Eurodeputeti francez s’i ndal provokimet: Kosova, “zemra e Serbisë”

25 Nëntor 2022, 12:08Rajoni TEMA

Eurodeputeti francez s’i ndal provokimet: Kosova, “zemra e

“Prania serbe në Kosovë, djepi i kombit serb, vetë zemra e Serbisë nuk është e negociueshme”, ka deklaruar deputeti francez në Parlamentit Evropian, Jean-Lin Lacapelle.


Ai ka shfaqur edhe njëherë urrejtjen dhe pikëpamjet e tij ultra-nacionaliste në përpjekje për ta mbrojtur shtetin agresor, Serbinë.

“Bashkimi Evropian, ashtu si Serbia, sot mbështet integritetin territorial të Ukrainës në të njëjtën mënyrë, pse nuk mbështet integritetin territorial të Serbisë?”.

Ai vijoi propagandën duke thënë se “Prishtina asnjëherë nuk ka pushuar provokimet dhe sulmet kundër popullatës serbe në Kosovë. Gjithë besueshmëria për këtë çështje e Kosovës do të duhet të ketë parasysh interesat e Serbisë dhe të popullatës serbe.

Duhet të jemi real dhe jo thjesht simbolik. Prandaj i bëjmë thirrje Bashkimit Evropian që ta marrë parasysh këtë kërkesë si çështje prioritare”.

14 Komente

 1. k
  ky duket qarte qe eshte nji PSIKOPTATE

  Nji Psikopate i tille qeka Eurodeputet !!!!!!!!!!!!!!!!!! haaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaahaaaaaaaaahaaaaaaaaaa BE-ja nuk eshte nji Kamp Qenesh Te Terbuar apo Po !

  1. i
   i ngjaka shume Milloshevicit edhe ne Surrat qeni

   mbasi i shikon surratin ,ku dallohen qarte tiparet e Serbit Kriminelit Sllobodan Millosheviq kupton edhe fjalet qe qit nga goja ky surrat Hiene Politike france

   1. e
    emigranti

    Ky serbofil qe nuk njeh as historine, niset nga fakti qe Serbia ka pas pushtuar Kosoven dhe nje pjese te konsiderueshme te Ballkanit per mese 1 shekull ( shek.14 - 15 ) . Ishin po keta lloj politikanesh qe I dhuruan Kosoven para mese 1 shekulli Serbise. Dhe hiqen si demokrate qe flasin per shkeljen e te drejtave te njeriut keta sharlatane qe marrin ne mbrojtje kriminelet e Ballkanit, duke neperkembur te drejtat e popullit shqiptar,te cilin keta hiena e kane perdorur nder vite si placke tregu per qokat e tyre. Ajo kohe ka perfunduar. Tani popujt jane zgjuar dhe nuk mashtrohen lehte nga karrota dhe shkopi qe na tregojne politikanet perendimore te kesaj prerje.

    1. i
     illyrian

     Nga Franca shumë pak gjëra të mira kanë ardhur për Shqipërinë e për shqiptarët për mos të thënë asgjë po ti krahasosh me të këqijat që i ka bërë Franca Shqipërisë e shqiptarëve....

     1. t
      tetovari2

      Dhe vazhdon të bëjë!

     2. s
      shefki

      Te gjithe eurodeputetet e jo veq ky viqi franqez jane kunder KOsoves e pergjithesi Shqiptareve por nuk e thon hapur si ky viqi Styrgjyshit e baballaret e tyre jan ata qe na i coptuan trojet Shefki Mexhani SH B A

      1. H
       Haka Tekizoti

       Koka e tij duket si kokë serbi. Të shihet mirë origjina, se sa për nacionalist nuk do qe keq po të qe me të drejtën historike dhe me të vërtetën. Nga koka më shumë ngjan si fashist apo nazist.

       1. R
        Romioi Philhellene*

        "Kosovo" eshte toponym turk nga fjala Kuş qe do te thot zog ne turqisht. (nga turkic bulgar nga volga para se te sllavizoheshin) Serbishtja eshte ngopur me gati 8714 fjale turke (sipas nje leksicografer jugoslav ne librin e tij "turcizmi u srpsko-harvatsokm jeziku" dhe pikerisht fjalen tuke per zogun e ka huazur nga turqit (bulgar) si "Kos" zog i zi. serbishtja ka fjalen e vet crna ptica qe do te thot zog i zi por ata perferojn to quajn "zemren' e serbise me fjale turke. Gjathashtu eurodeputetit le ta poshteroj vetveten me injorancen e propagandes serbe. Kosova eshte dhe do mbetet Dardani.

