Kurti tregon pse bëri një hap prapa për targat: Situata në beri gati të degradonte!

26 Nëntor 2022, 15:10Rajoni TEMA

 

Kurti tregon pse bëri një hap prapa për targat: Situata në

Kryeministri Albin Kurti, deklaroi se Kosova do të aplikojë zyrtarisht për anëtarësim në BE në muajin dhjetor.

Kështu u shpreh Kurti në një intervistë me gazetarin e njohur Michael Matens, i cili është korrespodent në Frankfurter Allgemeine Zeitung. Martens, sot ndau në Twitter disa pjesë nga intervista me Kurtin, e cila ende nuk është publikuar e plotë.

Kurti tha se është pajtuar për një kompromis për “krizën e targave” pasi ishte paralajmëruar nga ambasadori amerikan në Prishtinë se situata në veri të Kosovës “mund të përkeqësohet rëndë dhe në mënyrë të pakthyeshme”.

Ambasadori amerikan “kishte më shumë informacion se unë” për situatën në veri”, theksoi Kurti, duke përmendur “shqetësime për sigurinë” pa hyrë në detaje.

Ndryshe, pala kosovare dhe ajo serbe, të mërkurën (23 nëntor) kanë arritur marrëveshje lidhur me targat, ka konfirmuar përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell.

“Me kënaqësi ju njoftoj se kryenegociatorët e Kosovës dhe të Serbisë, nën lehtësimin e BE-së, kanë rënë dakord për masat, për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm dhe për t’u përqendruar plotësisht në propozimin për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre”, ka shkruar Borrell në Twitter.

5 Komente

 1. V
  Vicidoli

  turkoshak nuk ke bythe ti bajge turku te kundershtosh Europen dhe Ameriken o al-bin anadollaku sebashku me koke trashen sulltana osmanlli

  1. .
   .Noci

   Ne politike per te Miren e vendit nuk eshte turp edhe kur ben ndonje terheqje sepse ne fakt Serbet mezi presin rastin edhe pse provokimi eshte i tyri

   1. E
    Erzeni

    Ik more bajge e Sali mutit, ti dhe shpellari I Vicidolit jeni mashtrues profesionist.

    1. S
     Sali Trimi

     Kete qe thua se ju nenshtrove presionit amerikan ne komentusit e kemi thene para se ta thuash ti. Fakti qe ti, kesaj rradhe nuk ju nenshtrove urdherave te Vuviqit per te destabilizuar Kosoven, tregon se midis dy kudhrave, vendose te ishje(pak me vonese) ne anen amerikane. Jo se je burre i mire por si frikacak zgjodhe te eliminosh rrezikun amerikan. Me sa duket te kane paralajmeruar per fundin tend…Nejse interesante ne te arthmen do jete si do i mbushesh mendjen padrinos se nuk kishje cte beje. A do hidhet Vulini ne sulm te hapur dhe te te nxjerre dokumentat e burgut mbetet per tu pare. Do jete nje cfaqje tragjiko-komike se si do mbrojesh..,,

     1. P
      Poshtë maskarenjtë

      Po situatën në veri e çove ti në degratim. BE-ja, USA,NATO, të bënë thirrje të mos e çoje situatën deri aty, por me kokëfortësi e refuzove. U tërhoqe vetëm para frikès së luftës. Ia humbe Kosovës atë që e fituan me luftë.Mitrovicën e ke humbur përfundimisht. Nëse pak vite më parë serbët e Kosovës shihnin tek institucionet të ardhmen e tyre, tani jo më. E kanë kthyer prapë shikimin nga Serbia , e për kètë je fajtor ti dhe vetëvendosja e pilafit.

      Lini një Përgjigje