“Kosova në KiE vendim historik”, deputeti ukrainas thirrje Serbisë të shkëputet nga Rusia: Do gjakderdhje në Ballkan

18 Prill 2024, 20:00Rajoni TEMA
“Kosova në KiE vendim historik”, deputeti ukrainas thirrje

Një vendim historik e ka cilësuar deputeti ukrainas Oleksej Gonçarenko, votën e Asamblesë Parlamentare pro Kosovës në Këshillin e Evropës. Në një lidhje Skype me Ditarin e Bruna Çifligut në A2 CNN, ai tha se kjo do të thotë që nuk do të ketë më zona gri në Europë dhe shpreson finalizimin e këtij vendimi në Këshillin e Ministrave.

“Ky është një vendim shumë i rëndësishëm historik. Po flasim për në vend të 47-të që do të bashkohet me Këshillin e Europës dhe kjo do të thotë që nuk do të ketë më zona gri në Europë, që do të jenë të lumtur të jenë në bashkësinë e vendeve europiane. Është një ndjesi reciproke që nuk e kemi parë në pjesën e politikanëve serbë, prandaj është e rëndësishme për Këshillin e  Europës, që të ftojë Kosovën dhe ta ketë Kosovën si shtet anëtar në KiE dhe të ndalë këto situata të paqarta ku Kosova ka ngelur si zonë gri. Unë votova dhe shpresoj që në Këshillin e ministrave ky vendim të finalizohet”.

Gjatë fjalës së tij në Asamblenë Parlamentare të KiE-së, Gonçarenko i bëri thirrje Serbisë të shkëpusë lidhjet me presidentin rus Vladimir Putin.

“Unë i adresova Serbisë jo vetëm për t’u distancuar nga Serbia por e rëndësishme është që të distancohen nga qëllimet imperialiste dhe nga e shkuara. Era e perandorive ka mbaruar, nuk ka vend për perandori ruse, serbe apo tjetër në Europë dhe pasi ta kenë pranuar këtë do kenë marrëdhënie shumë të mira me Kosovën dhe mund të jenë pjesë e botës së lirë. Por para se ta bëjnë do të jenë problem dhe iu bëra thirrje të harrojnë këtë pjesë të historisë dhe të ndërtojnë një vend demokratik, pjesë të botës së lirë se kjo është e vetmja mënyrë të zhvillohen përndryshe do të jenë në kurthin e varfërisë”.

Sipas deputetit ukrainas Rusia kërkon luftë dhe gjakderdhje në Ballkan.

“Rusia kërkon të ketë luftë në Ballkan dhe do ta shtyjë Serbinë ta bëjë këtë dhe mendoj që është e rrezikshme dhe prandaj Serbia duhet të kuptojë që Rusia kërkon kaos në botë dhe gjakderdhje në Ballkan dhe kjo është diçka që ne duhet ta parandalojmë”.

I pyetur për bllokimin e shtetasve kosovarë në kufi nga Serbia, ai tha se anëtarësimi i Kosovës në KiE do të ndihmojë për paqen në Ballkan dhe do të parandalojë çdo konflikt me Serbinë.

“E di se çfarë ka për të ndodhur edhe në javët e ardhshme, por Kosova do të bëhet anëtare e KiE do të ndihmojë për paqen në Ballkan dhe Kosova do të njihet do të jetë vend anëtar i Asamblesë së Europës dhe do parandalojë çdo konflikt me Serbinë. NATO është forca që do ta bëjë Serbinë të mendohet dy herë përpara se të marrë një vendim jo të duhur”.

Në lidhje me draft-rezolutën që Oleksej Gonçarenko ka dorëzuar në parlamentin ukrainas, ku bën thirrje për njohjen e Kosovës ai thotë që asgjë nuk ka ndodhur dhe nuk do të ndodhë deri në përfundim të luftës.

“Asgjë nuk ka ndodhur. Kjo nuk është votuar ende në parlamentin ukrainas, nuk është hedhur ende poshtë. Sot Ukraina ka sfida të mëdha dhe asgjë nuk ka për të ndodhur para se të mbyllet lufta në Ukrainë”.

1 Komente

  1. R
    Rama Vučić

    Ça thua, ore? Edi Rama ka kërkuar të mos trazohet Serbia, sepse kanë lidhje historike me Rusinë.

    Lini një Përgjigje