Ben Andoni: Kosova nuk e vlerëson Shqipërinë si vendi amë, s’ka entuziazëm për bashkim

27 Nëntor 2022, 15:10Rajoni TEMA

Ben Andoni: Kosova nuk e vlerëson Shqipërinë si vendi amë,

Analisti Ben Andoni thotë se në Kosovë ka rënë ndjeshëm entuziazmi për bashkim kombëtar me Shqipërinë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Andoni u shpreh se Kosova në brendësi nuk e vlerëson më Shqipërinë si vendi amë, por i pëlqen të identifikohet më së shumti me shtetin e vet.

“Më vjen keq ta them por Kosova në brendësi nuk është se e vlerëson më Shqipërinë si vendi amë. Në vitet fill pas lufte ishin më shumë se  80 për qind që donin bashkimin gati automatik me Shqipërinë.

Tani kjo përqindje ka rënë jashtëzakonisht. Me keqardhje e them se kosovarët nuk e kanë atë entuziazmin e dikurshëm për bashkim. U pëlqen më shumë identifikimi me pjesën e së tyre shtetërore”, tha Andoni.

13 Komente

 1. g
  gypi

  Shqiptaret e bashkuar ja fusin pallen krejt sllaveve ne sume or beno.

  1. E
   E verteta dhemb....

   Sakt, eshte diversi mes dy boteve...... allah uakbar. Kush beson te kunderten thjesht ka nevoj per psikiatro....

  2. n
   na sillni ca mercenar te sjellim dyshen hajduto kr

   kosovaret me pare bashkohen me turqine ose arabine se sa me Shqiperine.

   1. D
    Detari

    skperia eshte bashkuar me kohe me ndihmen e eunukut gabel Ramazon

    1. V
     Vamiko

     O detar ta fust Ramazoni ne goje ate k....r

   2. V
    Vezhguesi

    Nuk na the ndonje gje qe nuk e dinim..Fatkeqesisht Shqiperia nuk ofron ndonje model per ta ndjekur..

    1. A
     A

     Shqiperine nuk po e duan me as shqiptaret, c,ti besh, jemi njerez vetem me stomak

     1. R
      Rezi

      Mirë që s’dua por po mbjellin shumë antishqiptarizëm, duan të marrin drejtimin, e duan gati, se këta që janë në pushtet nuk luftuan, prandaj s’ju del Kosova duan ta shtrijnë menderen edhe këtej. Kush nuk e do le të ikë, ka plot që e duan Shqipërinë dhe krenohemi me të! ????????

      1. L
       Llazi usa

       Brenda eshte politika e agjentit te UDB-se Sali Ram Berisha prandaj mos u lodhni kote, Kosoves i vini qylafin qe i takon, shume e sakte ajo qe thote Ben Andoni

       1. M
        Mara emigrante ne Itali

        Kot nuk i thone :mer 2 kosovare te ngaterojne boten mbare .kosovaret ne kohen e titos jetonin me mire se ne bridhnin ne gjithe boten ku nuk kane shkuar dhe asnje here nuk kane shkelqyer me kujtohet kur ne 1991 erdhen ne shqiperi gjasme per binjakezim te shkollave turreshin mbas vajzave shqiptare per ti zene dashnore qe atehete krijova pershtypje te keqe per ta ..degjoni gjuhen e rende qe flasin

        1. G
         Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

         Pyll pa derra nuk ka ore emigrante. Ata qe turreshin pas vajzave ishin llumi i shqiptareve te Kosoves. E sa i perket gjuhes... eshte gjuha e Budit, Buzukut, Bardhit, Bogdanit...eshte gjuha e atyre qe e bene gjuhen e shkruar.

        2. H
         HISTORIA

         Kur ben analisti edhe BEN teknefezi

         1. H
          HISTORIA

          Kur ben analisti edhe BEN teknefezi

          Lini një Përgjigje