“Përmbytja u shkaktua nga hapja e kaskadës”- Rama i përgjigjet Berishës nga Shkodra dhe i nxjerr deklaratën e 2010

22 Nëntor 2022, 17:44Politika TEMA

“Përmbytja u shkaktua nga hapja e kaskadës”- Rama i

Kryeministri Edi Rama iu përgjigj ish-kryeministrit Sali Berisha nga zonat e përmbytura në Shkodër duke e cilësuar skandal më vete deklaratën e kjo situatë u krijua nga hapja e kaskadës.

Rama tha se njerëzit mund ta bëjnë vetë diferencën ndërsa inkurajoi forcat në terren të çojnë deri në fund misionin e tyre për përballimin e kësaj situate.

“Ky është një sistem që vihet në lëvizje sipas niveleve të planit. Nisen e dinë shumë mirë edhe me çfarë do përballen dhe kanë bërë sakrificë gjithmonë pa asnjë rezervë. 

Ajo që duhet thënë është se prapë janë hektarë të përmbytur. Nëse në të gjithë zonat e tjera kemi ndryshim të sistemeve të kullimeve këtu nga strukturat vendore kemi pasur gjithmonë problem.

Nuk dua të fajësoj njeri por të thuash që kjo erdhi si rezultat i kaskadës ky është skandal më vete. Njerëzit mund ta bëjnë vetë diferencën. 

Natyrisht të vazhdojmë punën dhe të tregojmë maksimumin e solidaritetit. Shifrat që përmendi Elisa janë fakte”, deklaroi Rama.

Rama ka shpërndarë dhe një deklaratë të Berishës, i cili vizitoi ditën e djeshme zonat e përmbytura na reshjet në Shkodër.

Rama ngre pyetjen si mund të ketë akoma individë që shkojnë pas Sali Berishës. “Pyetja nuk është se si mund të ketë kaq rrjedhje robi, po si mund të ketë akoma rob që shkojnë pas një rrjedhjeje të tillë?!”, ka shkruar Rama.

Në videon e shpërndarë nga kryeministri Edi Rama krahasohen deklaratat e Berishës në vitin 2010 dhe ajo e bërë një ditë më parë.

“3700 metër kub shkarkime. Në 2-3 natës ato arritën 4500. Shumë vështirë nuk mund t’i mbash, nuk ke rrugë tjetër. Mund të na detyrojë për derdhje më të mëdha”, thoshte Berisha në vitin 2010.

“Prandaj kanë bërë këtë përmbytje ata me 3700 metër kub shkarkime. Thonë se u përmbytën nga shirat që ranë. Është krejtësisht e pavërtetë. Përmbytja është qeveritare”, tha Berisha dje.

28 Komente

 1. E
  Elsa

  Sa shume mbeshtetje dhe ndihme po u jep Rama njerezve

  1. K
   Klodi

   Hallall dhe rrespekte per Ramen

   1. V
    Vranakonti

    Mos ja vini re lajthitjet Saliut,se ai shqyen gojen e berrtet qe te degjojn te tjeret se ai eshte akoma nje kufome e gjalle,por gati ne te vdekur. Lereni te berrtas e te çirret se nuk na bene deme.E din te gjithe kushe eshte.Ai ka mbaruar si njeri.

   2. P
    Prind

    Kjo eshte njolla me erret ne historine e Kaskades. Per dy ore reshje intensive te shkaktosh kete permbytje eshte TURP. Nese ky event rreshjesh do te perseritet disa here brenda disa javesh sic ndodhi ne 2021,, cdo te beje Kesh????!!! I bie qe ta sjellin ujinn ne tirane.... Turp e faqezeze ne dore te kujt eshte lene sectori me strategjik, ne dore te karagjozeve qe na tregonte sa llamba te ndezim. Na tregojne cduhet te bejme ne, nderkohe qe nuk di se cfare duhet te beje ai qe paguhet nga taksat tona.

    1. b
     bajate

     Ti s'je Prind por mut qe gruan u a jep te tjereve per pese leke, vajzen e çon ne bordello dhe nusen e djalit e ben grua per vete; nga ata prinder je ti si dobiçi Sheqeres, nje mark jeni ju. Jo se s'keni sy (se i keni si te gjarperit), jo se s'keni vesh (se i keni sa te gomarit), jo se s'keni mend se e keni per te vrare, vjedhur dhe shkaterruar, por ju keni nje shpirt te zi katran qe nuk e kane as armiqte me te betuar qe ka pase Shqiperia, se sot nuk ka me te tille, vetem ju ca pseudoshqiptare keni ngelur dhe ashtu do ngordhni²²; Fare me te keqe nuk mbine me ne Token shqiptare! Shpirti katran, detyrimisht e ka humb arsyen!

     1. I
      I. Hoti

      Ti 'bajate'..je nje krimb muti..majmun i pa transformueshem..nje zvarranik kenete..nje qelbesire e kafshe te ngordhur nga hienat,krijese hibriden mes gomarit e joteme...i neper kembur..i harruar ,i frikesuar ..inferior deri ne ....fund ! Shpirti katran i yti te ben thirrje !

