REPLIKAT/ Baton Haxhiu: E mbytët këtë vend me propagandë të keqe. Sonila Meço: Kujdes me gjuhën Baton...

22 Nëntor 2022, 09:11Politika TEMA

REPLIKAT/ Baton Haxhiu: E mbytët këtë vend me propagandë

Në emisionin “Opinion” këtë të hënë u diskutua në lidhje me protestën e 6 dhjetorit që pritet të mbahet njëkohësisht me zhvillimin e samitit të BE-së me Ballkanin Perëndimor në Tiranë.

Gjatë diskutimeve ka pasur një debat mes analistit Baton Haxhiu dhe gazetares Sonila Meço. Haxhiu u shpreh se Meço po bën propagandë.

Meço u përgjigj duke thënë se Haxhiu po “bën herezi” me gjuhën që po përdorte. Ajo u shpreh se analisti është emotiv dhe në ndryshim nga ai, gazetarja “citon gjithmonë me raporte”.

Baton Haxhiu: Unë e kuptoj PD-në me të gjithë ato po themi pikat që i rreshtuan përmes Aldo Bumçit. Por unë nuk besoj që këta nuk i kanë adresuar këto në ambasadat të cilat përfaqësojnë po ato shtete. Nuk është çështje që shtetet që vijnë këtu nuk i dinë këto problematika. Problemi është që PD po do të çajë rrugën tek media, të cilat janë indiferente.

Sonila Meço: Indiferente? Mediat kanë 2 muaj që po merren me gomonet shqiptare. Ku ndryshon kjo protestë nga gomonet që ikin nga La Manshi? Janë çarë mediat. A e lexove të fundit në Daily Mail? Për regjimin kleptokratik shqiptar që është duke prodhuar njerëz që ikin përditë duke shpopulluar këtë vend. Pra më thuaj si i vendosim në këtë kandar.

Baton Haxhiu: Nuk jam këtu për propagandë.

Sonila Meço: Kush po bën propagandë?

Baton Haxhiu: Po bën… gjuha jote momentalisht….

Sonila Meço: Në gomone kanë hipur shqiptarë të cilët kërkojnë një jetë më të mirë.

Baton Haxhiu: E vërtetë është.

Sonila Meço: Nga një regjim, i cili është renditur…

Baton Haxhiu: Sapo jam kthyer nga Britania për ta treguar cila është jeta më e mirë. 7.4 milionë njerëz presin me rend për të ardhur për një kontroll mjeku në spitalet publike. 7.4 milionë.

Sonila Meço: E ç’lidhje ka kjo?

Baton Haxhiu: Ti po flet për standarde. Dhe për një jetë më të mirë. Lëre se e mbytët këtë vend me propagandë të keqe.

Sonila Meço: Edhe DASH bën propagandë? Kujdes me gjuhën Baton, je duke bërë herezi. Ti po bën herezi. Dhe kjo nuk është propagandë. DASH ka renditur si një nga vendet më të korruptuara…

Baton Haxhiu: Po moj po janë probleme. Shqipëria ka korrupsion…

Sonila Meço: Atëherë po e bëj unë propagandën apo DASH? Unë në ndryshim nga ty që ke emocione unë të citoj gjithmonë me raporte Baton. Ky është ndryshimi mes meje dhe teje. Ti je emotiv. Kur mua më akuzon për propagandë, atëherë të akuzoj dhe DASH-in, por edhe KE që na rendit me probleme serioze me lirinë e medias dhe demokracisë.

33 Komente

 1. M
  Mara emigrante ne Itali

  Moj soni sonila ku shkel ti mbyllen tv ,tu hap goja se je te syri se as nje tjeter nuk te mori e bukur eshte dhe bora ne mal po atje shkojne e dhjesin qente .o capitto moj baxhelle ? Je bere si llazhore .tu shofte rraca moj ndytesire .

  1. K
   Kimistja eshte ministre shendetesie!

   Ky mashtruesi kosovar nuk tregon te verteten se 7.4 milion britanike presin radhen per t'u vizituar tek mjeku! Nuk e besoj fare se keshtu do ndodhte edhe ne SHBA! Sapo jam kthyer nga SHBA dhe jam vizituar,kryer analiza dhe mjekuar ne 4 klinika private,vetem me nje SIGURACION 100 dollaresh ,qe bera pasi hyra ne SHBA se ne Shqiperi nuk na dhane SIGURIM SHENDETI me justifikimin se nuk kemi fitim nga pensionistet! Edhe atje me aplikim kryheshin te gjitha vizitat,por aplikimi ishte me ore bile edhe me minuta! Sherbimi shendetesor tek ne eshte KATASTROFIUK! Mjeket e shtetit punojne edhe tek privati,ndersa spitalet shteterore i shfrytezojne vetem per te terhequr klientelen per spitalet apo klinikat private,prandaj cdo gje ka rene per toke! Kulmi eshte se ka SHEFA PAVIONESH ne QSUT qe jane pronare te Klinikave private dhe shteti hesht!

