Vangjel Dule: Shqipëria është kthyer si Sparta, Rama një tiran që ka humbur rrugën e demokracisë

23 Nëntor 2022, 10:56Politika TEMA

Vangjel Dule: Shqipëria është kthyer si Sparta, Rama një

Vangjel Dule ishte në studion e LOG. për të folur për “Epitafin e Perikliut” të Tuqididit (Thukydhidhi), tekst të cilin ai e ka sjellë në shqip si botim i Toenas.

Teksti i historianit Tuqididi dëshmon fjalimin e permortshëm (epitaf) të qytetarit të parë të Athinës, Perikli, mbajtur në vitin 431 para Krishtit, pas verës së parë të luftës së Peloponezit mes Athinës dhe Spartës.

Por më shumë se një homazh ndaj të rënëve, teksti konsiderohet si një manual i demokracisë, mishëruar nga Athina e saj kohe.

Teksti është studiuar prej shekujsh në universitetet e mbarë botës dhe etërit themelues të Shteteve të Bashkuara e kanë mbajtur parasysh gjatë hartimit të Kushtetutës amerikane.

Por si do të rezultonte demokracia shqiptare nën optikën e Perikliut?

Vangjel Dule është i prerë kur thotë se parimet e Perikliut për demokraci dhe liri nuk zbatohen në Shqipëri.

Shkelësi më i madh i këtyre parimeve, sipas tij, është qeveria aktuale.

I pyetur nga Endri Xhafo, autori i LOG., se si do ta gjykonte Perikliu aksionin e Edi Ramës, Vangjel Dule e përmblodhi me një fjalë: Tiranì.

Më pas, i pyetur nga Xhafo se me cilin qytet të Greqisë së vjetër mund të krahasohej Shqipëria sot, Dule shtoi: “As me atë të Spartës oligarkike, jo”.

Politikani dhe përkthyesit i “Epitafit…”, dikur koleg dhe mik i Edi Ramës, argumentoi se çdokush mund të ndërrojë rrugë, edhe kur e ka humbur atë, por kjo kërkon kurajo në vend të arrogancës.

Edi Rama, sipas Vangjel Dules, vuan nga ajo që ai quan “tendencë votëkleptike”, pra e vjedhjes së votës. I pyetur nga Xhafo se çfarë e korrupton shpirtin e një politikani, Dule tha: “Nevoja për më shumë pushtet”.

Ndaj shtoi ai, PBDNJ do të marrë pjesë në protestën e 6 dhjetorit.

14 Komente

 1. O
  Odi

  Pirdh pirdh shqipria fal rames ka ecur ne rrugen e duhur

  1. D
   Dule Karaficis - filial i Polit.te Athines ne Shqi

   E por kur bo edhe ky Jevgjiti peshtire Politiken e Shqiperise dhe me ironikja eshte se ky Fshatare i ndyre Moinoritari , qe ha bukun e permbs Kupen ne Sofren e Shqiptarit , na i bo intepretime Politikes se Qeverrise Shqiptare ,duke ju referuar gjasme Prrallave te Leshtareve te Lashte dhe guxon ta quaje KM e Shqiperise "tiran" !!!!!!!! Eshte e njejta gjuhe qe perdor Antishqiptari saleh Hamuti brrisha e ilyer Mutaj , duke pellitur ne Grup Medieve e sjell ne menyren me idiote por edhe karagjoze ( qe ne bo me qesh fort kto Surrate ) ___________nji Realitet tjeter Imagjinare se Ne jetojme ne Shqiperi ,nji Realitet Utopik __qe eshte pjes e SHPIFJEVE te ANTISHQIPTAREVE ,te cilet kan len Fantazine e tyre bajate Free _ e treguar se kujt i sherbejne dhe se sa Ordinere jane para Opinionit . - Natyrishte qe Pellitja e Gomarit Minoritare pasi i kan hipur ne qafe Greket dhe i bihen bytheve me shkop , duke e orinetuar Rrugen dhe njikohesishte nxitjen qe te Pellase , me bo Zhurme ne Shqiperi ,as na cudit ne Shqiptareve e as na shqeteson .Ne dijme mire se kush eshte Greku dhe cfar jane bijt e putanes ESADISTE . - _:::::::___________ Dule Korifillaku Grek qe ka shitur bythen ke Greku per 300 evro- ja kan hipur Gamorit seprapthi - Greqia dhe Veglat e Serbise salih berisha metaj etj Shkerdhata antishqiptare - nuk do e destabilizoni dot Shqiperine ________sepse Shqiptaret ju a njohin mire surratin se cfar Kermash jeni . Kujdes bythen Jevgjiti leshatore se mundet ta shkerdhejne e shqyejne e Doktorr Bytha s'ta qep dot mo

   1. E
    Endi

    Keto flasin vetem budallalleqe ,te gjithe e shohim punen qe ka bere Rama

    1. A
     Armand

     Hec mor dudule mo nacrruj karin fort

     1. D
      Dritan

      Po ik o vangjel shko pi naj got raki se nuk je per gjo tjeter ti

      1. A
       Ani

       Ju e zgjidhni rrugen e demokrasic me rublat e rusis

       1. t
        tirnai Sat'eme o dule bythqimi Athinase

        po kur bo edhe Dule Leshatori si Politikan dhe tjera ,jo sekur eshte rritur ne fshatrat e Shqiperise minoritare ,por sekur vjen nga Gerrqia ej hahahahahaahahaha o robt ne bith ishallah Duleeeeeeeeeeeeeeeeeee c'te permban janulla ta shkerdhefshion shqiptaret .

        1. p
         petrit

         o ngjel hahahah sa kar q je more cun

         1. Q
          Qiskë Qis'hara

          Yati o'i .

          1. t
           titi

           po me vllai po teorira te kot qe nuk e cojn kurr vendin perpara shiko punen jo fliozofira koti

           1. R
            Redi

            Po ik o barbon ti bashk me ato greket e tuj

            1. i
             iliri

             u be ky kokloqja me fol o zot

             1. S
              Suksese te metejshme

              Na ishte njëherë një ...Dule... tani I papunë.

              1. b
               banda e Korifillakeve te Dules mrena Halese tema

               gjithe ata greqiret qe shajne shqiptaret ktu ke haleja tema , jane te Partise Dule pederastit te zi . sa per dijeni edhe pse shume nga ju i njohni .qe nga geqiFagos mutoErtigan- Detarofagos etj krimba mbi kadavren janulles Gjapri i zi qe eshte edhe frymezuesi bandes se Korfillaqis ke Tema e kudo . Sa per gallate ; _________________________________________________________--Nji Fakt intersant : Ne vitet 90 - Greqia ,nepermjet Ambasades se saj ,aktivizoj e financoj ne gjithe Shqiperine ku kishte nga kta "minoritare" duke hapur Kurse Greqishte .- Kisha nji nga kta tipat ne shkolle .sihim studente atehere dhe e pyta . Ore korifillak , po ju sekur jeni Grek e flisni Greqishte perse do beni Kurse Greqishte tani ? - Gjuha qe flasim ne me tha Minoritari , tingellon si greqishtja ,ne nuk flasin Greqishte por dicka te ngjashme qe kemi mesuar nga Prifterinjte dikur si edhe ne himare qe flasin greqishte Rrumba berddumpa por Gjuhen Greke s'e dime prandaj po i futemi Kurseve qe te behemi Grek !!!!!!!!!

               Lini një Përgjigje