        1. S
         Shmil Pollogasi

         I ngjori shovenist - deptet! Me siguri që në frëngjishte (ose anglisht) e gjen studimin Historia e JERU / SALEM-it e autorit MULTIFLORI. Nga JER - Salem kalo në DARDANI, krahaso të njëjtat periudha historike, deri më sot. Ngjashmëritë historike, pushtete pas pushtetesh, zaptim pas zaptimi, dëbim i arbnorëve pas inkursioneve barbare sllave, periudha otomane - vitet e fundit dhe të shek 20 dhe të parat e shek. 21, do kuptosh se shpatat e topat ndërrohen por populli mbeti aty - Dardanët mbetën aty, të masakruar, të përcmuar, të vetmuar dhe ngadhnjimtar e me djepat e rritjes së shpirtit iliro -dardan, ose e shpirtit dhe e shtatit etnik kombëtar arbnor -shqipëtar. E keqja - huazojmë emra të huaj (nga fillet e shek 19. ) dhe flakim thesarin historik - emërtimin DARDANI - iu plastë shpirti armiqve tanë! E keqja e së keqes, nuk dimë të bëjmë "marketing politik" me mallra ekologjike politike -historike dhe ju, duke shfrytëzuar këtë shprazëtirë, vjellni gomarrllëqe. Ti deptet, pse nuk i thuani Finlandës se treva Åbro atje, është zemra e Suedisë dhe e cila ishte 700 vjet nën administrimin shtetëror të Suedisë ! Pse nuk i thuani Suedisë se trevat Haland, Skåne, Blekinge janë zemra e Danimarkës, ngase DOMKYRKA (Pewshkopata) e LUNDIT, kryevepër arkitektonike "daneze" ishte "vatra e kulturës" daneze !! Rropollat e rropollat se Alsasi..

         1. f
          fukaraji20

          Parisi eshte djepi i Gjermanise, asgje nuk eshte franceze, ata kane fallcifikuar historine, ha…ha….ha…….!!!!!

          1. a
           albaniafirst

           Perse cuditeni more miq qe nje eurodeputet francez ka bere propogande serbe? Dihet boterisht se Franca, si prostituta e Rusise ne BE, ka qene historikisht kunder shqiptareve. Ne fakt, eshte per te qeshur e per te qare pasi shumices se shqiptareve i jane zene syte dhe kerkojne me cdo kusht qe te behen pjese e BE-se. Pervec dizavantazheve ekonomike, do futemi ne nje organizim ku shtetet e vogla diskriminohen. Per me teper, Shqiperia konsiderohet nga nje pjese e Europes si shtet islamik, gje qe nuk eshte aspak i vertete, kur dihet se toleranca fetare ne vendin tone eshte rast unik ne bote.

           1. S
            Shmil Pollogasi

            DASHURIA, NDERI, RESPEKTI ndërvllazëror (vrasjet, ngrindjet -janë fenomen kudo, edhe brenda një shtëpie) por unë nuk ia mbyll derën fqinjit tim pse është i krishterë. THESARI më i CMUAR i YNI është DASHURIA për të qenurit ARBNOR! Nuk arrihet me flori, as me detyrim, por me shpirtin dhe gjakun e përbashkët. Ndiqni portalet e armiqve tanë - me sa lakmi të zezë përballen me këtë THESARIN tonë KOMBËTAR!

           2. N
            Napoleoni

            Nje psikopat me teper ju shtua Frances se Luigjit 14. Ik ore koqe meso njehere historine. Po nuk ke faj ti, Franca ka dhene kontributin kryesor ne coptimin e Shqiperise dhe ja dhane Serbit, grekut etj. Ik o race kurvash, vjen vapa ne vere e vdisni te tere si pulat. Tu hani menderen shqiptareve.

            1. M
             Mohikani

             Un enfant de Petain de plus......

             Lini një Përgjigje