Si e ktheu Sali Berisha “tragjedinë amerikane” të tij, në një skeç shqiptar!

8 Shkurt 2023, 11:13Politika TEMA

Si e ktheu Sali Berisha “tragjedinë amerikane” të tij,

Sali Berisha me një dëshpërim që po e shfaq në kufijtë e qesharakes, po këmbëngul që ta vendosë veten në qendër të skandali Rama-McGonigal. Ditën e hënë doli dhe shpalosi një skenar me tre akte, duke përfshirë veten si “viktimë” e ish-zyrtarit të lartë të FBI për shpalljen e tij “nongrata” nga SHBA.

Po atë ditë në mbrëmje te emisioni, “Çim Peka Live”, shkoi edhe më tej kur deklaroi pa dhënë asnjë fakt, se McGonigal ju kishte bërë presion prokurorëve të SPAK për të arrestuar atë vetë!

Po duket qartë se Sali Berisha po kërkon në mënyrën më fantazmogorike dhe qesharake që të përfitojë nga çështja “McGonigal” jo vetëm për të mbajtur të karikuar ata pak ndjekës që i kanë mbetur, por mbi të gjitha sepse nuk e duron dot që shqiptarët po e përçmojnë, pse ju bashkua akuzave të Edi Ramës, për “rubla ruse” ndaj Lulzim Bashës dhe PD-së së udhëhequr nga ai.

Berisha faktikisht e ka ditur që në fillim se nuk ka asnjë lidhje, asnjë akuzë, asnjë fakt që të lidhë PD apo Lulzim Bashën me financime ruse. Berisha dhe vartësit e tij e kanë pranuar publikisht se ka pasur disa letër-porosi të ardhur nga Departamenti i Drejtësisë në SHBA në të cilat sipas Berishës dhe ndjekësve të tij, (e artikuluar në shumë media), thuhej: “Sipas letër-porosisë rezulton se nuk ka asnjë lidhje mes kompanisë Biniata Trade dhe Partisë Demokratike, ashtu sikundër PD nuk ka asnjë lidhje me kompanitë e tjera me të cilat shoqëria Biniata Trade është e ndërlidhur”.

Pra vetë Sali Berisha që sot sajon gjithfarë fantazish dhe marifetesh, e ka pranuar që jo vetëm nuk kishte asnjë hetim të çuar deri në fund SHBA pas sajesës së Rama-McGonigal, por kishte dhe letër porosi nga SHBA e cila e detyroi edhe gjykatën shqiptare, që të pushojë për mungesë provash këtë çështje.

Pra ndryshe nga si po pretendon me të madhe sot Sali Berisha, nuk e mbylli Edi Rama çështjen, (Në fakt pikërisht ai e hapi për të goditur Bashën), por SHBA.

Këto dhe dosja e publikuar e McGonigal tregojnë se me gjithë pagesat e Ramës, nuk u arrit të gjendej asnjë fakt për implikimin e Bashës. Pra bien çdo pretendim i Berishës i cili sa më shumë këmbëngul në këtë pikë aq më qesharak po bëhet në sytë e shqiptarëve por edhe të ndjekësve të vetë.

Nga e gjithë kjo histori tashmë është përfundimisht e qartë për këdo se mekanizmat e shtetit amerikanë funksionojnë, pavarësisht se ndonjë zyrtarë i tij korruptohet. Në rastin e ish zyrtarit të lartë të FBI, me gjithë përpjekjet e vazhdueshme siç tregohen në akt- akuzë, McGonigal i furnizuar me materiale nga vetë zyra e Edi Ramës, nuk ia doli të sajoj dot prova të qenësishme për të ngritur një akuzë të pranueshme nga drejtësia amerikane.

Ndaj edhe çështja,(Dy vartës të tij refuzuan që në fillim që të hetonin për një çështje pa asnjë bazë), dhe sajesa dështoi. E gjitha që u arrit ishte vetëm përdorimi politik dhe mediatik, (Kundër Lulzim Bashës), i kësaj sajese korruptive-kriminale, fillimisht nga Edi Rama, dhe që pas përjashtimit nga Grupi Parlamentarë i PD-së me po aq vrull, edhe nga Sali Berisha.

Siç e thamë që në fillim, Sali Berisha, ka harruar Xhorxh Sorosin, dhe ka hedhur tezën qesharake, se ka qenë pikërisht McGonigal i cili bashkë me Edi Ramën kanë përgatitur dosjen e tij “non grata” dhe kanë lobuar deri te Sekretari i Shtetit Blinken për të bërë shpalljen botërisht.

Nuk dihet se kush e beson në këtë variant qesharak, por kushdo e di që mekanizmi i sanksionimit “non grata” në SHBA, kalon në shumë agjenci dhe nuk është bërë vetëm për Sali Berishën.

Meqenëse Edi Rama me McGonigal paskan bërë dosjen e Berishës për shpalljen e tij “nongrata”, po për miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë, Tom Doshi dhe Vangjush Dako kush i ka bërë?!

