Hashim Thaçi nga qelia në Kosovë, Gjykata Speciale e konfirmon. Ja arsyeja

29 Maj 2023, 16:17Rajoni TEMA

Hashim Thaçi nga qelia në Kosovë, Gjykata Speciale e konfirmon.

Me lejen e Gjykatës Speciale, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ndodhet në Kosovë për të vizituar familjen e tij. Qëndrimi i tij në Kosovë po monitorohet nga EULEX-i dhe Policia e Kosovës.

Këtë për KosovaPress e kanë konfirmuar nga Dhomat e Specializuara të Kosovës.

“Për shkak të arsyeve bindëse humanitare, Trupi Gjykues ka udhëzuar menaxhimin e një vizite paraburgimi në Kosovë për Hashim Thaçin, për të takuar familjen. I akuzuari mbetet në paraburgim nga Dhomat e Specializuara. EULEX-i dhe Policia e Kosovës po mbështesin Dhomat e Specializuara të Kosovës”, ka thënë Angela Griep, shefe e informimit në Dhomat e Specializuara të Kosovës.

Hashim Thaçi ndodhet në qendrën e paraburgimit në Hagë prej nëntorit të vitit 2020.

Pas një procedure paraprake që ka zgjatur më shumë se dy vjet, gjykimi ndaj tij, me pretendimin për krime lufte, ka filluar në prill të këtij viti./kosovapress

8 Komente

 1. D
  Dardan

  NE HAGE DUYHET TE GJYKOHET PROVOKATORI ALBIN KURTI QE PO E NDERSEN SEBINE TE SULMOJE KOSOVEN

  1. s
   shuj bre

   ooo Dardan ooo rrot kari

  2. T
   Testi i memories

   Test - Kush e mba Hashim Thacin e tjere ish te UCK nga nentori 2020 atje ne paraburgim ne Hage : 1 - nderhyrja e Rusise, 2 - qeveria Albinit, 3 - opozita Saliut,..apo vullneti i Aleatit Strategjik si mbikqyres i krejt Ballkanit Perendimor? Kujdes, mos kopjoni...

   1. G
    Gota

    Besoj me gjith shpirt ne pafajsine e Zotit Thaçi dhe i lutem Zotit per nje lirim sa me te shpejte! Drejtesia vonon por nuk harron, e pershendes Zotin Thaçi dhe familjen e tije, Zoti e ndihmofte!

    1. ÇEKIÇI

     Hashimi hero kombtarë shqiptarë Albini Vjosa Glauku A. Haxhiu Sfarci Sveçla dhe rrugaqeria e VV janë turpi i Kosoves

     1. T
      Trotski

      Qeveria e Kosoves duhet te beje te Pamunduren qe te liroje Hashim Thacin.Eshte TURP dhe KRIM qe te mbahet i burgosur George Washintoni i Kosoves

      1. G
       Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

       Lirimi i Hashimit varet nga pafajesia e tij!

      2. E
       EmigrANTI

       Respekt , Respekt dhe Vetem Respekt per Presidentin hachi dhe pjestaret e tjere te UCK qe mbahen te burgosur padrejtesisht . Urojme dalje sa me te shpejte nga kthetrat e padrejtesise .!Shendet te Plote dhe Kthim sa me te shpejte ne Familjet e Tyre

       Lini një Përgjigje