Kush është Vlora Hyseni, propozimi i Ramës për drejtimin e SHISH

17 Mars 2023, 16:20Politika TEMA

 

Kush është Vlora Hyseni, propozimi i Ramës për drejtimin e

Kryeministri Edi Rama i propozoi Presidentit Bajram Begaj, këtë të premte, emrin e Vlora Hysenit për drejtimin e Shërbimit Informativ Shtetëror.

Hyseni paraqitet si ekspert dhe njohëse shumë e mirë e çështjeve të sigurisë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare.

Ajo ka udhëhequr për një periudhë 6-mujore, nga dhjetori i vitit 2020 deri në qershor të vitit 2021, Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë.

Periudhë e cila institucioni i inteligjencës kosovare ishte pa drejtues.

Më herët ajo mbante postin e zëvendësdrejtoreshës në Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë, si dhe postin e drejtoreshës për marrëdhëniet me jashtë në këtë institucion.

Ajo u shkarkua nga posti i drejtueses së AKI, më 30 qershor 2020 me vendimin e marrë nga Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti.

Arsyet e vendimit të shkarkimit nuk u bënë publike asokohe. Ndërkohë që bëhet me dije se Hyseni është një njohëse shumë e mirë e gjuhëve të huaja dhe që flet plot 6 të tilla.

17 Komente

 1. D
  Dardani Cimi Velania

  100% Made in USA. Per kete e hoqi Albini

  1. P
   Pilo Lala

   Nga eshte, ku ka lindur, ku eshte shkolluar, ku ka punuar pervec 6 muaj ne Kosove? Eshte Shqiptare, apo Kosovare?

   1. B
    Blendi

    Shqiptere e Kosoves

   2. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Kur nje Bayrom propozon per secret nje haneme te beses Hysen.....!!!!! Ca bohet,na myten shurrsat arabe m'Albanistan......

   3. g
    gjuha

    jo po flet 27 gjuhe

    1. L
     Lam Qafoku

     Shif shif, ku e gjete ti mre bab ket nusen?! Vallahi s’osht tuj u duk fort e qut per ksi marifetesh kjo nusja. Po ti je tuj pas nji derhem me vllazen socialista: Nasipi, lal Eri e mashalloh mre bab nji gazep tjer. Spati no’njoni gocn e vet a nuse t’çunit me u marr me ksi havale spiunlliku e me i pa hajrin pareve t’qeverris?

     1. H
      Henk

      O Lam kari, mëso shqip..

      1. L
       Lam Qafoku

       Vrej ti ashiku i moms, ku me m’su shqip mre bab? Shqip s’foli as Tema! Kqyre kqyre ça shkrap: Hyseni paraqitet si EKSPERT (mashkullore) dhe NJOHESE(femerore)…kinse kinse kjo nusja na del skile hileqare, i her burr e masanenja gru!

     2. o
      o Zot i Modh !

      ngele koce e kurr s'u poce o km . po ate mikun e shtepise te shpellarit Visho bishnjakun ala ne ate post e ke o trap ! o po po c'na ka gjet me kta nastradina

      1. I
       Idjoti

       @Dardani Ishalla nuk ka rrekomanduar Amerika. Me mire do ishte te jete vendim spektakolar i Rames sepse po te jete rekomanduar nga Amerika, punet jane shume te komplikuara me spiune, agjente dhe dobice....

       1. N
        Norbert

        Nje histori me rrogetare ne nje vend pa sekrete.

        1. D
         Doda

         Ike kembe se te dhien bythet

         1. p
          poli

          Na duhet nje kryespiune nen hyqmin e te gjatit.Ne Kosove e kishin cuar te shkaterronte politikat e qeverrise se Kurtit ne favor te politikave te Liderit Global.

          1. M
           Mondi

           Cfare political ka kurv(t)I o zoti pordhi se Kosova eshte ne gryke te gremines ne te gjitha fushat.Dhe Amerika qe nderhyn e ben per hater te shqiperise perndryshe serbet do I kishe ne Kosove qysh diten e pare kur mori pushtetit spiuni I serbise al bin kurvi dhe e Bijan e militia serb vjosa lopa.

          2. k
           kot qe marrin rrogen

           Ore dhe ju sa rendesi i jepni. Kot kane qene gjithe kohes keto sherbimet pas viteve 1990..... E vetmja gje per te cilen marrin rrogen, jane te pergjojne telefonat e opozites...Vari hejbet, asgje ne sherbim te popullit...

           1. K
            Kalec Dega

            Zgjedhjet e Rames qe nga Tahiri, Ahmetaj, Taulant Palla , e Koqevare me trasta.... Minister te Jashtem - nje kalama Koqevar Ministre te Arsimit-Nje Koqovare qe di me mire serbishten Ne krye te SHIKUK- nje tjeter Koqevare te vUCIC.....LOL = A eshte me tradhetar se Berisha ky djall i soRROSIT E eRDOGANIT.....

            1. F
             Fatosi-kosove

             Kalec Dega siq duket edhe nga sharjet tuja ti nuk ke asnje informacion per ata qe Rama i emeroi ne pozita ministrore, se pari ai kalamai qe ti duhet ta lash mir gojen kur e permend eshte djali i nje familjen nder me te njohurat ne kosove dhe i shkolluar ne austri, ministresha e arsimit ndoshta nuk ishte nge me te mirat por ama ishte nje nga ato qe urren gjuhen serbe shum me shum se ti, per te ardhur tek zonja Hyseni ti more kalec je shume i vogel per ta vlersuar akoma pa e njohur, dhe po te ishte e vuqiqit do te ishte ose kshilltare e mender presednike osmankes tbijes se milicit te millosheviqit ose kshilltare e kurrcit, te d'y keta Kane te gjithe ish supovcat e serbise ne kabinetet e tyre,ti mbase nuk i njeh por ne ne kosove i njohim te gjithe prandaj lopa osmanka e ka larguar, kurse Edi Rames duhet ti falenderohemi qe di te zgjedh edhe ne kosove e jo si berisha yt qe ne vend te shqiptareve ka zgjedhur fazlliq shkaun per kshilltar spécial per siguri kombetare, a ndihesh mir ti i nderuar me kete?

             Lini një Përgjigje