Albin Kurti: U paralajmërova nga SHBA-të, situata në veri mund të përkeqësohej

26 Nëntor 2022, 17:23Rajoni TEMA

Albin Kurti: U paralajmërova nga SHBA-të, situata në veri mund

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se u dakordësua për një kompromis në lidhje me çështjen e targave të automjeteve, pasi ishte paralajmëruar nga ambasadori amerikan në Prishtinë, se situata në veri të vendit mund të përkeqësohej.

Deklaratën, Kurti e dha në një intervistë për korrespodentin në Frankfurter Allgemeine Zeitung, Michael Matens, i cili ka shpërndarë në rrjetet sociale, disa nga përgjigjet e tij.

“Kurti tha se ishte dakord për një kompromis në “krizën e targave” pasi ishte paralajmëruar nga ambasadori amerikan në Prishtinë se situata në veri të Kosovës “mund të përkeqësohet rëndë dhe në mënyrë të pakthyeshme”, ishte përgjigja e Kurtit ndaj pyetjes së gazetarit.

Ndër të tjera, Kurti bëri me dije se Kosova do të aplikojë zyrtarisht për anëtarësim në Bashkimin Evropian në dhjetor.

Kosova dhe Serbia, më 23 nëntor në Bruksel, kanë arritur marrëveshje për targat ilegale serbe.

Kryediplomati evropian, Josep Borell, ka thënë se Kosova do t’u japë fund veprimeve të mëtejme të lidhura me riregjistrimin e makinave, derisa Serbia nuk do të lëshojë më targa të makinave me emra të qyteteve të Kosovës.

6 Komente

 1. d
  demiri

  Ky idjoti Kurti nuk e kupton qe Serbia shkak per konflikt don, perse i shpall lufte BE dhe SHBA, injorant....

  1. Q
   Qytetari i Thjeshte

   Po mire mo Albin duhej patjeter te te paralajmeronin miqte amerikan per situaten, pse ti nuk dije gje! Nese eshte keshtu ik ore ne pension merru me qente e lagjes se nuk je per ate pune. Po agjencite e rendit dhe sigurise ne Kosove nuk te japin informacion ty apo edhe ato jane ne gjume. O Zoteri i nderuar mos krijo konflikte me USA dhe mbaroj kjo pune!

   1. G
    GEZUAR BAFTJAR

    PO PSE I DEGJOVE HOC MOS JA VAR AMERIKES PO QE BURRE

    1. G
     GEZUAR BAFTJAR

     PO PSE I DEGJOVE HOC MOS JA VAR AMERIKES PO QE BURRE

     1. p
      patrioti

      Ky rrocka e di veten me te madh se kryetari i OKB-s,paska paralmeruar shba-n.O u befsh mut e te hengshin qente ti dhe shteti yt jeni nje thjeshte kthim kusuri per pazaret e te medhenjve o rrocke

      1. F
       Fatosi-kosove

       Siq njofton tanjug permes zedhensit te vuqiqit, allbin kurrci eshte njoftuar nga amerika me daten 30 shkurt te vit 2033 se do kete pasoja nese zbaton vendimin per targat ilegale, prandaj duke e ndier rrezikun allbin kurrci paska vendosur ta anullon kete vendim,por me nje kusht qe targat ilegale tash e tutje tmos i prodhon serbia por ato te prodhohen ne Kosove dhe per kete ka dekretuar te plotfuqishmin,te madhrishmin me te poshtrin ministrit e tij faton peci, dhe ky fill pas fyerjeve te nanave katunare siq i quan ai ka filluar punen,targat e para do jene per mender presednike osmanken dhe kurrcin pastaj per ciceronin bislim magari sepse i duhen per udhetime déri ne beligrad kshtu e ka te sigurt se heren tjeter do shkon ne mbledhje, dhe ate do jene ne qirilic plotesisht sepse ndryshe amérika e paska paralajmeruar kurrcin se do kete trazira, hajde dru me pré o populli.

       Lini një Përgjigje