VIDEO: Albin Kurti sulmohet për marrëveshjen e targave me Serbinë

24 Nëntor 2022, 18:38Rajoni TEMA

VIDEO: Albin Kurti sulmohet për marrëveshjen e targave me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është goditur ditën e sotme me qershi nga Partia Socialdemokrate.

Kryeministri Kurti është goditur teksa po hynte në objektin e Qeverisë, pas nënshkrimit të marrëveshjes për targat me Serbinë.

“Sapo ia kthyem Kurtit qershitë e tij. Ato janë vetëm për të. Pasojat le t’i merr për vete. Kryeministër i skutave. Provoi t’i shpëtonte ballafaqimit me temën e Asociacionit, por nuk ju shpëtoi dot qershive. Ky është vetëm fillimi i organizimit e mobilizimit kundër dialogut që ka si nënshtrat Asociacionin. Segregimi etnik është i pajetueshëm dhe i papranueshëm” - ka shkruar Natyra Kuçi nga kjo parti.

PSD sot ka realizuar një aksion para Qeverisë (te ish objekti i Rilindjes) pas nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë për targat.

“Kryeministri po i përdorë diskutimet me qytetarë si platformë për t’i ikur temës kryesore, koncesionit. Ai është i interesuar që tema e mbrëmshme të harrohet sa më shpejt, sepse prapa pranimit të djeshëm për çështjen minore, si puna e targave, fshihej çështja madhore, pranimi i Asociacionit. Ato data e afate ishin për ta ushqyer imazhin prej rezistenti, i cili i dështoi. Kryeministri i hëngri fjalët e tij. Secilën. Bash sikur fabula me qershi. E dëmin po e hajnë qytetarët e vendit, pa dallim. z. Kryeministër, qershizat janë veç për juve”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga PSD.

15 Komente

 1. J
  Jorgo

  Dy pyetje: 1. keta qe e gjujten ku i gjeten qershijat ne nandor? 2. ky qe u gjujt pse bo sikur i kane ra ne gure zalli ne mos ne molotova?

  1. D
   Dajti

   Albin Kurti do larguar urgjent,nuk drejtohet shteti me recitime dhe genjeshtra,Kosova ka nevoj per nje te ngjashem me Edi Ramen,qe ju del para puneve te shtetit dhe halleve te popullit. Kujtoni termetin dhe pandemin...

   1. B
    Buda

    E vetmja zgjidhje e problemit te krahines shqiptre te Kosoves eshte ndarja nga komunat serbe ne veri dhe bashkimi me trungun ame-Shqiperine.

    1. F
     Fatosi-kosove

     O mo Buda te lumt goja por ti mendon se serbia dhe sherbetoret e saj ne krye me qenefin osmanka e krriqi pajtohen me kete qe thua ti dhe qe shume shqiptar jane flijuar per ate qellim, ndoshta te kujtohet kur millosheviqi dhe i biri i tij vuqiq e kane thane shume hapur se serbia duhet te shtrihet deri ne Durres,pasi deri nuk po i shkon ne beligrad, millosheviqi nje her per her nuk dihet se ku eshte, dyshoj shum se osmanka e din se ku eshte por vuqiqi eshte duke i ferkuar duart se le ne fund projekti i tij po ecen mir.

     1. J
      Jashari

      Të lumt. Serbofilet ,pa të keq , të shkojn me Serbët! Shqitaret me Shqipërin.

     2. T
      Trebeshina

      Albin mavria kujton se shteti drejtohet me marifete te vogla dhe me genjeshtra te trasha,po jo mor i paudhe,shteti do shtetar dhe burra,jo burreca si puna e juaj.

      1. M
       Miradije Hoti

       Ti edhe rrugaqat ordiner te Florim hajn pullazgjiut ja hongshi karin Mretit te Shqipetaris Albin Kurtit.

       1. C
        Cuca e Nëmërçkës

        Me mirë Zeka M. mret i shpis vet .

