Mitsotakis nga Davos: Nuk do të hyjmë në luftë me Turqinë, detin me Shqipërinë e çojmë në Hagë

19 Janar 2023, 20:10Rajoni TEMA

Mitsotakis nga Davos: Nuk do të hyjmë në luftë me

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetarin e njohur të CNN, Farid Zakaria, në kuadër të pranisë së tij në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Duke komentuar zhvillimet greko-turke, Kyriakos Mitsotakis parashikoi se vendi i tij nuk do të hyjë në luftë me Turqinë, por shtoi në tre vitet e fundit kemi përjetuar shumë tensione.

“Ne duhet të jemi në gjendje të ulemi me Turqinë si të rritur të arsyeshëm dhe të diskutojmë çështjen e shelfit kontinental dhe zonave detare në Egje. E bëmë me sukses me Italinë dhe Egjiptin, me Shqipërinë do ta çojmë çështjen në Hagë dhe ajo do të vendosë.”

Ai shtoi se pas zgjedhjeve, të cilat do të zhvillohen pothuajse njëkohësisht edhe në Turqi, ka mënyra për të ulur tensionet, për të rënë dakord në një mënyrë të qytetëruar.

“Ne nuk kemi nevojë të kërcënojmë njëri-tjetrin ose të kemi fluturime mbi fluturime. Ne kemi një fqinj të vështirë, Forcat tona të Armatosura nuk janë forcuar prej dekadash. Prandaj, është e rëndësishme të projektojmë fuqinë tonë”, shtoi ai.

17 Komente

 1. p
  po ku ke byth ti t'ja mbash Turkut o jevgjit azie

  Dhe po na ben ne shqiptareve Karshillek me kte Deklarate o Jevgjit i peshtire !

  1. .
   .

   O Turko-sperm sulltanesh, ku e dhikon karshillekun e Micotaqit ndaj mjeranve Skipetar o karrrr, .... "e kemi cuar ceshtjen ne Hage dhe aty do te vendoset", a ka pergjigje me paqedore dhe me te qart. $$$$$$$$$$ E nxortet koken e gjarprit o hiena Turk-Arnaute, deri dje thoshnit "gjygji i Hages", kur e pate qe Greqia nuk kish asnje problem (sepse eshte sigurisht ne te drejten e saj), e kthyet dallaverin. $$$$$$$$$$ E kam thene prej kohesh, juve o Turko-sperma jeni armiqt e Shqiperis, nuk doni as Evrop e as paqe ne Ballkan, ju doni ate qe dishiron Sulltani, sa do e keqe te jete per Shqiperin. $$$$$$$$$$ Sa per mustaqexhinjt, leshtoret Turq, Micotaqi e deklaroj hapur ... "ne Mars do te shtyjme kufirin detar te Kretes me 12 milje", duke prishur paktin Turqi-Libi. Turqia si gjithmon kercenoj pa patur guximin te bej asgje me shume. $$$$$$$$$$ Ky eshte realiteti.

   1. E
    Eshte dicka qe flet vet .Shikoja surratin Grrekut

    . Picka Greke . Te lutem ,para se te hyshe ktu mes shqiptareve e te diskutoshe , meso qe te lashe me pare buzet dhe jarget e sufllaqit ,pra paraqitu pa Sperme ne Goje ,se sinqerishte eshte dicka e neveriteshme per ne e cdo Njeri qe te shikon . Mesoni o spurdhjaker te Erresires ,te komunikoni si Njerez te ktij Shekulli dhe ju ate qe jua kemi vene gjithmon ne dukje , _mos perdorni fjalorin tone pta termat qe ne shqiptaret i perdorim per ju .Ju jeni ber Grek tani ! Hah ha ha . Nuk keni mesuar asgje nga Kultura e Lashte e Pederaszeve ? Turp . Shume Turp . Hajt shko e vazhdo lepija Turkut nashi peder se na sinqerishte na lodhet ,S'beni dot njerez ju kafshe mesjetare .Shikoe Micitaqsin dhe mbylle halene .

  2. B
   Berti

   Këta grekët janë bythqira dhe plehra aziatike. Ndjej neveri për këta jevgjiter.

