“Doni të shihni te ne atë që ndodh në Ukrainë?” Rama dhe Vuçiç mbrojnë "Ballkanin e Hapur": Prej tij vjen paqja përfundimtare në rajon

23 Qershor 2022, 15:55Rajoni TEMA

“Doni të shihni te ne atë që ndodh në

Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, mbrojtën në Bruksel nismën e Ballkanit të Hapur, duke thënë se është e vetmja zgjidhje për vendet e rajonit.

“Unë ndihem i privilegjuar për të punuar dhe nxitur këtë mekanizëm. Kjo paqe përfundimtare që kërkojmë do të vijë përmes Ballkanit të Hapur, nuk do të vijë përmes helikopterëve që fluturojnë në ajër apo përmes të bërtiturave në Facebook”, deklaroi Rama. 


Nga ana tjetër, Presidenti serb tha se Ballkani mund të shndërrohet në një tjetër Ukrainë, nëse nuk zbatohet Ballkani i Hapur. “Thjesht hidhini një sy luftimeve në Ukrainë. Doni ta shihni sërish në Ballkan? Unë nuk dua? Prandaj mos e nënvlerësoni nismën tonë, sepse bashkon vendet”, tha ai.

Sa për Kosovën, Vuçiç shtoi: “I kemi ftuar me qindra herë të gjithë të tjerët. Sa herë që e bëjmë, e bëjmë për të përfituar të gjithë popujt e Ballkanit. Po bëhemi më të fortë sepse besuam tek ajo. Duhet të ruajmë paqen dhe qetësinë në rajon”.

4 Komente

 1. E
  ERTV

  Po pse duhej te dilnin te tre në konferencë. Serbia i ka të hapura negociatat madje ka mbyllur dhe disa kapituj. Halli ishte vetem i AL dhe MK. Çfarë duan të na tregojnë...me këtë. Qe shiko se ballkani i halur është i duhuri se në Europë (EU) nuk hyjmë... Nqs nuk hyjmë në EU dhe e dimë këtë atëherë s'ka çfarë na duhet as hapja, shqyerja e kësaj që këta i thonë Ballkan. Patjetër që kjo edhe mund të ishte si punë fazë përgatitore mqs në EU i hapur do hysh dhe do jesh.

  1. A
   Ad

   Po realizohet ajo që shoku Enver s'e bëri dot deri më 1948, Shqiptaret ishin ende individualisht te mirëushqyer e te fuqishëm Po bëhet réalitet tani pas 75 vjet arbritariteti, skamje dhe rrumpalle Bijte e Lavires 8Nentor 1941 po e mbyllin me suites misionin

  2. A
   Ad

   Pse nuk e nxirrni komentin, nuk kishte asnjë fjalë fyese

   1. R
    Raimond vlonjati

    Ik o Vucic te dhjefsha rracen, paqja ne Ballkan ruhet nga United States , jo nga ty o mut muti Ti rri ne gadishmeri qe po u terhoq Amerika nga Ballkani direkt te perdoresh luften kunder Kosoves,

    Lini një Përgjigje