“Bisha” franceze përballë Turqisë, grekët i gëzohen aleancës: Mesazhi i qartë për Ankaranë!

26 Nëntor 2022, 14:20Rajoni TEMA

“Bisha” franceze përballë Turqisë, grekët i

Franca është kthyer në një ndër aleatët kryesorë të Greqisë kundër Turqisë gjatë viteve të fundit edhe pas nënshkrimit të disa kontratave të shtrenjta të mbrojtjes nga Athina për blerjen e avionëve “Rafale” dhe fregatave të avancuara.

Sëfundmi, mediat greke raportojnë se forcat ajrore të vendit të tyre janë duke kryer ushtrime stërvitore në bashkëpunim me aeroplanmbajtësen franceze “Charles de Gaulle”, e cila ëshë pozicionuar pranë Kretës.

Krahas ushtrimeve stërvitore mes ushtrive, prania e francezëve në Egje është një mesazh i fortë edhe ndaj Turqisë, e cila ka kërcënuar hapur sëfundmi Greqinë për luftë, raporton abcnews.al.

“Ndonjë natë mund t’ju vijmë papritur”, përsërit vazhdimisht Presidenti Erdogan kundër grekëve në fjalimet para mbështetësve të tij në qytete të ndryshme të Turqisë duke bërë që Athina t’i marrë sëriozisht këto kërcënime nisur edhe nga fakti se fqinji lindor është pranë zgjedhjeve Presidenciale. /abcnews.al

19 Komente

 1. J
  Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

  Nuk me duket se ka ndonje luftanije Turke ne brigjet e Frances, qe Franca ti lejojne vetes te kercenoje dike ne dere te shtepise. Megjithate kjo eshte historia. Interesi i te forteve eshte ajo qe shesin per te drejte te humanizmit. Greqia ka 200 vjet qe gerthet, qe kur Fuqite e Medha e sajuan per interes te tyre duke krijuar nje komb dhe shtet FAKE. Nga atehere e dopojne me genjeshtra, territore dhe kostume te fqinjeve, miljarda dhe arme. Ky refren do vazhdoje deri kur ata qe e sajuan te kene takat ta mbajne. Ne momenti qe do tju bien breket. Greqia do nderroje perseri emer, popull dhe kufij, sipas oreksit te padroneve te rradhes . Ka shume popuj ne Mesdhe, por si cdo pjese e botes, shtepia e tjetrit eshte liqen dhe oborr i Perendimoreve. Deri tani edhe pse Greqia eshte nje krijese hajvane, qesharake dhe antihistorike, Turqia nuk e ka takatin te nxjerre Ameriken dhe maskotat e saj kolonialiste nga Mesdheu. Islami qe i ka rene ne tru Turqise, i ben te ndihen trima qe kane aprovimin e Allahut, por kjo sherben vetem per tu bere vete kashte e koqe, si cdo shtet tjeter qe i ra feja ne koke dhe perfundoje ne nevojtore te Perendimit. Nese Greqia eshte sajese e perkohshme e lidhur vetem me hegjemonine e Perendimit, Turqia dhe askush tjeter qe ka ambicje dhe respekt per veten, nuk mund ta kuptoje dhe plazmoje te ardhmen, me koken e zhytur ne mesjete edhe pse hegjemonise se Perendimit i ka filluar qartazi, numerimi mbrapsht.

  1. G
   Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

   Turqija nuk ka luftanije ne brigjet e Frances por ka trupa ushtarake ne territor te Sirise dhe Irakut.

   1. b
    ben

    Mundet me thene se analiza juaj e shkurter eshte teper e sakte.

   2. P
    Piro

    Po qe per lufte francezet e kane provuar sa u vlen lekura ne 1870, kur Bismarku me nje divizion u mori Alsacen; ne vitin 1914-18 kur lufta u zhvillua vetem ne territorin francez (Kajzeri u detyrua te nenshkruante paqe se po i merrnin pushtetin nga brenda komunistet (socialdemokratet Karl Liebknecht, Roza Luksemburg, etj.) dhe ne luften e Dyte Boterore qe e pushtoi me lehtesi Gjermania me nje fragment te forcave te saj.

    1. .
     .

     Te gjithe Turko-spermat ne mbrojtje te Sulltanit. Zgjedhin Islam-Abadin perpara Parisit. $$$$$$$ Nejse megjith ate i pergezoj per korektesin, thenien "Shkerdhem Nenen te te them Baba" e ruajn me rigorozitet. $$$$$$$ Ptuuuuu far e keqe, jeni me Turq se Turqit qe ka rasur ne burg Erdokari per kundershtim te politikes se jashtme qe ndjek Turqia (dmth acarim me SHBA, BE, .. dhe aleanc me Rusi, Iran)

     1. s
      shqip

      Doli perseri budallai i lagjes me hajvanllekun e perditshem. Qirie gomari, askush nuk po mbron Turqine, por ata qe kane komentuar me siper po japin disa fakte historike. Problemi eshte se juve vetem faktet nuk ju pelqejne se ju nxjerrin pa breke, si mashtrues qe jeni.

    2. M
     Mjafton Nji Torpedo me e fundos Bulldym Gol

     hahahaha po trimerohen shkerdhatat greke nga Kaposhat e Dangallit

     1. N
      Noci

      Franca nuk ka treguar kurre ndonje vlerë luftarake me perjashtim te kohes se Napoleonit.Turqia pas luftës se pare ishte nje shtet i shkaterruara dhe me nje mobilizim te shpejtë te Ataturkut hodhi ne det greket dhe nxori jashtë englezet e Francez .Sot ne Nato ka vlera shume me teper se Franca qe shpirtin e ka te Sllavet.

