Vuçiç: Serbia nuk është e interesuar që të njohë Kosovën

25 Nëntor 2022, 14:58Rajoni TEMA

Vuçiç: Serbia nuk është e interesuar që të

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç deklaroi se rekomandimet e Parlamentit Evropian për Serbinë kërkonin gjithashtu një njohje reciproke me Kosovën.

Ai tha se nuk është i shqetësuar nga rekomandimet dhe se Serbia nuk është e interesuar të njohë Kosovën, shkruan Tanjug.

“Nuk ka të bëjë vetëm me sanksionet. E di që ka një pjesë të publikut që do të donte të disiplinonte presidentin dhe qeverinë dhe të na shpjegonte se ne duhet të vendosim urgjentisht sanksionet sepse është në interesin më të mirë të vendit tonë.

Ndërsa çdo gjë tjetër është një politikë e keqe për Serbinë që do të na lërë pa rrugën drejt BE-së. Por ata e anashkaluan pjesën që thoshte se ne duhet ta njohim Kosovën si të pavarur, ndaj po kërkoj të gjithë ata njerëz që duan të flasin me ne për qëllimet e mira të dikujt. pse po e fshehin këtë”, theksoi Vuçiç.

“Një pjesë e opinionit politik dhe mediatik po e fsheh këtë nga publiku sepse në të kundërtën do të ishte e qartë se çfarë i dëshironin realisht Serbisë eurodeputetët e tillë dhe do të kuptohej më mirë qëndrimi i Serbisë dhe lidershipit të saj shtetëror. Prandaj duhet të të jetë i fshehur”, shtoi ai.

Duke folur për sanksionet ndaj Rusisë, Vuçiq nënvizoi se Serbia di të marrë vendime vetë dhe se i kupton nevojat e qytetarëve të saj.

2 Komente

 1. D
  Do ta Njohin se s'keni nga e levizni trapin

  Sa zhgenjyes , ky brezi i ri i Politikaneve ne Serbi i cili nuk mesojne asnjiher nga Historia ! Kasapi Ballkanit trimi serbise me Ushtri qe bente Masakra kunder popujve paUshtri paShtet Kriminel ne Burgjet ne Hage . Nuk eshte aspak Cudi qe edhe ky fodull te pesoje te njejtin fate . Kosova duhet t'i injoroj brockullat serbe i pelqen apo jo Te Forteve dhe armatoset

  1. P
   Pollogasi

   MOS SHITNI mallra në DARDANI (mendjelehtësia shqiptare që Dardaninë nuk e ka emërtim të përditshëm) dhe ankohuni se vetëvendosët reciprocitet, ja afirmimi shovenist i juaj!

   Lini një Përgjigje