Tre ditë nga “revolucioni” duhet të saktesojmë disa gjëra!

8 Shkurt 2023, 10:47Politika TEMA

Tre ditë nga “revolucioni” duhet të saktesojmë disa

Nga Edvin Kulluri

Meqenese jemi 3 dite nga “revolucioni” duhet te saktesojme disa gjera!

Bota ka njohur disa revolucione: ate francez, amerikan, sovjetik, kinez, iranian etj.. Si rregull revolucionet percaktohen si “ndryshim me force i nje sistemi qeverises ne nje sistem te ri”!

Shqiperia aktualisht eshte nje “republike kushtetuese” qe garanton te drejtat dhe lirite themelore te individit permes ndarjes dhe kontrollit reciprok te pushteteve, qe praktikisht jane cenuar dukshem prej ndryshimeve kushtetuese te vitit 2008 dhe kodit zgjedhor te po atij viti. Pra nuk kemi te bejme me revolucion por restaurim kushtetues!

Keshtu qe nevoja per nje forme te re qeverisjesje si fjala vjen komunizmi, fashizmi, monarki, autokraci fetare etj.. qe jane kunder parimit te ndarjes se pushteteve me qellim garantimin e te drejtave natyrore, politike, ekonomike dhe mbase sociale te individit dhe grupeve shoqerore eshte e panevojshme dhe e pavend!

Atehere biem ne opsionin e dyte: rebelim! D.m.th qe njera pale politike qe eshte ne opozite, kerkon rivendosjen e plote te rregjimit demokratik permes forces! Pyetja shtrohet: a mund te rebelohen ata qe jane bashkepergjegjes per cenimin e parimit te ndarjes se pushteteve permes ndryshimeve te vitit 2008?

Mbase, por ne histori nuk ka asnje revolucion apo rebelim qe te kete ndryshuar apo rrezuar “sistemin qeverises”’apo ushtrimin e saj permes atyre qe e kane ndertuar po vete!

Ndaj si termi “revolucion” apo “rebelim” po perdoren jashte kontekstik historik dhe konkret!

4 Komente

 1. a
  asd

  Revolucioni i vulehumburve te PD eshte nje vrime ne uje.

  1. M
   Muharem Kaso nga Kolonja banues ne Laprake

   Ik more pis kelysh i pagyari Edi Rames . Gjithandej paguhesh per te share legjenden Dr Prof Sai Berisha . Me dt 11 do te vije fundi ty dhe Edi Rames o kellire laberie

   1. M
    Malo

    Ik more bastard...na shkaterrove nje popull e komb...mallkuar qofsh brez pas brezi...mos gezofshin asgje rraca jote bastarde serbe...

    1. z
     zalli

     Po e vertet,populli thote Qeni qe leh shume(Saliu),nuk te ha ,po te ha M....ne.

     Lini një Përgjigje