Ish-kryeministri bullgar: Putin po përgait një konflikt të frikshëm në Maqedoninë e Veriut

28 Janar 2023, 15:40Rajoni TEMA

 

Ish-kryeministri bullgar: Putin po përgait një konflikt të

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, deklaroi të shtunën në Sofje se struktura të caktuara po përpiqen ta kthejnë Maqedoninë e Veriut nën ndikimin e Rusisë.

Ai nuk saktësoi se kush janë ato struktura, por pretendimet e tilla i ndërlidhi me incidentin e 16 janarit në Ohër Maqedoninë e Veriut, ku u sulmua fizikisht një pjesëtar i një klubi bullgar në këtë qytet.

“Një akt i tillë si rrahja e një bullgari e vendos publikun plotësisht në anën e të rrahurit dhe mund të na çojë në një drejtim tjetër që është plotësisht në favor të Putinit dhe planeve të tij gjeostrategjike për Ballkanin.

"Këtu shoh një përpjekje për ta kthyer Maqedoninë e Veriut nën ndikimin rus, qëllimisht, dhe kjo po bëhet shumë aktive. Në asnjë rrethanë nuk duhet të mashtroheni. Gjëja më e mirë për Bullgarinë është që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të jenë në Bashkimin Evropian dhe NATO”, tha Borisov në një konferencë për media të partisë BERG.

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, tha se do të insistojë që përgjegjësit për rrahjen e sekretarit të klubit bullgar "Car Boris Treti" nga Ohri, Hristijan Pendikov të nxirren para drejtësisë, pasi kjo sipas tij “minon përpjekjet e mëdha që kemi bërë që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të ndjekin rrugën e Bashkimit Evropian”.

Borisov tha se Maqedonia e Veriut nuk ka përfshirë në Kushtetutë gjërat e rëndësishme për Bullgarinë dhe nuk i ka mbrojtur bullgarët nga agresioni. Ai akuzoi qeverinë bullgare për injorancë diplomatike.

“Ata lanë nën qilim tema të rëndësishme që çuan në përshkallëzimin e marrëdhënieve mes dy vendeve”, tha ai.

Ish-kryeministri bullgar thotë se "dikush dëshiron shumë që Bullgaria të vërë veton" ndaj integrimit evropian të Maqedonisë.

Mediat bullgare raportuan se Komisioni Parlamentar për Punët e Jashtme në Parlamentin bullgar miratoi një Deklaratë që dënon "aktet e dhunës kundër bullgarëve, klubeve dhe organizatave të tyre”.

Në Deklaratën thuhet se “ndryshimi i Kushtetutës është një domosdoshmëri për Maqedoninë e Veriut për të vazhduar procesin e integrimeve evropiane”.

Më 23 janar Sofja tërhoqi ambasadorin e saj nga Shkup një shenjë pakënaqësie ndaj incidentit në Ohër.

Marrëdhëniet midis Maqedonisë dhe Bullgarisë kanë qenë të tensionuara për më shumë se dy vjet, pasi Sofja bllokoi integrimin e Maqedonisë në BE në vitin 2019 për shkak të një mosmarrëveshjeje historike, gjuhësore dhe identitare.

Bllokada u tejkalua në qershor të vitit 2022 dhe filluan negociatat e vendit me BE-në, por Bullgaria kushtëzon hapjen e kapitujve me përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, por shumica parlamentare aktualisht nuk ka shumicën e nevojshme prej dy të tretave në Kuvend.

Partitë në pushtet në Maqedoninë e Veriut po punojnë për zgjerimin e qeverisë edhe më opozitën shqiptare me synimin për rritjen e shumicës, por pa votat e deputetëve të VMRO DPMNE-së miratimi do të jetë i pamundur.

Ndërkohë opozita maqedonase thotë se ndryshimet nuk do të miratohen ndërsa përsërit thirrje për zgjedhje të parakohshme.

3 Komente

 1. p
  perse mos ti binte njiher bullgarise e ka me afer

  Putini duhet te ndenshkoje ne fillim tradhetaret e aleances sllave

  1. A
   A T E I S T I

   Kete konflikt te frikshem , qe bullgaret me mentalitet mesjetar po bejne fjale sot , po e pergatisin vete , ne mirekuptim te plote me miqte tradicionale sllavo - ortodokse ruse . Kjo nuk do shume mend per ta kuptuar . Bullgaret jane aq idjote sa kane edhe prtetendime te fshehura ndaj shtetit shqiptar , me minoritetin e shpikur prej tyre Gollobortdas , te cilet i kane perndjekur shume kohe me pare , me te njejten egersi qe greket debuan e shfarosen camet apo serbet ndaj kosovareve ,Nuk jane me pak te felliqur edhe rumuinet ! Vetem pak vite me pare , i vetmi zyrtar i larte rumun qe ka vizituar ndonje here Sqiperine , ishte presidenti , i cili erdhi qellimisht per te kerkuar njohjen e komunitetit vllah ne Shqiperi si minoritet rumun ! Greket , serbet , malazeste , bullgaret , maqedonasit , rumunet (pse jo edhe turqit) , te gjithe kerrkojne minoritet ne Shqiperi ! Faktikisht ata nuk e njohin fare kombin me te lashte , jo vetem ne Ballkan , por ne Europe . Atehere , ku jane shqiptaret , banoret me te lashte te ketyre trojeve , si trashegimtare te rraces e gjuhes Ilire ?! Kjo eshte bota e sotme " demokratike" qe na serviret si demokraci e "kulluar " dhe na imponohet ta dashurojme !

   1. s
    shqip

    ATEISTI-shume gjera i keni shkruar drejt, por harroni se te ashtuquajturit Maqedone jane bullgare 24 karat. Sllavet e MV qe pretendojne se jane pasardhesit e maqedoneve antike, jano po aq qesharake sa neo-greket e sotem qe pretendojne se jane pasardhesit e grekeve te lashte, por nese neo-greket kane gjuhen greke te ruajtur ne shekuj nga kisha ortodokse, keta te MV flasin bullgarisht, packa se nuk e pranojne kete gje. Kush e njeh gjuhen bullgare, e di mire se cfare ngjashmerie si dy pika uji ka me maqedonishten. E fundit, gollobordasit po ashtu flasin te njejten gjuhe sic flitet ne MV, pra bullgarisht.

   Lini një Përgjigje