu se më ka zgjedhur elektorati im', 'flas në emër të elektoratit tim', edhe pse ato vota mund të jenë një grusht? Dhe mjetisht falë listësh ai mund të jetë aty. Doni një shembull: Petrit Vasili është deputet me 300 vota dhe ku në Tirsnë me mbi 500 mijë votuesish. Dhe që të kapardisen me kostumin e deputetit këta parazitë, për shkaqet që më sipër rendita, mjerisht kanë të drejtë. Duje shtrënguar dhembët, je i detyruar t'i dëgjosh. Me një fjalë për sa kohë kështu i kemi ligjet dhe i tillë është miell që kemi në dispozicion, me të cilin nga nevoja mund të bëhet bukë misri, por ama jo byrek, sepse mielli i misrit nuk tëhollet. Dhe elektorati ynë, në këto 30 vjet në shumicë i tillë ka qenë dhe kështu nuk prodhon dot cilësi deputetësh, por deputetë memesh.

   2. S
    Shqiptari

    Mos guxoni te beni krahasime me te madhin Nard Noka.Sigurisht qe qe foltorja ka figura te ndritura si psh dr.prof.Xhelal Daulle Gerneta,Tritan Presh Masari,Flamur Tyrylyç Bosi,Ferdinand Diell Pastruesi,dr,prof.Edmond Tartarini Taraskontit,Korresh Shalin Divjaka,Aldo Koqe Drejtesia,Prof Geshtenjas Perrenjsi dr.prof.Shaban Tapia,Fatkeq Gerdec Mavria dhe Dash Donç Rakia. Ne krye te tyre qendron qendron i madhi Selami Ajror Jenisheri dhe kryetar Sali Amerikan Tropojeri. Me keto figura Shqiperia me Saliun e Enverit do e çoje foltoren drejt Zullulandit magjik.Pikë!

    1. P
     Preshi I lushnjes

     me keta shkencetaret tane shume shpejt shqiperia do hape shalet .

     1. A
      Arbeni

      Ky xhins deputetësh janë loqe nga mëndja.Mjer shqiptarët kujt ja japin votën dhe të qeverisen nga këta bylmez….!!!!!

      1. t
       tetovari2

       Mos u merakos se edhe shumica e shqiptarëve janë si këta deputetë!Nuk shohin as DY GISHTA PËRTEJ HUNDËS SË TYRE!

      2. M
       Muzaka i Ri

       Eshte cudi e madhe or ti, nuk ka faji Dr,shkencave abstrakte por ai popull idjot qe e voton dhe nuk sheh me large se hunda, ka djem e vajza te zot e djathta sa te duash, por keta shohin vetem erresiren, drita i verbon.

       Lini një Përgjigje