Bashkimi Evropian: Kosova dhe Albin Kurti dërguan një sinjal politik shumë negativ 

21 Nëntor 2022, 19:38Politika TEMA

 

Bashkimi Evropian: Kosova dhe Albin Kurti dërguan një sinjal politik


Peter Stano, Zëdhënësi i drejtuesit të bisedimeve Kosvë Serbi në Bashkimin Evropian, Josef Borreli ka deklaruar pak orë më parë se biseidmet Kosovë Serbi po dështojnë pasi Albin Kurti nuk ka pranuar ofertën e Bashkimit Evropian. 
Në një postim në twiter Peter Stano thotë: 
"Unë do të informoj ???????? Shtetet Anëtare, Ministrat e Jashtëm dhe partnerët tanë për sjelljen jokonstruktive të palëve dhe mungesën e plotë të respektimit të detyrimeve të tyre ndërkombëtare ligjore, dhe kjo vlen veçanërisht për Kosovën. Kjo dërgon një sinjal politik shumë negativ." 
"Të dy mbajnë përgjegjësi të plotë për dështimin e bisedimeve sot dhe për çdo përshkallëzim dhe dhunë që mund të ndodhë në terren. Ne parashtruam një propozim që presidenti Vuçiq e pranoi sot ndërsa kryeministri Kurti jo." 
Pas takimit Albin Kurti fajësoi Josef Borrelin për dështimin e bisedimeve. Ai tha: 
“Në propozimin që na kanë sjellur neve ka qenë edhe afati, marsi i vitit 2023. Ne po vijmë këtu për t’u marrë vesh për marrëveshje që arrihet para marsit. Borell hoqi dorë nga ky afat me keqardhje mund ta them, dhe nga propozimi i BE-së, po them me keqardhje sepse vetëm e kanë propozuar marsin e vitit 2023 dhe gjithashtu propozimi është i BE-së”. 

8 Komente

 1. Y
  Ylli

  Vertet per muajin ankohet ky?Ky eshte vertet i cuditshem.Nuk e di njeri se Cfare ka ne koke,As lart as poshte as majtas as djathtas rri ne mes dhe ankohet.

  1. N
   Naim Frasheri

   Eshte Levë (Menjaç) i Beogradit, kur do ta Kuptoni o te Mjere .

  2. p
   pinoku

   Të kërkosh me çdo kusht normalizim të marrëdhënieve me Serbinë do të thotë që të mos bësh asnjë hap përpara. Asnjë politikan serb nuk mund të pranojë njohjen e Kosovës si vend sovran. Ndryshe unë mendoj se Kurti duhet të pranojë autonominë e këtyre 4 komunave serbe, që nuk do e njohin kurrë Prishtinën si kryeqytetin e tyre. Le t'i lëjë të bëjnë çfarë të duan. Por të mbajë në zotërim Trepçën dhe Ujmanin. Nuk ka zgjidhje tjetër. Të mos harrojmë se jemi të vegjël, të dobët dhe të pafuqishëm.

   1. R
    Rambo III

    Vetë e ka fajin Evropa. Vunë kryeminister Albin Kurtin, e porsa dalë nga çmendina dhe rekrutimi si agjent i zbulimit Serb, dhe Vjosa Osmënin, e porsa dalë nga kazermat e ushtrisë Serbe. Të dy janë kunder pppullit shqiptar të Kosovës. Urrejnë potencialisht Shqipërinë…

    1. V
     Vetefundosje organizate terroriste

     Asnje rrespekt per bolshevikun e vetefundosjes koqevarin kurti por ajo qe nuk kuptoje eshte comuniteti europiene nuk e njeh krahinen e koqevarise si shtete per cfare e mer rolin e mediatorit ! kur ne kushtetuten Serbe kosova eshte territore Serbe sipas nations unis OKB çfare association kerkon Vucici ! Association per Serbet brenda Serbis kemi te bejme me nje tallje bythe nga europa serbia koqevaria te vetmit qe vuajne kete trio hipokrites eshte populli i varfer i karahines multi-etnike nen rrezoluten 1244 kosovo . Ndersa per mithomanin Kurti qe beri bashkim kombetar dhe largoje flamurin lara lara lara qe thoshte ka vetem nje kombetare futbolli qe nuk takohesh me Vucicin qe do ti bente embargo mallrave Serbe qe do rrezonte Edi Ramen me 20 koqevare se pak hoqem ne me Enver Hoxhen na duhesh edhe ky bolsheviku ....

     1. E
      Ed

      ASHTU I THA USTAJ VUCIC CIRAKUT KURTI. UNE DO TA PRANOJ KURSE TI REFUZOJE. KESHTU E BEN UJKUN TE DUKET SHQERE.

      1. P
       PO , PO

       Nuk ishte Kopsova qe dergoi ate sinjal politik , por ishte vete Bashkimi Europian ! Vendet europiane duket se jnhuk kane n dryshuar asgje nga mentalitetet e tyre perandorake !

       1. C
        Cimi Velania Prishtine

        Ka vetem nje zgjidhje qe deri para pak kohesh isha totalisht kundra . Korigjimi i kufive ato te marrin mitrovicen e veriut kosova te bashkohet me bujanovcin e medvegjen . Direkt pas kesaj bashkim me Shqiperine se nuk lehet ai shtet ne dore te dallkaukut e delirantit Albin Kurti . Ju betohem qe kam qene simpatizant i flakte i tij

        Lini një Përgjigje