Ambasadori amerikan Christoper Hill përkrah Ballkanin e Hapur

19 Janar 2023, 16:55Rajoni TEMA

Ambasadori amerikan Christoper Hill përkrah Ballkanin e Hapur

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill në një intervistë për revistën serbe “Nedeljnik” ka rikonfirmuar faktin se atij i pëlqen iniciativa “Ballkani i Hapur”.


Kjo iniciativë ju mundëson njerëzve që të njihen më mirë me njëri-tjetrin. Asnjëherë në histori nuk ka pasur kaq shumë ndërveprime pozitive mes shqiptarëve nga Shqipëria dhe serbëve nga Serbia.

Hill theksoi se është e mrekullueshme të shohësh kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç “duke diskutuar për zgjidhjen e problemeve të rëndësishme për qytetarët”.

Ambasadori amerikan shtoi se ka shumë histori në këtë rajon, por këto shtete nuk duhet të jetë rob i saj”.

“Vlerësoj që kjo situatë do të zgjidhet kur dikush të marrë diçka, dhe dikush duke marrë diçka tjetër. SHBA-të kanë një qëndrim tjetër ndaj Kosovës në krahasim me Beogradin zyrtar, nuk e pengon atë të bashkëpunojë me qeveritë e Beogradit dhe Prishtinës.”

Hill vlerësoi se nuk është në interesin e askujt që të vazhdojë të jetojë me tensione në shtetet e këtij rajoni.

 

9 Komente

 1. E
  Erzeni

  Mire e ke i nderuari ambassador,por sot fatekeqesisht Kosova drejtohet nga dy kalamanj inatcinj dhe te ligj,ata me shume urrejn Edi Ramen se sa Vucicin. Qendrimet dhe veprimet e ketyre dy mender drejtusve te Kosoves kan sjell krisje ketej dhe andej Drinit sa do dekada qe te riparohet.

  1. M
   Marko Polo

   Nuk ka Ballkan të Hapur, është gënjeshtër e Ramës dhe Vučić-it. Ka hapje të Shqipërisë për Serbinë. Ballkan të Hapur mund të ketë vetëm kur Serbia dhe Bosnja e njohin Kosovën. Serbia nuk e don Procesin e Berlinit sepse aty duhet të jenë të 6 shtetet të barabarta.

  2. R
   Republic islamic of Kosovo

   [email protected] po kush pjerdh per al-bin anadollib apo dosa osmanli...Ballkani i hapur do funksionoj duan apo nuk duan koqevaret..turq.

   1. T
    Tega i Pollogut

    Republic Islamic - islamikët ta shkërdhyen nënën brenda pak ditësh në Bosnjë, kur trimi yt Mladic hapi KUSHTtMERRIN shkive - "boshatisni Banja Lukën e shpëtoni kokat", kryesore të shpëtohet POPI serb, ulërinte Slobodan Milimuti

    1. P
     Papa

     Ta qift prifti baben ta pshurri kryqin e jau shti nboth gjith familjes tane republic

    2. Y
     Y.H

     E ku jane ata kosovare trima qe ti shporin keta pisa politikanesh, se vec fjale kane.