Pse nuk del sot Sali Berisha dhe të thotë që edhe pas “nongratave” të këtyre të dyve qëndron McGonigal, apo në fund të fundit qoftë edhe Soros?!

Gjithashtu kujtojmë se njëkohësisht me Sali Berishën u shpall “non grata” edhe udhëheqësi serb i Bosnje-Hercegovinës, Dodik, me motivacionin e rrezikut kombëtarë për interesat e SHBA dhe Perëndimit në rajon!

 Pra “non grata” është një mekanizëm i rëndësishëm me anë të të cilit SHBA godet politikanët e korruptuar, që minojnë demokracitë duke i kthyer në target të mundshëm për duart e zgjatura për destabilizim të Rusisë, veçanërisht në rajonin tonë.

Pastaj, mirë që “nongratën” amerikane ja ka bërë McGonigal, po atë britaniken që bën sikur e harron, kush ja ka kopsitur?!

Njësoj si SHBA, edhe Britania e Madhe e ka futur në lisën e saj të zezë me të njëjtin motivacion: Veprimtari korruptive, lidhje me krimin e organizuar dhe minim të demokracisë shqiptare!

Çështjen e Damir Fazlliç i cili del edhe te hetimi i ish zyrtarit tw lartw McGonigal Berisha e tregoi vetë, por ashtu siç kanë thënë zyrtarët e lartë britanikë, dosja e tij ka edhe shumë fakte të tjera më të rënda.

Berisha po mundohet me dëshpërim që të barazoj veten me Lulzm Bashën, duke dashur ta shesë veten viktimë të skenarit, Rama-McGonigal. Por ndryshe nga rasti i Berishës, i dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimorë, Escobar, ndërkohë që Berisha në koherencë me Ramën bënin pis Bashën me “rublat ruse” të McGonigal, e ka bërë disa herë të ditur se nuk do ketë kurrë, (ai edhe çdo zyrtarë i SHBA) asnjë kontakt me Berishën. Kurse për Luzim Bashën deklaron, se mezi pret të punojnë së bashku.

Pra Sali Berisha pasi “harroi” Xhorxh Soros, pasi shpalli skenarin “McGonigal” me tre akte ku e vendos veten në qendër, pasi po heq paralele me Luzim Bashën për t'u paraqitur si “viktimë”, pasi është mërzitur që as në fashikujt e hetimit, as në akt-padinë në gjykatën e Uashingtonit, as në shkrimet investiguese të medieve më të madha amerikan nuk del emri i tij, por vetëm ai Bashës, ka vendosur që “Tragjedinë Amerikane” të tij ta shndërrojë në skeç shqiptarë, si ata të estradës së Lushnjes!/Alfapress.al

17 Komente

 1. e
  e kthehu ndoshta per qent e shpelles jo shqiptaret

  gjithcka Shpif Kryekurva e Shpelles i behet jehin me pas nga qent e shpelles ne parlamente - medie - gazeta kudo sepse e tille shoqeri plehrash eshte .e cila nuk perfaqson nji Shoqeri te vertete Vlerash Qytetare por nji shoqeri shkedhatash talibanesh ,prandaj ikin edhe shqiptaret nga i vend sepse kjo Bande Shkerdhatash nuk lejojn te jetojne aty ne Normalitet ,nderkohe qe Shteti -Pushteti i gezohet postit dhe parave siedhe injrances se kundershtareve politike . Pra nji maskarade e vertet ,ku Ligji eshte Jashte Loje dhe Shkerdhatat bejne cfar i do qejfi ,tregojn lloj lloj prrallash e importojne Genjeshtra -ja keshtu e kalojn kohen nne Politike Shatalatanet qe s'kan asnji Lidhje me Politiken. Sepse sic edhe dijme Politikani eshte Sherbetori i Popullit te tij dhe siguroshte Atdheut -gje qe ke kjo Bande FakeOpozitare s'e takon ne asnji tipar

  1. L
   Lirie Berisha injorrantja hajdute nongrata

   Ore qe ne 97 biles ky McGonigal donte ti qinte ShkelXenin e Argiten katershe me Ramen se Lirija Nuk i pelqente. Qiu dhe Vokshin e Xhozefinen . I ka inçiziar Nul Moka. Ka informacion absolut Salihi. McGonigal qinte prej vitesh dhe Abi bin babin bin Malltezi, Por JO …se ka qire Abin qe kur vuri kapellen.

   1. g
    gazetarja gojePidhPele Kariana lalas

    Liri Birisha , ja ke fut kot me mulin plako . Mulin e perdorde Liria si Dildo kush shkerdhente salehun dhe McGangokal pallonte shkelxenin pasi jamrberber berr maltezi i lepinte topet . Ce thu mer jahu .Orgji e papare brenda Shpelles se brrishit

  2. B
   Beni

   Nje analize me gjakftohtesi. Sa gjynahe ka ky njeri . Ndryshimi i sistemit me gjeti ne moshe te re , tani jam ne prag pensioni dhe te njejtat fytyra politikanesh vazhdojne te jene dhe bejne karshillek . Ky eshte mjerim , eshte faji jone qe livadhisin . Fatkeqesisht shoqeria jone eshte per te qare hallin

   1. A
    Andi dhe Mehdi Bushati

    "si ata të estradës së Lushnjes!" Ne çfar kuptimi eshte ky rresht i fundit o "TemA"?

