Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, Kurti: Zbatimi duhet të niste që dje, ndërkombëtarët të dënojnë Serbinë

21 Mars 2023, 12:27Rajoni TEMA

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve me

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se plani i zbatimit të marrëveshjes së panënshkruar me Serbinë, do duhej të kishte nisur që nga dita e djeshme. Kurti tha se për këtë sjellje, Serbia duhet të dënohet nga faktorët ndërkomëtarë.

Sipas tij, pikat e dakordësuara në Ohër për të cilat nuk pati nënshkrim, janë marrëveshje dhe si të tilla duhet të zbatohen nga Serbia, që sipas tij, deklaron vazhdimisht se nuk do të zbatojë asgjë për të cilën është dakordësuar më herët.

“Zbatimi i kësaj marrëveshje duhet të fillonte qysh dje, për shkak se edhe plani i zbatimit thotë se ka një afat se kur duhet të fillojë marrëveshja së zbatuari.

Edhe marrëveshja bazë edhe plani i zbatimit tashmë i kemi të dakorduara. Për neve kjo është marrëveshje, por unë pres nga faktori ndërkombëtar që ta dënojnë e gjykojnë sjelljen e Serbisë e cila kur mbahen takimet thotë se nuk nënshkruaj e ndërmjet takimeve thotë se nuk zbatoj gjë”, u shpreh Kurti.

10 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Ketij idiotit i duket se po loz loje luftash me ciliminjte e lagjes. Mbas disa ditesh do kerkoje anullim loje.

  1. E
   Emigranti

   Ky nuk e ka idene se ç’fare thote,prandaj leh si qen i rrahur. Ti bej detyrat tuaja se me Serbine ka kush merret,ose trego kush te detyron te sillesh ne kete menyre.

   1. N
    Nxenes ne klassat e Ulta

    o Albin Kurti:Ore qenke Budalla fare ti??Keshtu themi ne "Pshataret" qe nzuk jemi "Politikane " si zotrote.. 1-Pse ty do te Pyesin Be-ja..apo...USA-se ke do te Sanksjonojne dhe Denojne??Ik o fillo mesimet ne Klassen e 4-tert te fillores se nuk je Politikane ti..

    1. V
     VV Mashtruesi

     Ai disponim që zgërdhihej tërë kohen në takim me Lajçak, Borelin dhe Vuçiqin tregonte se sa i përkushtuar ishte KM i Kosovës për ti përmbush kërkesat e Serbisë bile edhe më tepër se që kërkonte Vuçiq. Nga dokumentet shihet se sa thellë i ka shkelë premtimet e veta Kurti dhe që janë në kundërshtim me Aftisarin dhe marrëveshjet e nënshkruara më herët që janë më të favorshme. Si nuk e vrite ndërgjegjja /nëse fare ka/ për tërë ato tragjeditë që kemi përjetuar dhe gjakun e derdhur për liri nga lufta legjendare e UÇK-s.

     1. n
      nuk mbrohesh dot me Shashkat qe i hedh Serbis

      Pasi e futi Kosoven ne Kanalin qe e con drejt Serbise ,del e bo gjasme ky,eshte kunder Serbis ,si me mendu ,se po i hedh hi syve shqiptareve . Nji Patriote i Vertete Shqiptare pa marre parasysh se ne Kosove apo Shqiperi Maqedoni e Mal te Zi , nuk ulen te haj e te pij me Tradhetaret e Kombit Kryekurven AntiShqiptarin me te Madhe ne Histori saleh hamut brrishen e ilyer metauj ,te ( Dy Sherbetore te Serbit e Grekut ) dy Kermat qe bene Corb Shqiptaret dhe minuan rrugen dejt nji bashkimi Kombetare . Si Vjosa Osmani (Bullica e Lige Antishqiptare ) edhe ky Kurti i cili tentoj edhe te nderhynte ne Zgjedhjet ne Shqiperi kunder KMRama, (sipas udhezimeve serbe payshim) jane Armiqe te betuar te Shqiptareve si ne Kosove edhe ne Shqiperi . _ Kush sulmoj ,kush poshteroj ,kush tradhetoj e coj ne Hage Luftetaret e Lirise Kosoves UCK-ne eshte ProSerb ! Mipro kujt i pelqen te jet rropsi e fis Rrospish e sherbeje Serbit apo Grekut ,nuk ndryshon .

      1. J
       JD

       Me keto qe ben Kurti ne "rrugacet" themi se ai do te "laje mutin me shurre". Nuk ka fjalor qe te pershkruaj karakterin e Kurtit. Per hir te egos se vet ai behet vrases, spiun, patriot apo legen dhe nuk ka turp qe te filloje nga e para. Cuditem se cfare populli jemi ne....VV Mashtruesi ke verejtur nje element te dukshem ne takim. Aty pame zgerdhirjet e nje krimineli dhe te nje palacoje....

       1. e
        emigranti

        Z. Kurti keni shume te drejte, por njekohesisht e keni kuptuar me vonese qe Perendimi ka rezervuar kerbacin per ne dhe karroten per Serbine. Vucici po tallet hapur fare me ta duke ironizuar mjaft trashe se nuk firmosa se me dhimbte dora e djathte, duke shtuar me pas se edhe 4 vitet e ardhshme nuk do ta neneshkruaje ate. Pra marreveshja ne fakt po behet e njeaneshme, ku Kosova eshte e shtyre nga " miqte " , per interesa te tyre te plotesoje tekat e Serbise, ndersa Kosova do te vazhdoje te jete nen presionin e dyfishte te Perendimit dhe Serbise, te pakten deri ne perfundimin me sukses te luftes ne Ukraine. Ne te kunderten kjo loje e sakrifikimit te Kosoves do te vazhdoje.

        1. a
         amerikani

         Albin Zajednica mashtruesi më i madh dhe idioti më i madh Edhe femijtë e dijnë kush është ky faqezi

         1. A
          Ashtu Kot

          Kurti nuk eshte dipllomat i zoti dhe nuk eshte aspak patriot. Po te ishte patriot, ai nuk duhej qe te krijonte nje "komb" te dyte, por te vazhdonte me konceptin qe jemi nje komb. Kete nuk e beri se nuk eshte patriot. Nga ana tjeter eshte idjot dhe jo politikan sepse edhe po te jete me mire per ne qe Kosova te jete nje komb i dyte, Kurti duhej tja "shiste"shtrenjet "Bashkimin Kombetar" Evropes. Te pakten tja shiste me cmimin qe Evropa ta fuste Kosoven ne Evrope, me procedure te pershpejtuar, per te eliminuar rreziqt nga serbi...Cte thuash kur Kurti keto vlera ja jep dhurate serbit....Ne fakt Kurti po te jete politikan dhe patriot mund ta riaktivizoje perseri kete problem dhe ta perdore si presion per Evropen qe nuk eshte "as mish dhe as peshk". Ai duhet te mbeshtetet tek Amerika....Kurti ka te drejte morale ne syte e botes qe kur Vuciqi pjerth ne bisedimet, ai mund te dhjese ne to....Eshte Evropa qe duhet te mbaje fjalen dhe te detyroje Vuciqin te respektoje marreveshjen. Ne rast te kundert nuk eshte faji jone...Po per te bere kete duhet nje Kurt tjeter. Kurti duhet te jape doreheqje....

          1. a
           amerikani

           Albin Zajednica zbatoje at zajednicë te cilen si mashtruesi më i madh gjoja se e luftoje gjërë sa erdhe më mashtrime në pushtet

           Lini një Përgjigje