     1. A
      Ambasadori Hill ka padyshim Te Drejte

      Problemi eshte me injorantet ose ata qe pretendojne se duke kundershtuar Balkkanin e Hapur , po demtojne Ramen ,nji Politike Idiotesh e injorantesh ,qe duan kan frik te perballen me Boten dukan te rrijne te Mbyllur ,nuk duan te ndryshojne Raportet me Boten dhe krijojne Raporte Te Reja me te gjithe sepse kjo eshte fillozofia e Jetes sot kjo ben ndryshimin dhe Zhvillimin e popujve dhe i sherben Rajonit . Nqs ne ,Ballkanasit do qendrojme Mbyllur ne Guackat tona siedhe ka bere ne Shekuj Politika Europiane duke na ndar ,na perdorur ,na futur ne Konflikt , atehere e para ,ne do vazhdojme te qendrojme ne ate Bote te Konflikteve dhe e fundit , nqs nuk merremi vesh dhe bashkejtojme sipas Modelit Europian /( Franca - Gjermania etj popuj Europiane jane vrar e urryer per vdekje me njeri tjetrin ne Shekuj po Hapja sheshoj cdo Dallim e Urrejtje ) ne sÄmundet te pretendojme BE-n . Pra , te gjitha ata ,qe e lidhin Ballkanin e hapur me Ramen ose si nji inciative te tij apo Vucic jane thjeshte ca injorante ,qe nuk i duan te miren popullit te tyre ,por me te tilla kundershtime prej nji Ego-je Toksike , interesihen vetem per perfitime Politike ne vend ,duke terhequr me vete injorancen . Kush rri i mbyllur ,nuk ajroset dhe vjen nji dite i mbaron Oksigjeni

      1. S
       Shmil Gostivari

       Ambasadori nuk ka fare të drejtë kur pohon se "ndërmjet SHQIPTARËVE të Shqipërisë dhe SERbëve kurrë më parë nuk ka pasur rrymime pozitive sikur tash etj. E vërteta është se Ndërmjet një segmenti enverist surroshqiptarësh të shtetit Shqipëri dhe serbëve ka pasur gjithmonë rrymime të ndërsjella në dëm të shqiptarëve në përgjithësi dhe në dëm të shtetit Shqipëri (kujto vëllavrasjen shqiptare, ose "revolucionin me 3 (TRE) gishta të mbështetur nga Serbia dhe Greqia më 1997. Edhe brenda shqiptarëve të territorit shqiptar jashta shtetit Shqipëri ka pasur dhe ka rrymime pozitive dhe ka në formë latente brenda segmentit të BDI për Integrim në Nevojtore. Nocioni Ballkan i Hapur (ose Open Bakllava) derisa nuk përvijohet e saktësohet qart se cfarë përmbajtje do të ketë; a do jetë koherrent me parashikimet e 6 shteteve të ILIRISË PERËNDIMORE (të mos quhet Bakllan...) dhe Abazovic shiptarelli të mos na bëjë rolin e mashtruesit e të dinakut duke na thënë se Vucici i paskësh thëne se "do pranojë të shkojë të shkonte në Prishtinë /gëzim i madh për Abaz Nevojtoren/... kaq që unë e nënlexoj - se do shkonte në Prishtinën, e provincës për te SERVE, si kryetar...Në këtë cast e këto rrethana kemi Berlinin dhe pse do duhej të merremi me nocione e atribute mjegull. Sa më shumë mjegull aq më shumë INTRIGA. "Shqiptarët" shiptarella të Shqipërisë le të kenë pak keqardhje për ato 1452 njomëzakë të vrarë nga dora e kriminelëve serbë me shpirt Vucici...Shohim më vonë i thoshte Titua pederastit Enver dhe të harrojmë masakrat serbe e të shikojmë nga e ardhmja e hegjemonisë serbe thotë Vucici dhe Ramë Vucici. Mallin falco e me skadencë cdo konsumator i vetëdishëm e lë në rraftin e shitësit - Serbi shoveniste.

      2. e
       emigranti

       Se kuptoj kete nderrim kursi ( per Kosoven) te Amerikes pas luftes ne Ukraine. Ndersa Gjermania me te drejte propogandon Procesin e Berlinit, per te cilin bien dakort edhe Kosova, Mali I Zi , Bosnja duke e pare veten midis te barabarteve, ambasadori amerikan ne Beograd na predikon se fundmi Ballkanin e Hapur qe ne fakt eshte nje shpikje e deshire e Serbise, mbeshtetur fuqimisht nga serbofili Edi Rama. Keto lloj nderhyrjesh jane gure nen rrota per Procesin e Berlinit dhe ne fakt mbeshtesin hapjen e tregjeve per dominim serb dhe ku Kosova mund te shihet vetem si nje zgjatim i Serbise.

       Lini një Përgjigje