      2. B
       Bardhyli nga Kosova

       Shumë lart u treguan para dy ditësh Albin Kurti dhe Vjosa Osmani, në takimin e tyre me dy përfaqësuesit e Bashkimit Evropian: Josep Borrell dhe Miroslav Lajĉak. Të dy, edhe Vjosa Osmani edhe Albin Kurti, treguan edhe njëherë se shqiptarët tani janë të fortë dhe zotër absolut të territoreve të tyre shtetërore. Kurse të dy përfaqësuesit e Bashkimit Evropian në takim, Borell dhe Lajçak, që të dy treguan se ata ishin vetë vjetërsia historike antishqiptare. Por shqiptarët tani i kanë mundur të gjithë kundërshtarët e tyre. Ta dijë mirë këtë edhe Aleksandër Vuçiq, një kryetar shteti që ka ardhur në pushtet nga sëmundja e tij mendore dhe jo nga mendimi racional. Një konflikt ky që serbëve u ka lindur nga kompleksi i inferioritetit që kanë kundrejt shqiptarëve, sepse shqiptarët janë autoktonë të Ilirisë së madhe, dhe sidomos të Dardanisë së famshme dhe të Batos së famshëm, që shtrihej në një territor shqiptar: nga Kuksi në brigjet e lumit Vardaar, dhe, nga Vardari e deri në qytetin e Nishit (Naissus në gjuhën ilirishte). Naissius është një nga qytetet e mëdhenj e Ilirisë. Në këtë qytet kanë lindur disa perandorë të Perandorisë Romake, por që më kryesori ka qenë Konstandini i Madh, i pari perandor romak kristian, i cili vendosi krishterimin në Romë dhe themeloi edhe Konstandinopolin. Kurse sllavët dihet se janë të ardhur nga stepat e Azisë në Shekullin e III-të dhe në Shekullin e IV-t. Prandaj serbët janë pushtues, por duan të sillen si autoktonë. Dhe, pikërisht për këtë, këta kanë vrarë këdo që ka guxuar t'u përmendë historinë. Dhe patën ngjitje me përkrahjen e Rusisë dhe Francës. Por tani janë drejt falimentit. Historia e tyre sot është bërë e qartë për këdo. Sidomos pas bombardimit që u bëri NATO në vitin 1999, kur iu shkëputi nga thonjtë e pushtuesit Kosovën; të martirizuarën e tyre shekullore. Paraqesin krijimin e një gënjeshtre të madhe që e kanë si motivin historik të popullit të tyre; Dhe janë ushtruesit makabër të gjenocidit të pandërprerë antishqiptar. Kjo është historia e shëmtuar e serbëve, si ardhacakë në Ballkanin Perëndimor, dhe, prandaj, që qëndrimi solid dhe kombëtar i Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit kundrejt përfaqësuesve të Bashkimit Evropian duhet lavdëruar me vlerësim të veçantë. Të gjithë duhet të pyesin: ku kanë qenë serbët kur Ilirët i dhanë Perandorisë Romake perandorët e famshem të saj? Ende nuk e kuptojnë dot këta filoserbë dhe përkrahës të terrorizmit shekullor antishqiptar, që Shqipëria dhe Kosova janë sot dy shtete shqiptarësh në Ballkanin Perëndimor që kanë bllokuar Rusinë në konfliktin e saj të hapur me Shtetet e Bashkuara të Amerikës?! Mendjengushtë kanë qenë gjithmonë këta serbe të përkrahur nga terrorizmi antishqiptar. Por tani, le t'i bien këmbës. Shumë shpejt do ta shohin edhe një herë forcën shqiptare, posa të shkatërrohet përfundimisht korrupsioni i pushtetarëve të Shqipërisë. Sepse, i gjithë korrupsioni i sotëm i larë në Shqipëri është me Beogradin dhe Moskën. Por, ndërkaq, këtë janë të vdekur e të pakallur. Asnjë forcë nuk do të kenë më në Shqipëri të koruptuarit. Pse? Por faktin që eliminimi i tyre shpejton shkatërrimin politik të Rusisë në Ballkanin Perëndimor, gjithçka është në favor të Amerikës. Po shqiptarët? Për faktin që shqiptarët sot janë aleati numër një i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në rrafsh botëror, historia po ecën dhe do të ecë në favor të tyre. Ky është ekuacioni i kësaj kohe. Prandaj... Eliminimi i korrupsionit të lartë politik në Shqipëri, është në interes edhe të Shqipërisë, edhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. E pra, në funksion të asaj që shprehëm më lart, na duhet të pyesim: Si pritet të jetë kjo histori e antikorrupsionit në Shqipëri, në historinë e ardhshme të Ballkanit Perëndimor? A do të ecë Shqipëria me shpejtësi në rrugën e antikorrupsionit? Por, çfarë pritet të sjellë shkatërrimi i të korruptuarëve të lartë në Shqipëri? Eliminimi i këtij korrupsioni, do të mbajë me vete: Forcimin ekonomik të jashtëzakonshëm Shqipëri-Kosovë. Dhe, në vijim, kjo kohë antikorrupsion do të sjellë: Forcimin ushtarak Shqipëri-Kosovë, me tri bazat ushtarake amerikane në Shqipëri: në Pashaliman; në Gjadër; në Vlorë; Rritjen e prodhimit të naftës në Shqipëri deri në 15 milion ton në vit; Rritjen e turizmit në Shqipëri në mbi 15 milionë turistë në vit, me një të ardhur kombëtare deri në 20 miliardë dollarë në vit. Por, nuk diskutohet se kjo kohë do të sjellë domosdoshmërish edhe bashkim kombëtar Shqipëri-Kosovë. Prandaj, shqiptarët po presin eliminimi e korrupsionit të lartë në Shqipëri. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

       1. I
        Indiani i Amerikes

        O Bardhyli nga Kosova! Sot luan Serbia me Brazilin ndersa ne shqiptaret qe kur luhet kampionat boteror as i jemi afruar ndonjehere. Jemi me te vjeter por mire eshte te jemi me te zote se ata. Permenda futbollin e na ndihmo ti e na thuaj se per cfare jeni me te zote se serbet aty ne Kosove ju.

        1. A
         ALBANIA

         Bardhyli nga Kosova@ turkoshak Open Ballkan nuk ka bir kurve qe e kthen mbrapsht..ju muhamedanet e kosoves nuk ju pjerdh kush..!!

        2. S
         Shqipëtari

         Kurci Al-Bini, ka mashtru anal-fabetat funksional të Kosoves, që mjerisht janë shumica! Ky Kurci ( kurac) , po t'i bëhet testi i ADN-së , jamë i bindur që testi do dëshmoj që ky Kurci është i të njejtës pjell si Abazovići. P.S. Edhe Abazović edhe Kurci nga Crna Gora janë! Po shihen veprat.

         1. A
          Aron

          U lumte dora. Te pakten ju e qellut me qershija, ta embelconit icik, se Albini hidhte bomba.

          1. e
           emigranti

           Me ne fund nje koment qe ja vlen I Bardhulit nga Kosova. Por kam vetem nje dyshim se politika Amerikane ka ndryshuar pas pushtimit rus te Ukraines. Duket se kane bere nje marreveshje te fshehte me reset qe na demton ne.

           Lini një Përgjigje