Greqia, një tigër letre? Analiza e gazetarit gjerman: Si po rrëshket demokracia greke

23 Maj 2023, 17:09Rajoni TEMA

Greqia, një tigër letre? Analiza e gazetarit gjerman: Si po

Fitorja e kryeministrit grek, Kiriakos Mitsotakis, në zgjedhjet parlamentare të 21 majit në Greqi pa dyshim mund të cilësohet si mbresëlënëse por edhe e merituar. Kjo për shkak të diferencës së madhe që kishte partia e kreut të qeverisë, demokracia e re, me partitë e tjera opozitare si dhe për shkak të “sukseseve” që ka pasur Mitsotakis në këtë mandat 4 vjeçar.

Gazetari i njohur gjerman, Michael Martens, përmes materialeve të ndryshme të publikuara në profilin e tij në Twitter, na ka sjell një analizë të plotë të qeverisjes së Mitsotakit, ku përfshihen arritjet, investimet, përmismi i ekonomisë mirëpo dhe skandale te ndryshme si përgjimi i zyrtarëve të lartë por edhe shtypja e fjalës së lirë.

Fillimisht gazetari gjerman ndalet të rritja e ekonomisë së vendit.

Ekonomia greke është rritur në mënyrë solide prej vitesh, duke tejkaluar performancën e anëtarëve të tjerë të Eurozonës. Në një raport të publikuar në tetor të vitit 2022, Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikoi se Greqia do ta mbajë produktin e saj të brendshëm bruto në territor pozitiv.

Mandje vendi fqinj u cilësua si “tigri i ri i rritjes së Evropës” me ekonominë greke të fokusuar kryesisht të turizmi dhe transporti. Sektori i IT-së, logjistikës dhe shumë sektorë të tjerë raportohet se janë në lulëzimin e tyre.

Me mitsotakis në krye, siç vëren Martens, investimet do të jenë në rritje. Disa kompani ishin stepur nga vendime të mëtejshme për investime, pasi kishin frikë se kreu i partisë së majtë, Alexis Tsipras dhe ish-ministri i i financave janis Varoufakis mund të ktheheshin në pushtet. Kjo duket tashmë shumë e largët, dhe për këtë arsye pritet një valë e re investimesh.

Ndërsa, për shumë të forumi botëror i ekonomisë, çështjet e biznesit mund të ishin të vështira për tu kuptuar, për kryeministrin Mitsotakis, ishte shumë e thjeshtë. “Gjuha e biznesit është një gjuhë amtare” për kreun e qeverisë greke i cili ka punuar për Chase Manhattan & McKinsey në Londër.

Mirëpo siç thekson dhe Martens 4 vitet e fundit u shënuan edhe nga raste të shumta korrupsioni dhe skandalesh të tjera, të cilat prej kohësh do të kishin çuar në zgjedhje të parakohshme në shumë vende të tjera të bashkimit evropian.

Një nder skandalet që beri më shumë bujë në mediat vendase dhe jo vetëm ishte ai i spiunazhit. Pikërisht në ditën kur u betua, Mitsotakis vendosi shërbimin sekret nën kontrollin e tij të drejtpërdrejtë. Ai emëroi nipin e tij si koordinator të institucionit.

Mirëpo me vonë u zbulua se shërbimi sekret kishte përdorur SPYWARE për të spiunuar disa gazetarë dhe të paktën një politikan opozitar. Menjëherë pas publikimit të lajmit, Shefi i shërbimit të inteligjencës greke dha dorëheqjen. Ky i fundit, sipas burimeve zyrtare të cituara nga mediat ndërkombëtare, kishte pranuar se agjencia kishte përgjuar gazetaret.

Edhe pse çështja u ngrit ne komisionin parlamentar, dëshmitarët kyç të çështjes ishin të ndaluar të dëshmonin. Rregullat dhe procedurat ligjore u ndryshuan.

“Pse duhet ta bënte këtë Mitsotakis? Po ju lej të hamendësoni.” Shkruan gazetari gjerman. Megjithatë Martens nuk ndalet me kaq. Ai vë në dukje edhe problematikat e kreut të qeverisë me median.

Konkretisht, ai ndalet te përplasja verbale se kishte mitsotakis me një gazetare gjermane, e cila e akuzoi kryeministrin grek se po mashtron në lidhje me emigrantët të paligjshëm. Përgjigja e mitsotakis ishte: “Unë e kuptoj qe nga vendi ku ju vini e keni zakon të bëni pyetje direkte edhe unë e respektoj këtë, mirëpo nuk do ju toleroj te me ofendoni”

Në fakt, mitsotakis gënjeu për refugjatët të paligjshëm. Në një artikull të publikuar new york times, e cila publikoi edhe pamje video, vërtetoi se qeveria greke po dëbon sërish emigrantët në Turqi.

Megjithatë qëndrimi që ka pasur ndaj emigrantëve me shumw e ka favorizuar se sa e ka ndëshkuar. Kjo pasi vetë bashkimi evroipian ndjekë një politikë të ashpër për emigracionin.

15 Komente

 1. l
  lakuriq me duar ne xhepa

  Ekonomine Greke te vjedhur qe nga Simiti e Karamanlisi e shpetoi Siriza me Cipran. Ky, djali Dores, dobiç si Sali Berisha e dermoi demokracine greke me shume dhe do ta çoje ne humnere me keq se miku Dores Sali Dobiç Berisha; keshtu e kane dobiçat, bijte e kurvave te gjithe, prandaj distancohuni.

  1. B
   Buda

   U bene 2000 vjet qe Demokracia Antike Greke ka rreshqitur ne Despotizem dhe Shovinizem.

