Incidentet në veri të Kosovës, SHBA dënon ndërhyrjen e policisë së Kosovës

26 Maj 2023, 17:11Rajoni TEMA

Incidentet në veri të Kosovës, SHBA dënon ndërhyrjen e

Ambasadori amerikan në Kosovës, Jeffrey Hovenier ka reaguar në lidhje me zhvillimet e fundit në veri të Kosovë, ku policia është përplasur me një grup qytetarësh serb që nuk lejonin kryetarët e rinj të komunave të hynin në zyrë për të nisur detyrën.

Diplomati amerikan përmes një statusi në rrjetet sociale dënon veprimet e autoriteteve Kosovare dhe kërkon ndaljen e menjëhershme të akteve të dhunës.

“SHBA-të i dënojnë veprimet e vazhdueshme të autoriteteve kosovare për të hyrë në ndërtesat komunale në veri të Kosovës. Masat e dhunshme duhet të ndalohen menjëherë”, shkruan Jeffrey Hovenier.

13 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Sipas ketij koqe Ambasadori qe merr urdhera nga DASH dhe porosi nga Biden na del qe Kosova nuk eshte e cliruar dhe shtet i pavarur, qe te kete kontroll ne te gjithe territorin e saj.

  1. M
   Minoritari Grek

   Jemi me Fredi Belerin, .Milosheviqin, Arkanin, Radovan Karadzic, Mladic, Janullatos

  2. P
   Predatori

   Hajde merri vesh këta ambasadoret. Nga njera anë thonë të respektohet shteti i së drejtës, e nga ana tjetër mbrojnë paligjshmërinë e veprimeve dhe dhunën e ekstremistëve serb ndaj institucioneve legjitime dhe kushtetuese të Kosovës.

   1. M
    Mondi Vlore

    Bravo SHABA! Ja keshtu duhet te jete "haleati strategjike" te ta fuse sa me thelle kur te vij momenti siç bejne "governatoret" amerikane si ne Kosove si ne Shqiperi!

    1. A
     Arzt

     PO ky trap ambasador do e pranonte nje gjendje te tille ne vendin e tij? Nga e ka gjetur kete palo ambasador Amerika?!

     1. E
      E mori lumi

      Po pse mor derezi krahason Ameriken me koqevaret?Po pse shtete te duken ty Kosovo,Albania etj?

     2. A
      Aron

      Nuk merret vesh me keta Amerikanet. Ata qellojne per te vrare, policia nuk duhet te nderhyje sipas ketyre? Atehere, si do te vendoset rendi? Vete i njohet zgjedhjet, tani cfare kerkoni?

      1. B
       Bravo demokraci

       Ne amerik po sulmove policine vritesh ndersa ne kosove kerkojn te kunderten i kerkojn policis te terhiqet nga kriminelet serb

       1. D
        Dmth , i lejonin Ktiminelt serb te digjnin Gjithck

        Ja pra se nga fymezohen e marrin zemer Kriminelet e serbise . nga tipa si ky surratSataniku

        1. A
         Ambasdor Lufte Nxites kthehu nga ke ardhur !

         E papranushme nji gjuhe e tille qe indirekt injoron Shtetin e Kosoves duke i thene Policise mos te kryej detyren e mbroje Shtetin e Rendin ,por ti leri te lire Kriminelet serb e nxitur nga Vucici ,qe te Desabilizojne Kosoven ,qe indirekt i thote Serbeve ,sulmoni e degradoni me tej situaten ! SKANDAL se si eshte e mundur qe nji Ambasadore i tille eshte Amerikan ! Nqs do ishte Ruse un do ta kuptoja perse mbeshtet Destabilizimin e Kosoves dhe Kriminelet serb ne Mitrovice

         1. A
          ATDHETARI

          Ish Jugosllavia ishte e perkedhelura e Amerikes .Me shperberjen e Jugosllavise vendin e saj e zuri Serbija .Por Amerika e nenvleftesoi Serbine dhe e hodhi ne krah te Rusise .Tani po tenton te riktheje Serbine ne krahun e saj dhe eshte gati te mos njohe edhe Kosoven si shtet te pavarur

          1. A
           ATDHETARI

           Ish Jugosllavia ishte e perkedhelura e Amerikes .Me shperberjen e Jugosllavise vendin e saj e zuri Serbija .Por Amerika e nenvleftesoi Serbine dhe e hodhi ne krah te Rusise .Tani po tenton te riktheje Serbine ne krahun e saj dhe eshte gati te mos njohe edhe Kosoven si shtet te pavarur

           1. b
            bashkimi per drejtesi

            Pa UÇK, SHBA dhe NATO-n në Kosovë nuk do të kishte më shqiptar. Ata qe sa e sa herë po na shpëtojnë nga skenarët serbo - ruse për asgjësimin e shqiptarëve sidomos në këto dy viet e fundit. Po të mos ishte SHBA dhe KFOR sot do behej kasaphane sepse me këto veprime nuk mbrohet Kosova po nxisin luftën sipas skenrit sllavo ortodoks dhe i kanë lidhjet me ata që janë kundër shqiptarëve dhe Kosovës.

            Lini një Përgjigje