  2. S
   Shqiptari

   Kjo rrota kurves nuk di nje gje qe vetem ne kohen e saliut kan ikur nga shqiperia 1.5 milion shqiptar nga 97ta dhe djegiet qe i bente saliu me PDn kti vendi , sot njerzit nuk ikin nga politika por kur shikojn qe pret saliu dhe iliri te vin ne pushtet kjo i ben frik , plus karshilliku qe i bejn njeri tjetrit shqiptaret kjo i ben njerzit te largohen , nuk gjejn parajsen por nuk shikojn kurva si kjo ne studio qe pa ber asgje ne jeten e saj bejn jet superluksoze dhe kjo i trebon te rinjt dhe ikin sa me larg ktyre njerezve qe bejn jet luksi pa ber asgje ne jeten e tyre , kjo gje i largon shqiptaret , per largimin e shqiptarve ka investuar sali qeni qe nga 92 shi duke shkaterruar deri dhe shkollat dhe çerdhet ne kte vend qe tja bente ferr jeten kti populli , ti detyronte te largoheshit dhe realizonte dhe deshirat e eprorve te vet ne beograd ky qen bir qeni qe e ndjekin pas kto lloj kurvash qe nuk njofin atdhe , por kerkojn te vij ne shtet anarshia totale qe te perfitojn sa te munden llumi i pa aftesis antishqiptare.

   1. M
    Madame silicone

    Kjo nuk benr propogande por propogandone e paguar nga familja kriminale Berrisha .Me çfare kane ikur Shqiptaret ne itali ne kohen e nongrates me traget ? Qe kane ikur Shqiptaret ne itali e gjetke me gomane nuk ishte faji nongrates qe ikin sot ne Angli nuk eshte faji qeverise po kjo madame silicone as propagande nuk di te beje

    1. R
     Real

     Edhe Argita te ishte me mbrem nuk do mbronte nongraten sa kjo tipi egoist dhe e pasinqerte me emrin Sonila! Ka te four partiake, partiake te lige. Mbrem perfaqesoi ligesine, per interest te Syrit. Por shyqyr qe ishte te Opinioni qe shqiptaret po I bejn m....

     1. A
      Agon channel

      Zoti Haxhiu, Je teresisht gabim dhe ne te padrejte. Kjo zonja "gazetare", zoterinjte Bushati, Lubonja, Bejtja, Zheji

      1. L
       Latif Dreqi

       Na marrshin te keqen Sonila me te tjeret. Ne jemi grusht te bashkuar rreth partise dhe liderit te saj Edi Rama..ai eshte aq i mencem sa i jep mend dhe Vucicit permes Batonit, Macronit, Bidenit, Erdoganit..

       1. P
        Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

        Çadhtu çashtu bre Latejf !

       2. T
        Tropoja

        O baton koke tul njerezit presin ne radhe ne Gjermani,Angli,France se e para jane mesuar me rregulla dhe bejne takimet nga telefoni nuk ikin te ulen neper karrige.Presin ne radhe sepse covidi shtyu shume takime te rezervuara biles dhe urgjenca por njerezit presin se kane arsye ka mjek ka standarte dhe ketu ne Shqiperi nuk presin ne radhe sepse dhe nuk ka mjek fare plus nuk eshte rregull ketu te lihen takimet nga telefoni,por te pakten andej presin se kane mjeke e standarte ndersa ketu ne spital nuk ke as leter me fshi bythen jo me pajisje investime etj ketu as mjek as infermiere keshtu qe pse beni ju propagande komuniste hidhni hi syve te njerezve por me kot mundoheni buf kenete

        1. A
         A

         persa kohe perballe Rames te jene berisha e meta nuk ka medyshje ne zgjedhje.Nuk eshte gje e mencur te riciklosh vrasesit

         1. A
          Agron

          Po ik o Tropoja, pse nuk ikën? Kam përshtypjen se e njeh veten sa i pazoti je, përveç gojës.

         2. A
          Altini

          Sa rehat qe jam une! As nuk i shikoj fare keto emisionet me keta analistet super te zgjuar.

          1. A
           Agon channel

           Mero perse e ke censuruar pjeserisht komentin tim.…Po e perseris Zoti Haxhiu, Je teresisht gabim dhe ne te padrejte. Kjo zonja "gazetare silikoni", zoterinjte Bushati, Lubonja, Bejtja, Zheji

           1. U
            Une Jam

            Keta jane mut te tere

           2. N
            Noci

            Sigurisht Sonila dhe te gjithve ata te Agonit jane armiqtë me te eger te Rames se me te drejtë u mbyll nje tv qe nuk zbatonte ligjin pronari i saj por propaganda e tyre pak ka vlerë.Ramen sa herë shkon ne P E e kudo asnje nuk i shmanget nga udheheqesit europiane apo amerikane.Sigurisht edhe vendi yne ka korrupsion ka emigrim por si gjithë bota.

