Tabaku për BBC: Nëse lind i varfër në Shqipëri, mbetesh i tillë pavarësisht sa shumë punon

22 Nëntor 2022, 10:43Politika TEMA

Tabaku për BBC: Nëse lind i varfër në Shqipëri,

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka deklaruar në një intervistë për BBC, se kush janë shkaqet që shqiptarët po largohen nga vendi i tyre drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas Tabakut, qytetarët shqiptarë besojnë se sistemi në vendi nuk është i drejtë, meritokracioa nuk ekziston dhe nuk kanë shanse ekonomike.

Tabaku u shpreh se në nëse ke lindur i varfër në Shqipëri mbetesh i tillë pavarësisht se sa shumë punon.

“Ne, si politikanë duhet ta pranojmë se kjo është e lidhur me korrupsionin e madh dhe sidomos në veri të vendi është e lidhur me mungesën e oportuniteteve.

Dhe kjo është diçka që i takon qeverisë ta adresojë. Duhet të kemi një sistem brenda kornizave ligjore ashtu që këta persona mos të detyrohen të largohen në këtë mënyrë.

Duhet të kemi një procedurë më të përshpejtuar më Mbretërinë e Bashkuar, siç fjala vjen kemi me vendet e BE-së”, theksoi ajo.

BBC u fokusuar në një reportazh nga Shqipëria në lidhje me problemin e emigrantëve shqiptarë që po i drejtohen Mbretërisë së Bashkuar.

 

16 Komente

 1. K
  Kjo bajge meriton Nobelin e Idiotes !

  cfar kakarit kjo idiote ! po len name para botes kto plehra ,na nxoren bojen Botes

  1. p
   pilo lala

   Kesaj i ra fati me Gjirin e Lalezit....

  2. L
   Latif Dreqi

   Genjeshter, mashtrim. Nuk eshte fare e vertete kjo o Tabaku. Kush tha qe kush lind i varfer mbetet i tille? Ka raste suksesi sa te duash ne Shqiperi. Elisa e Spiropalit e cila vishte kanotjere gabi tani eshte bere miliardere. Tao Balla milioner, Erjon Velia miliarder qe mëmja i beri dasmen aq fukara ka qene. Lindita e Ligorit qe u be me vile. Dhe ne krye Edvini te cilin gruaja e gjeti pa shtepi te shkretin dhe beri sevap i dha nje cope strehe.

   1. u
    uahahahahaha sa gallate

    Latif Dreqi ,paske qen Shejtan fare more hahahahaah ! Te shikokan suzlluqet nga krahu i gabuar i Qytetarit te cilet kan pasur dicka me shume se brekgrrisurit qe erdhen nga Fshati apo shallvaret e shpellave , qe u rriten mes bajgave e kakerdhiqeve dhe mbasi ju futen Politikes e vodhen gjithe Shtetin Shqiptare ,ku bo pjes edhe kjo Sharbajga e neveriteshme qe ka Vile ne Lalz dhuruar nga Krimi Organizuar ne Politike PD dhe sot jane Miljonere . mona i kishte brekt me vryma , sllobodanka kishte brekt e gjata me andra . - behuni pak serioze ju lutna

    1. t
     tony

     O latif o rrote cari pse nuk flet persembari , e ke llapen porsi qen dhe te lyer plot me helm Eke ly ne bythe te sales paske shku ke ke gjiri lales paske prit haret ne saba kur salehi ka dal me e ba dhe ti shpejt ja ke la se kjo pun ka njel per ty pese lek ti ka pagu per me llap e per mer gri per ato njerez pa gjini nuk i pjerdh kurre njeri prandaj rri dhe mos ha shum se do te shkosh per lesh ne lume

    2. i
     ida

     Po ju qe merreni me politike si u pasuruat!!!

     1. a
      arben

      po ti si ke lind me kemish mendafshi apo me lekur derri? vazhdoni me e degjeneru vendin tend se nje dite do ta marresh edhe ti sallamin e trash te edi rames.

      1. L
       Llazi usa

       Kjo buc’ja nuk ka turp qe e nxine shtepine e saje ne gjithe bote, keto jane pacavuret e PD-se

       1. V
        V

        Edhe ne USA e dashur. Ben nga 2 pune dhe cfare arrin. Blen nje shtepi dhe kaq. I pasur nuk behesh dot

        1. L
         Llazi usa

         Edhe shtepine qe blene nuk e ke te tenden, po nuk pagive taksen e tokes

        2. S
         Skraparliu

         Po mire moj tabake ti si ke lindur e pasur besoj jo si u bere e pasur dhe me vile ne lalez me pallat tek elektriku lagja jote na trego si u pasurove te pasurohemi dhe ne te varferit se ne nje diell ngrohemi mos perto na trego dhe neve.

         1. M
          Mara emigrante ne Itali

          O tabakse po ti ke lindur e pasur ?babai jot hante buk me buke moj fycke dhe ti trashegove si mona vilen ne gjirin e lalzit. Pò babai jot kur u be bizesmen moj derdimene ,qe llomoyit genjeshtra nga mengjesi deri ne darke ,mos e gezofsh vilen moj sorre .

          1. Pula Qorre e PeDerve ngeli tu cukit mut

           mbylleni mer ne Kotec kte debilen e papergjegjeshme e cojeni per riedukim ne noj kamp rehabilitimi

           1. V
            Vjola

            Po zotrote me sali e me lulush , me ilir e me monik e nokë e me sojin tuaj të shpifur si keni lindur ??Keni 32 vjet që vetëm grabisni këtë popull as më thua keni lënë ndonjë thërrime për këtë popull , jo për gjë por, kur jeni në opozitë na bëni sikur ju dogj barku për këtë popull . Kur të ngrihet ky popull e tju marr për bythe tju përjashtojë nga politika dhe të kërkojë sekuestro pasurie për ju. Pastaj haje dhe na trego prralla ! Kriminelat e këtij vendi !

            1. q
             qytetar

             Po Vila e Lalezit ishte TRSHGIMI ?!

             1. w
              www.youngtribune.com

              Po ne qofte se lind as i varfer po as edhe i pasur si perfundon te quhesh se nuk po e gjejme dot ne fjalor.

              Lini një Përgjigje