Serbia mund të bëhet blerësi më i madh i dronëve ushtarakë në Ballkan

25 Nëntor 2022, 09:22Rajoni TEMA

Serbia mund të bëhet blerësi më i madh i dronëve

Pas urdhrit të fundit të presidentit serb Aleksandar Vuçiç për të rrëzuar të gjithë dronët që fluturojnë në zonat e ndaluara dhe pranë objekteve ushtarake, zyrtarët iranianë sugjeruan që Serbia të bënte një ofertë zyrtare për të blerë dronët e atij vendi.

Nëse është e vërtetë, blerja mund ta bëjë Beogradin operatorin më të madh të dronëve ushtarakë në Ballkan.

Ndërsa vendi ka shprehur hapur interesin e tij për blerjen e dronëve turk TB2 shumë herë në të kaluarën, këto plane mund të ndalen pas pretendimeve të pakonfirmuara nga gjeneralmajori iranian Yahia Rahim Safavi, duke deklaruar se Beogradi është një nga 22 vendet që ka paraqitur një ofertë zyrtare për të blerë dronë iranianë.

Gjatë viteve të fundit, strategjia e prokurimit të dronëve të Serbisë u përpoq të vendoste një ekuilibër midis rritjes së diversifikimit të furnizuesve të huaj dhe zgjerimit të mëtejshëm të industrisë së saj vendase.

Që kur u bë shpenzuesi më i madh ushtarak në Ballkan në vitin 2019, flota e dronëve të vendit ka mirëpritur ardhjet e reja duke përfshirë CH-92A të prodhimit kinez, të dorëzuara në qershor 2020. Kjo rriti shumë aftësitë e policisë ajrore serbe falë 250 kilometrave të saj rreze luftarake.

Ndërkohë municionet Gavran të prodhuara në Serbi dhe një version i armatosur i dronit të tij të vogël Vrabac, i shfaqur gushtin e kaluar dhe që thuhet se mund të mbajë deri në gjashtë granata, janë duke u zhvilluar.

Lini një Përgjigje