      1. E
       Erdogan

       Vetem Franca eshte "Aleate" per moment (este Aleate per momentum) Greqise kunder Osmaneve dhe Arnauteve te "vetequajture "Skiptare". Arnautet e Ismail bej Vlores, Frashellinjve, Hasaneve, Tahsimeve etj po perpiqen te perserisin historine kur luftuan per Babe Sulltanin dhe kunder Revolucionit Greke te udhehequr nga Heronjte Arvanitas. Qelbesirat extremiste Osmane dhe turkoalbanians jane Nje. Ligji i Luftes eshte pak (este poco) per You.

       1. S
        Shqiptari ta shkerdhen helenen ne byth

        Grekdogan , uahahahah , Po kush karin je ti more ta shkerdhefte Afrika bythen ? Per cilin na e mbaje vehten ti mor minoritare putanash qe na shitesh gjasme si me qen grek qe per ne Grek do thote bythqir ,moterqir fisqir ,rrace pederastesh qe e urren gjithe Bota ! _ O plehre Mesjetare i rritur mes bajgave ,qe sot mbushe zorren e trashe me mish karQeni grek ne sufllaqis , thuaj atyre qe te shkerdhejne gruan ,greiqreve ta mbajne ne fuqi ligjin e Luftes , ne do jemi deri sa te jet jeta ne lufte me Ciganet Graqire ,deri kur te vij dita ti zhdukim nga Tokat e Shqiptareve . yyyyyt pederaste i peshtire ,

        1. k
         kanadezi

         Mos u merzit o mik, se ky qe vetequhet Erdogan, me siguri qe ka dale nga koqet e ndonje shqiptari. E mbajne veten per greke, por po te bejne ADN-ne, do dalin me shume se gjysma qe jane shqiptare. Te tjeret jane aziatike e te tjere. Nje nga higjenistet tek klinika dentare ku shkoj sa here kam nevoje, eshte portugeze dhe te shoqin me kishte thene se ishte grek. Kur e kam njohur shume vite me pare, kur me tha per te shoqin e saj grek, fillova te qesh. Perse qesh - me tha. Thuaji burrit te beje ADN-ne - i them dhe me siguri do dale ose shqiptar ose nga Anadolli, pasi greket e vjeter jane tretur me kohe e me vakt i pergjigjem. Para disa kohesh, kur shkova ne klinike, sapo me pa ishte rradha e saj qe te qeshte. A e di-me tha-burri im beri ADN-ne dhe doli 80% shqiptar Edhe ai vete eshte i shokuar, pasi nuk e dinte se te paret e tij ishin shqiptare. Po 20%-ci tjeter cfare ishte? - e pyes pak nga te gjitha, ma ktheu me te qeshur dhe u fut ne njeren nga dhomat ku e priste pacienti i rradhes, por pa me kthyer pergjigje.

         1. t
          tetovari2

          Një fakt historik e vërtetua r nga mjekësia dhe merret si shembull në mjërprëekësi. Gjatë L.së l botërore kur gjermanët rrethuan Parisin, te gratë u përhap epidemia e amenoresë, nga friga(iu ndërpre cikli menstrual)Kush nuk beson le të pyet ndonjë mjek! Këta janë Francezët.

       2. V
        Vezhguesi

        Sa lajm qesharak...per te gajasur infantilet e internetit..

        1. v
         vezhguesi i vertete

         ore, po nuk late gje pa vjedhur juve neo-greket. Mire qe na keni vjedhur, historine, kostumet, kulinarine, por filluat te na vidhni edhe preudonimet ketu tek tema?

        2. B
         Bobi

         Jan lojera interesash, greqija vetem 2 vjetesh i ka bler frances 2.5 miljarde euro armatime. Dhe tani jan ne tavolin dhe 5 miljarde te tjera qe greqia do te blejne fregata. Franca i ben qefin grekut se po vajti puna per te lufta vetem kan per te ngelur dhe kete e din si greket ashtu dhe turqit.

         1. G
          Greku demokratik

          Po cfare keni me ne greket? Eshte e vertete qe kemi frike dhe jemi sumedashes, por ne duam paqe. Sepse tek ne ka lindur demokracia. E di qe pjesa jone me e madhe jemi ezmere nga Afrika dhe Azia, por nga halli kemi ardhur. Nuk e kemi bere nga qejfi. Pastaj ju shqiptareve ju kemi lene si motrat ashtu dhe nenat tona per qejf. Pse silleni keshtu keshtu me ne? Pse???

          1. C
           Cameria

           Halellada e kenaqi Francen me para dhe kjo eshte per show…hahahaha Prape vetem do ngelni o pontiake shurraqer

           1. .
            .

            O Camok, qe do ngelet vetem Greqia ne nje konflikt kete e dine mire edhe Greket edhe Turqit, kjo pabesi e Evropianve ka ndodhur historikisht ndaj Grekve. $$$$$$ Ceshtja eshte perse perse vellezrit tuaj Turqir nuk guxojn te shkelin nje ishull te vellezerve te mi Grek, por rinë si shkerdhata pas ferrave ne brigjet e Egjeut ???? $$$$$$ Kjo eshte pyetja ... ketu te besh te zgjuarin dhe te me pergjigjesh.

           2. e
            emigranti

            Eshte thjesht nje stervitje e perbashket ne kuader te Natos, qe paraqitet ne forme provokative nga Tema. Te dyja jane vende te Natos qe pavaresisht deklaratave nuk mund te shkojne me tutje, pasi rrezikohet e gjithe aleanca.

            Lini një Përgjigje