Marrëveshja pa firmë në Ohër, Ngjela: Vuçiç u soll si komedian, president qesharak

21 Mars 2023, 10:20Rajoni TEMA

Marrëveshja pa firmë në Ohër, Ngjela: Vuçiç u

Avokati Spartak Ngjela komentoi takimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve të mbështetur nga BE.

Gjatë intervistës për Abc News, Ngjela e krahasoi Vuçiçin me një komedian.

“Serbia ka kaluar nga tragjedia Millosheviç në komedinë Vuçiç. Ishte komedi. Njeri pa personalitet. Shqiptarët nuk janë në formën e duhur që të shkatërrojnë këtë komedi.

Sa i përket i përket Kurtit, më pëlqeu. Tha do ta pranojmë. Ishte i përparuar në ato që kishte propozuar.

Kanë një president qesharak, kanë ngjallur një neostalinizëm me pushtetin e tij. Shqiptarët duhet të kenë shumë bashkim analizë të qartë politike dhe të marrin edhe territoret e tjera që kanë ngelur jashtë.

Ata janë në krizë. Ky është rasti i parë i një presidenti që tregohet si kalama. Shkon të nënshkruajë, dhe ikën.”, tha Ngjela.

Lini një Përgjigje