   1. A
    AC/DC

    Mirë tigri po prej letre ku e keni? Analize v.k. Alla albanistanase

    1. P
     Patrioti shqiptare

     Po ik o kar nga evgjit azie zë shqiptarët në gojë farë e keqe

     1. L
      Llaman

      Ke pidhi satom o kopil evgjit i erdoganit

     2. Y
      Ylli

      Gazetare gjerman,totalisht liberal,nuk pyet psh.si eshte ekonomia financat etj etj.Po permend emigrantet.Liberalet vdekja e races se bardhe

      1. E
       Estrada me Sukseset e Micitaqis na bojn me dhi

       Imagjinoni , Shteti Grek mori nga Banka Europiane per Zhvillim 650 Miljard €uro ,per te perballuar Krizen Boterore e deri me sot , ka shlyer shume pak nga Detyrimet e Bankes BE , por edhe disa Qindra Miljarda ( qe per momentin s'me kujtohet shuma e sakte 300 Miljard $ apo me shume ) aq sa nuk ka marre gjithe Europa ne kto 40 vjkete e gjitha sebashku dhe Shakaja e Nastradinit prej Letre eshte se , na paska qendruar mbi Uje dhe s'u fundos ! _ Nji karagjozllek i tille i lejohet vetem Greqise . Ne te vertete , bas gjith ksaj Politike te Piste Karagjozesh qendrojne Politika destruktive qe Europa aplikon nepermjet Tigrit prej Letre

       1. L
        Lexuesi

        Nje pietje kam per ne qe nuku marrim vesh. Thua te jene loqe ata qe I japin keto para apo mund te jete nje marreveshje kontraktore? Sikur eshte qesharake te mendosh qe mund te marresh 650 billion sic thua zotrote dhe te mos i pagosh. Ke ndonje burim per kete lajm qe u moren borxh kaq shume. Une di qe borxhi eshte rifinancuar dhe vetem kaq.

        1. E
         Estrada e "sukseve" greke

         Lexuesi , qe paske nji dialekt karagjoze , ndoshta duhet te nenshtrohesh njiher Okulistit (qe eshte Doktori i Syve ) un shkruaj 650Miljard i ka marre nga Banka e BE-se Borxh -Greqia , ndersa disa 100-ra Miljone te tjer i ka marre nga Banka Boterore . Nuk thash se s'po Qeverria e Micitaqis nuk po i shlyen ,por ka shlyer shume pak dhe josipas Kontrates ,derisa BE-ja i beri presion dhe qe qeverria Micotaqis filloj te paguaj rregullishte Kredite . Sa i takon Burimit , un s'jam perfaqsues i Bankave ne fjale qe i ka akorduar Borxhin Skandaloze Greqise , por jeton ne Euorpe dhe si qytetare Europian dike qen aktive ne jeten e shoqerise ku bej pjes dhe keshtu automatikishte informohem edhe per Lajmet mbi Politiken e gjthcka . Ka pasur pastaj shume Debate Televizive ku Qytetare Europian _Gjerman etj kan kundershtuar dhenjet e Shumave te tilla Greqise dhe te ndalohet si e padrejte . Borxhi eshte rifinancuar disa her , ne pjes ,duke arritur shuma Katstrofike ,saher Kriza ose Turqia kercenon Greqine ose edhe per Rrefugjatet nga Siria etj 10 Miljard ,qe Greqia i trajtoj ne menyren me cnjerezore ne Lesbos per 4-vjet ne kushte Kampi Perqendrimi , ala sot ku u be nji Problem me BE se ku shkoj 10Miljardshi i dhene per kta Refugjate . Por siedhe dihet Korrurpsioni ka doren e gjate edhe ne Bruksel si psh ishte Mikesha e Micitaqist Deputetja e PE-s Kaili e Arrestuat per Korruspion . Pra ne se arrit e kupton !

       2. k
        komi

        pellazget e par qe erdhen ne ballkan jan greket,,,,ishin superfuqi ne ate koh ,tiger dhe luan te vertet...pastaj u ben kaur ,,,,nga tiger u ben qengja ,,,,,,,

        1. B
         Beni

         Po per demokracine gjermane qe ka hikur per lesh me kohe ka shkruajtur gje ky gazetaleshi,apo vetem ku qeverisin te djathtet behen merak per demokracine keta legena.

         1. Q
          Qiforti

          Memetia beni durim se helmin e hidherimit tuaj do ta pin deri ne piiken e fundit..

          1. L
           Lala i Lushnjes

           Demokracia në Greqi, nëse ka ekzistuar ne kuptimin e vërtetë të fjalës, u varros përfundimishtë në zgjedhjet e fundit.

           1. P
            Phoenix

            U rrit ekonomia Greke me lockdown-et e Kovidit dhe inflacionin qe ka arritur ne 35%? Ky gazetari Gjerman me sa duket jeton ne nje tjeter Galaksi. Gjithe Ekonomine Europiane e ka marre lumi 3 vitet e fundit, jo me ate Greke. Keta gazetaret jetojne vertet ne realitet virtual.

            1. E
             Erdogan

             Une thashe se jini Penduar zoti me comentin Estrada e Sucessit you te Deputetit te Parlamentit Osmane dhe Governatorit te Libanit Osmane ne ate kohe Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj per krimet kunder Epiroteve te Kastriotit me ne krye te ashtuquajturit Arvanitas qe luftuan dhe dhane gjithcka per Kombin e tyre Greke. Ptu Rrace (race angl) e Keqe.

             Lini një Përgjigje