Milaim Zeka: Vuçiç mbetet një prej liderëve më të rëndësishëm të Ballkanit

6 Dhjetor 2022, 11:57Rajoni TEMA

Milaim Zeka: Vuçiç mbetet një prej liderëve më

Analisti Milaim Zeka e konsideron presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç si një nga liderët më të rëndësishëm të rajonit.

Në një intervistë për Euronews Albania, Zeka u shpreh se Vuçiç ka një ekip këshilltarësh dhe ekspertësh të mençur, falë të cilëve ai është në Tiranë për Samitin e BE.

Sipas Zekës, ardhja e zyrtarëve më të lartë të BE në Tiranë indirekt i kanë treguar Vuçiç që Shqipëria dalëngadalë po shndërrohet në një qendër kryesore të ndikimi politik në Ballkan.

“Ndryshe nga liderët tanë politikë, qoftë Edi Rama, qoftë Albin Kurti që veprimet politike me të huajt i bëjnë me kokë e vet, pa u konsultuar, në bazë të këshillave të ekspertëve Vuçiç erdhi në samit dhe prapëseprapë Vuçiç mbetet një nga liderët më të rëndësishëm në Ballkan”, tha Zeka.

4 Komente

 1. s
  s'jam i sigurt se eshte ashtu i nderuar

  Nuk e di nese eshte vertet keshtu si i duket Milahimit . Suipas meje Serbia ka qen gjate gjithe Historise se Ballkanit -shteti Problematik ,prej te cilit kane filluar Shperthimet e Luftrave Ballkanike poredhe ato Europiane , nji Serbi e marre si Pik Referimi ose nji Mashe ose pse jo "Stütz Punkt" i Politikave Europiane , qe e kan Perdorur Serbine , per te realizuar Politikat e tyre ne Ballkan saher i jane dashur Konflikte mes popujve te ballkanit ku siedhe dijme ,shqiptaret kane qen ata qe kan pesuar me shume se cdo popull e Komb nga kjo Politike . Pra shkurt ,Vucic eshte nji Manikin i Politikave te Nendheshme te Brukselit , i cili e pedor sot Serbine si nji Mall ne Raportet e tij Diplomatike me Rusine . Pra Vu cici ,eshte nji Pupe me ajer qe kan qejf ta mbajne pran Europianet .

  1. P
   Poseidon

   PO CAR THU MER JAHU PO KU KA LIDER ME TE MADH SE ALBI KURTI JO NE BALLKAN POR EDHE NE EVROPE..................................... ALBINI PO PERPIQET TE DREJTOJE EDHE SERBINE E MADHE ............. ..........SE NE SHQIPERI NUK PO E LEN EDI RAMA.......

   1. P
    Poseidon

    PO CAR THU MER JAHU PO KU KA LIDER ME TE MADH SE ALBI KURTI JO NE BALLKAN POR EDHE NE EVROPE..................................... ALBINI PO PERPIQET TE DREJTOJE EDHE SERBINE E MADHE ............. ..........SE NE SHQIPERI NUK PO E LEN EDI RAMA.......

    1. s
     shqip

     kurse ti nje Hale e Madhe ku cdo shqiptar do donte te dhiste.

     Lini një Përgjigje