      1. J
       Je njeriu me i ndyre ne kete vend

       Nje njeri i ndershem qe vjen nga nje familje e ndershme kurr nuk perdor fyerje te tilla per dike qe thote mendimin e vet. Vetem nje injorant nuk e kupton se ajo cfar the per komentuesin Prind je egzaktesisht vet ti dhe familja e jote. Ndyresire

     2. I
      Italiani

      Hahahaha Dridhe like me lesh kombinati

      1. X
       Xhaxhai

       Pak info per sufllaqet qe kane lindur pas 2010: Atehere ra 1 muaj shi dhe u mbush kaskada. Sulltani ka 1 vit qe kerkon shiun, shiu vjen dhe ky e shkarkon pas 24 oresh nderkohe qe importon. Mos e krruaj, se ta sjell zoti 1 jave shi rresht dhe vajmedet per njerezit se ti turpin e ha me buke ????

       1. X
        Xhaxhai ujku i Fierit

        C'thua idiot i foltore,-nevojtore çlidhje ka kaskada me permbytejet o idiot i lindur

       2. H
        He

        He, cja dhjeve kermes rrenacake kuterbuese, te sheqerosur Karaxhicshe, maloqit of Vicidol.

        1. B
         Bledi

         Duhet urgjent te filloje ndertimi i hidrocentalit te Skavices. Ai eshte nje rregullator i parashikuar 40 vjet me pare apo me shume. Do te stabilizohej e gjithe kaskada e Drinit dhe humbjet do te ishin minimale. Duhet pune jo fjale. Politika le t'ja leje fjalen specialisteve jo te kepusi broçkulla siç ka bere per 30 vjet rresht.

         1. b
          ben

          Mire e ke ti Bledi, por hajde e mbushua mendjen "ambientalisteve" me Sazan Gurin ne krye.

         2. I
          Igli

          Kete vit shkodra eshte shume mire

          1. L
           Loni

           Po veproni ashtu sic duhet

           1. B
            Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

            Eshte proçes naturel lumi Gjader derdhet ne Drine kur Drini vjene apo fryhet nuk lejone Gjadrin te derdhet ne Drine pasi prurjet e Drinit presioni eshte me i madhe dhe Gjadri dhe ne pamundesi te derdhet ne Drine fryhet dhe bene permbytje munde te qelloje ne te njejten ore me batice te detit Adriatik permbytja eshte e pashmangeshme jane fenomene te natures ne ate zone duhet te gjithe te largohen duke u vendosur ne nje zone tjeter ndryshe permbytja eshte e pa evitueshme . Mos degjoni idiotin nongrata komunistin Berrisha

            1. A
             Altin

             Une them qe Rama te filloje vepra si Enveri. Shume mire do ishte. Vepra xxv "Per inxhinierine hidraulike".

            2. b
             beni

             Kur bo ne ky berisha sikur merr vesh m shrkihen koqet

             1. f
              frroku

              Mos ta krahasoj kot me 2010 se atere u boshim si venecia

              1. s
               sapa

               Eshte shume interesante se cdo njeri qe shan rilindjen eshte automatikisht vicidolas.

               1. v
                vezhguesi

                sapa-rilindja ka shume kusure, por kur dikush perdor fjalorin e akuzave te foltores, merret vesh se nga vjen era e keqe.

               2. A
                Aleksander

                Ka njerez qe votojne sali berishen ne 2022???? Nuk ma merr mendja.

                1. L
                 Liu

                 Ore tifoze , dijeni mire se “PORTAT I KA HAPUR DJE SALIU”

                 1. M
                  Mandi

                  Eshte bere puneve madhe ne Shkoder per menjanimin e permbytjeve. Ky shi ishte nje test per te pare edhe ato pak mangesi qe kane mbetur per tu permiresuar. Ju them edhe nje parim qe ka qene zbatuar ne kohen e Turkut, Zogut dhe Enverit se nuk lejohej qe shtepite te ndertoheshin ne zona te uleta dhe mocalishte. Ato ndertoheshin ne kodrina dhe shpate.

                  1. P
                   Populli i thjeshtë

                   Shoku Edi. Kur kompania italiane ju propozoi të ndërtonit HC shtesë mbi digën e Ragamit (diga në krah të Va Dejës) ju talleshit. Do kishit fituar energji shtesë dhe më pak shkarkime të egra!

                   1. D
                    Diga

                    Po mire, nga 2010, nuk eshte bere asnje punim, nuk eshte vënë mend qe te ndreqen veprimet e gabuara ne administrimin e ujrave? Kjo ndodh kur punen e inxhiniereve qe meren me hidroçentralet e ben ose e dikton nje mesues vizatimi.

                    1. T
                     Taraboshi

                     Berisha e permbyti Shkodren me uje,Edi Rama po e permbyt me qunesht per femijet e pensionistet,me bire e vodke per fukarenjte dhe me ushqime per te uriturit. Kjo eshte qeveri per popullin!!!!!

                     1. w
                      www.youngtribune.com

                      Duhet ta shporri dikush kete Sali halene nga politika dhe I ka rene barra Edi Rames. Shporreni plehren.

                      Lini një Përgjigje