   1. S
    Shqipe-Etnike

    pse Greqia kerkon zgjerim me 12-te milje??Po kete te Drejte e ka edhe Turqia dhe Shqiperia..apo vetem Greqia i te kerkoj???

    1. S
     Shqiperia duhet te kerkoje nga ana saj te Njejten

     Shqipe- Etnike , rrespekt nderuar . Eshte tamam kjo qe shkruan ktu;____ Argumenti ______me te cilen Qeverria Shqiptare duhet ti plasi Surratit te Virusit te zi Grek madje te perdoret si Themeli i Argumentit te Avokatise Shqiptare paraqitur ne Gjyqin Nderkombetare qe ndoshta s'mundet te jet fare Haga kur dihet tashme se kush eshte Haga per shqiptaret ! Kufijt Detare s'do levizin ndryshe nuk do ket Paqe ne Rajon sa te zhduket Kanceri grek nga Teritoret Shqiptare

     1. .
      .

      O "Shqipe Ethnike", per korektesi, perse perdor fjalen "Ethnike" te Grekut dhe nuk perdor fjalen Kombetare, "Skiperia Kombetare". $$$$$$$$$$ O Shqipo i Trash ... te drejten e 12 miljeve e kane te gjitha shtetet, per Turqin shtyrja ne 12 milje eshte katastrofale, prandaj nuk e ka nenshkruar "marveshjen nderkombetare te ujrave". $$$$$$$$$$ Shtyrja e Turkut ne 12 milje do te legalizoj dhe Greqin ne 12 milje te cdo ishulli zapton automatikisht gjith Egjeun (shiko ne internet ne imazhe "ishujt Grek me 12 milje). $$$$$$$$$$ Te njejten gje edhe Shqipua, por Skipetaret bithqita e pa bes nuk i le Sulltani te shtyhen nga 6 me 12 milje, per te mos te bere edhe Greku te njejten ne deti Egje. $$$$$$$$$$$ Dmth Skizofrenia Arnaute .... qe "Jo nuk i duam 12 milje ne detin Jon as Ne dhe as Greku, per hater te Sulltanit" kjo llogjik anti Shqiptare kerkon psiqiater per Elbasan dhe jo avokat per ne Hag. $$$$$$$$$$$$ Kurse (Turk-Arnauti i pa bes dhe historikisht koqelepirsi i Sulltanit) ne Adriatik i ka shtyr drejt Italis ne 12 milje.

     2. l
      lexuesi!!!!!

      Nuk e di se e pregatitur eshte Shqiperia per kete ceshtje kur agjensia avokatere ne Angli qe do te mbroje ceshtjen ne favor te Shqiperise ka emer grek...!!!!!!

      1. C
       Cameria

       Jua shqyen b turku

       1. g
        greku e ka Surratin e ka si Virus Kanceroz

        ndersa gojen , si nji nji zorre e trashe ,si nji Colitis Ulcerosa

        1. P
         Pytje ne Quiz

         1 ) pse greket kane tipare dge Genetikishte ngjajn me shume me Aziatike dhe skandali _shiten per Europiane ? 2) perse greket hane genitale qenesh ,(nji specialitet Korean ) ne Sufllaqet e tyre dhe ndikimi i Genitaleve te qenit ne sufllaq , ke Tiparet e Grekeve ?

         1. p
          po kur hiqen ca bythqima sufllaqesh si Grek ktu !

          hahahaha i duket vetja minorikarve karagjozat e katundit ,sikur perfaqsojne grekun dhe e perfaqsojne Greqin ne mediat tona , dhe me qesharakja qe te vjen me dhi , eshte se duke i ven vehtes te qenit Grek ,i duhet sikur jane te zgjuar sikur jane ai e ajo bashke , dhe c'bejn ? Ne cdo teme ktu me Turkun ne goje ,shajne neve shqiptareve ! Eshte kulmi bythqimlikut apo jo . Cfar jane kta pederasta ? - Jane pirfterinjet qe ka kultivua Gjarpri janullatos ne Shqiperi ? Apo Banda e OMONIA Dulaqet , Korraket ,qe hiqen si gjasme Parti Poitike dhe gjthe kohes nuk pushojne medieve se shari Shqiperine dhe shqiptaret ! Ptuuuuh plehra sufllaqesh toksike

          1. .
           .

