Taulant Balla: Aleanca e Rublave vazhdon të sulmojë e shpifë për projektin e Portit Turistik të Durrësit

22 Nëntor 2022, 20:52Politika TEMA

Taulant Balla: Aleanca e Rublave vazhdon të sulmojë e shpifë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është shprehur se Aleanca e Rublave vijon të sulmojë Portin Turistik të Durrësit çdo ditë ndaj dhe s’po lenë gjë pa shpifur e trilluar.

Sipas tij, ata po shpifin për një prej kompanive më prestigjioze të Lindjes së Mesme dhe një prej investitorëve më të vlerësuar në industrinë globale të turizmit.

Balla: Çfarë s’po shpifin non-grata & Co ndaj një prej kompanive më prestigjioze të Lindjes së Mesme dhe një prej investitorëve më të vlerësuar në industrinë globale të turizmit, që është fat, nder dhe mundësi e paçmuar t’i angazhojmë si partnerë të shtetit shqiptar në zhvillimin e Durrësit dhe në fakt gjithë Shqipërisë, si efekt i madh ekonomik. Duhet ta kuptoni se Aleanca Rublave do të vazhdojë të sulmojë Portin Turistik të Durrësit, për hesap të borderosë ku ata firmosin çdo ditë. Nuk ka shqiptare e shqiptar që nuk e ka kuptuar që ky është një turp dhe një poshtërsi e madhe në dëm të interesit të vendit.

Balla gjithashtu thekson se ky projekt është një investim shumë i rëndësishëm dhe ka një impakt të madh ekonomik për vendin.

Balla: Projekti ka një vlerë investimi mbi 2 miliardë Euro, me një impakt ekonomik direkt që përfshin të gjithë të ardhurat që do të gjenerohen nga zhvillimi i kësaj zone, si të ardhurat nga shitja e apartamenteve, hoteleria, ankorimi i anijeve e jahteve, etj. Impakti direkt përfshin gjithashtu punësimin e rreth 12.000 personave, fillimisht në ndërtimin e kësaj zone, më pas gjatë menaxhimit të saj si punësimi në hotele, në restorante, në njësi biznesi dhe shërbimesh. Zhvillimi i zonës do të sjellë për Durrësin përmirësim të infrastrukturës dhe faciliteteve urbane, forcimin e komunitetit, ofrimin e shërbimeve sociale, rivitalizimi të artit dhe kulturës në një mjedis turizmi elitar.

4 Komente

 1. k
  koktigani

  kokcep ,koktrekendesh,koke tigan kaq.

  1. S
   Ska problem

   C’ne ti fshatar librazhdi jep mend per portin ,se si mbillet toka po apo te sjedhesh ne port fshataret e tua po

   1. w
    www.youngtribune.com

    Akuzat faktohen dhe denoncohen ne prokurori.Atje cojini dhe jo ne media televizive.

    1. L
     Liria

     Pse nuk investoni ne Uzinen e Ballshit, por per turizem? Te ka dale boja keq o Bl-Bla-Bla!

     Lini një Përgjigje

     Blog Tema