    1. A
     Argita shemtiraqe hajdute nongrata

     Po nga qe Lushnja ka shume humor. Ne Lushnje ka dal llafi se qe kur I rraset prasin ne bythe Tritanit heroit te Ateizmit komunist, prasi gjenetikisht ka perparuar e tashme po e merr eksporti.

    2. A
     Artikull bidon

     Artikull bidon kunder Berrishes dhe pro Bashes te maresh ne mbrojtje Thomas Bruschetta dhe te akuzoshe Toto Rino askush nuk te besone te dy jane koka e krimit per kujtese artikullshkruesit ...rruga kombit, kater te vrare para kryeministrise ,per rublat Ruse ka te denuar te pakten ne fund te artikullit shkruani i paguar nga Basha ,mik i Bashes, apo bashkpuntor i Bashes do amnistohesh nga lexuesi

     1. I
      Ilir

      Jane turrur qente e Temes ne mbrojtje te “ gjahtarit”,

      1. S
       SPAK

       Saliu edhe ka vrare edhe ka vjedhur edhe i ka tradhetuar Shqiptaret! Po presim SPAK!

       1. S
        Sekretari I II-të i KQ Tualet Palla

        Pirdh MëroDritanHilaMingjozi pirdh ! Nuk liroheni dot. As me C5 ! Do plasni si balloni kinez seshpejti.

        1. M
         M

         Sipas këtijë artikulli Nik Muzin është dënuar kot dhe ata që lobuan për PD_ në jo vetëm u tepronin700 mijë dollar dhe lobuan pa dijeninë e PD_së por na dalka se të gjitha këto u bënë për të shkatërruar PD_në e ishsigurimit .

         1. F
          FATMIRI

          SALI GRUAQIRI TER JETEN ME MASKARALLEQE ESHTE MAR KY FYTYR MUT KA VJEDHUR DHE KA VRAR SHKATERROJ VENDIN NE VITET E PARA DUKE PRISHUR UZINA E FABRIKA DHE PASURIN SHTETERORE JA U DHA BANDAVE KRIMINALE QE I SHERBENIN KETI MOTERQIRIT

          1. P
           Petrit

           Rama pa breke ,gazetaret e Temes (dhe grate e tyre) e veshin me kostum

           1. d
            dhe Yjet rrijne e veshtrojne

            Ish-Agjente speciale e FBI-se Coleen Rowly ne intervisten tek VOA thote " McGonigal shkau sepse donte te dilte ne pension i pasuruar..." Prisni, prisni se vertet ai Rama i bythefshehur qe nga nisja e hetimit per mikun e tij McGonigal, vertet Nuk ka pare gje akoma...

            1. G
             Gerdeci

             Ore qe Berisha u be endacak esht e vertet po i bashkohet floriri po i erdhi radha dhe zagarit te surrelit PO ME ZAGAR ATA QE I MBESHTESIN PERVEC HAJDUTEVE SE ATA JAN TE NJERI-TJETRIT

             1. G
              Gerdeci

              Ore qe Berisha u be endacak esht e vertet po i bashkohet floriri po i erdhi radha dhe zagarit te surrelit PO ME ZAGAR ATA QE I MBESHTESIN PERVEC HAJDUTEVE SE ATA JAN TE NJERI-TJETRIT

              1. n
               një ish i Kryesisë së LSI

               Ky shkrim i portalit ALFAPRESS.AL është i një gazetari totalisht idjot, pijanec e bixhozçi i pështirë, që punon e paguhet jo keq nga Ilir Meta_j dhe buçja e Likes ;Mona e ........... pa kufi e moshë. Shkrimi i ribotuar në faqen e TemA.net, është një turp sepse Poli Hoxha dihet që në çdo shkrim dhe sa herë del nëpër TV, shan e shpif për Edi Ramën, pasi si zagar i çiftit super monster Meta_j Kryemadhi, nuk ka rrugë tjetër për mbijetesë. Shikojeni me kujdes këtë shkrim se si e përmend Edi Ramën sikur është me Sali Berishën kundër Lulzim Bashës. HAHAHA, çfarë mashtrimi, kur dihet që Basha është pjellë 1-Milion % e Berishës në çdo veprimtari që nga 2005. Të shpifësh për Edi Ramën se këtë moment ka një ngjarje në Gjykim në SHBA, për një ish Shef të lartë të FBI për Kundra zbulimin që ka takuar disa herë KryeMinistrin e Shqipërisë (padiskutim takime pune, që në fund të gjykimit nga Gjykata amerikane do sheshohen e shumohen shpifjet e Berishës e Metajt e bandave Mediatike në shërbim pervers të dyshes më kriminale të Shqipërisë post-Komuniste, ku hyn dhe Poli Hoxha).

               Lini një Përgjigje