            1. M
             Merita

             Drini, burri I Soniles paska shpetuar qe e ka ndare kete grua.

             1. F
              Flasin ne media, po marrin leke

              bejne sikur zihen ne fakt keto pseudo- gazetare e analist, nuk jane gje tjeter vetem pazarci, keto vjedhin dhe rrubasin para nga politikan qe qendrojne ne karrige sa here jane ne mazhorance, duke hyre keto si seksere. Ku i kane shtepiat dhe me cfare i blejne, makinat dhe femijet (me shkolle jashte vendit), bashkeshortet me pozicione ne institucione shteterore apo dhe aksionere ne biznese per te fshehur veten. Perfundimisht keto jane SPIUNA qe shkaterrojne jeten e qytetareve, te emigrojne dhe dalin si te ndershem ne media, po ti behet kontrolli i pasurive ketyre qe jane ne artikull. Te shohim dalin ne media. PAZARCI Sonila, Batoni. Bejtja, Bushati, Zheji etj.

              1. L
               Llazi usa

               Kjo kurva e Bexhetit(Begetit) bene propoganden e Saliut dhe re Ilirit,kjo rremuje do

               1. L
                LORA

                Sa me i cartallosur te jete soji i kazanit mediatik,aq me mire i vene punet Shqiperise.Nuk kane fare influence,publiku u nxjerr gjuhen.

                1. S
                 Semafori

                 Baton,kujdes me keto kurvat e semaforit,se te hapin pune

                 1. O
                  Opinion

                  Moj shurraqe qe je transformuar ne manekin jo vetem ne pamje por dhe ne artikulim.Ke ligesi ne shpirt.Nuk ka cfare te ben silikoni.I referohesh DASH, shume mire ben.Por departamenti nuk ka dopio standard sic ka syfeti yt. Nese per qeverine eshte I vertete pse nuk qenka per shpalljen non-grata per qoftelargun dhe idhullin tend.Dhe ne fund,leri ato gjestet dhe perdredhjet se na e shpife,per inteligjence dhe argumente si gazetare je zero me xhufke!!!

                  1. P
                   PD

                   Mbreme , moj " gazetare " Sonila , ma shpife ekranin ! Kuptoje zonje e dashur se aty vjen te diskutosh nje problem qe vlen , jo te besh reklame sallonet e bukurise ! Vetem na tregove se si mund te zgjasim qerpiket , se si mund te fryme buzet dhe se si mund te llangosim fytyren ! Por ne menyren me te shemtuar te mundeshme ....Nuk ke njeri ne shtepi moj grua ? Se te tjeret tallen , Je shnderruar ne nje zhgarravine te vertete , shemtire e llangosur me ngjyra dhe llak !!

                   1. U
                    Une Jam

                    Kurve e raskapitme

                   2. T
                    Tirana

                    Ah moj pele e keputur dikur i lepiheshe atij "te gjatit"cfare u prish ?! Fare e keqe.

                    1. N
                     Ne

                     Kjo Sonila ka ngatruar profesion.

                     1. Q
                      Qifja

                      Ore kush e degjon akoma keto gazetaret baxhella te tipit Sonila mor aman?

                      1. B
                       Bravo Baton

                       Eh a degjuat Batonin Hiqni dore nga Britania o milet se jane me keq se ketu te ne . 7, 4 milione po presin rradhe per trajtim mjekesor ??!!! Po silli mer ketu se te ne eshte edhe FALAS . Stop propagandes -thote Batoni , se gjasme qenka me mire ne Angli se ketu .

                       1. B
                        Bexhet italjoni

                        Sonin e kom qef se e ben mire gojoren

                        1. S
                         Sita

                         Kjo transja nuk ben gazetari . Duket hapur qe eshte nje militante partie qe i ka humb llogjika per sa kohe qe e paguajne per te share qeverine. TURP qe ndot profesionin se do behesh nivel zero dhe pa peshe fjale. Dikur e vleresoja mendjen tende, por te dalesh ne keto kohe e t’i besh elozhe non grates , atehere qenke dhe ti pjese e llumit qe rrethon

                         1. r
                          rovena

                          Si ka guxim kjo mantenuta e Bketit te flase ne televizione. Kjo vetem per qerpike i iken rroga ne nje muaj. Si e mban familjen. Kur ben kjo se i dhimbsen shqiptaret me fafshin qerpiket me rafshin.

                          1. V
                           Virusi GRI

                           O Baton Romovicil ere prapaganden se po na vjen për të vjellë njerzit po ikin se nuk po gjejnë qetësi dhe pune me pagesë të mirë nuk krijohet familja më 300 milek të vjetra prandaj leri dënglat Batoniiiiii!

                           1. D
                            Donna Wolska

                            Llapsordi . Opus Vlll . Kantanina .

                            1. w
                             www.youngtribune.com

                             Gazetaria propagande eshte dhe ju jeni pjese e propangandes mediatike qe perdoret mire apo keq populli e gjykon dhe jo Ju.

                             Lini një Përgjigje