           Po shum e drejt, ne minoritarve na duket vetja se perfaqesojm Grekun. Kurse per ju eshte e sigurt qe perfaqesoni interesat Turke (as Shqiptare, as BE, as ato Amerikane). $$$$$$$$$ Duket qart qe zgjedhja tuaj nuk eshte ceshtje as vullneti e as llogjike, por ceshtje ADN-je.

          2. E
           Erdogan

           Emer Greke do kete o Bir i Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj zoti me comentin lexuesi. Sic kane Emrat "Skiptare" si Parashqevi (E Premte shqip) Simahos (Simaku) qe greqisht do te thote Bashkeluftetare. Po ashtu edhe Timo-theo Fllokos qe you Arnautet e detyruan te ndryshoje Emrin ne Timo. Degjo Intervisten e vete Timo-theos qe greisht do te thote Nderoj Zotin. Edhe Mbiemrin Fllokos qe tregon Kombesine e Tij Greke Epirote qe do te thote Fjet e gjata te qylimit dhe you o Ignorante e moret dhe i quajtet Floke te Kokes. Emrin mund ta ndrosh por Mbimri qe nuk eshte vetem personal por i Fisit tregon nje grup Njerezish qe kane lidhje Gjaku.(Fisi greq do te thote e Natyrshme. Shqip nuk egzistone "Natyre" se eshte copy (kopje) nga Natura latinisht. Sic e kishte Niko-laos Idhromenos. Niko-laos greqisht do te thote Fitore e Popullit. Shqip nuk egziston (exists angl). Fitore Jen nga Viktore dhe popull nga popola ital. Kurse Idhromenos greqisht do te thote I Djersiture. Ik be banjo se nuk je per keto o Idiot (Idhiotis greq) me comentin lexuesi.

           1. E
            Erdogan

            Emer Greke do kete o Bir i Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj zoti me comentin lexuesi. Sic kane Emrat "Skiptare" si Parashqevi (E Premte shqip) Simahos (Simaku) qe greqisht do te thote Bashkeluftetare. Po ashtu edhe Timo-theo Fllokos qe you Arnautet e detyruan te ndryshoje Emrin ne Timo. Degjo Intervisten e vete Timo-theos qe greisht do te thote Nderoj Zotin. Edhe Mbiemrin Fllokos qe tregon Kombesine e Tij Greke Epirote qe do te thote Fjet e gjata te qylimit dhe you o Ignorante e moret dhe i quajtet Floke te Kokes. Emrin mund ta ndrosh por Mbimri qe nuk eshte vetem personal por i Fisit tregon nje grup Njerezish qe kane lidhje Gjaku.(Fisi greq do te thote e Natyrshme. Shqip nuk egzistone "Natyre" se eshte copy (kopje) nga Natura latinisht. Sic e kishte Niko-laos Idhromenos. Niko-laos greqisht do te thote Fitore e Popullit. Shqip nuk egziston (exists angl). Fitore Jen nga Viktore dhe popull nga popola ital. Kurse Idhromenos greqisht do te thote I Djersiture. Ik be banjo se nuk je per keto o Idiot (Idhiotis greq) me comentin lexuesi.

            1. E
             Erdogan

             Nuk eshte ceshtje A.D.N-je per ish Epirotet qe u convertuan ne Osmanllinj por Ndergjegje zoti me comentin . . Kur ndryshon Emrin,Mbiemrin,Traditen (tradition angl),Politizmoin (Culture "shqip") Glosan (Gluhe Camce) nga Epirote apo Ilyre ne Osmanllinj nuk do te thote se ke ndryshuar A.D.N. Njeriu ka per Zot Trurin.Ai e komandon se si do Simberiferete (sillet) ne Jete. Zoti e ka krijuar Trurin per Njerezit te ndryshem nga kafshet. Nje nga ato kafshe eshte edhe zoti (le ta themi keshtu per ti brr qejfin) me comentin po kur hiqen ca. Nuk e kupton ai qe 1100 vjet para se ti shkerdhenin cfare i mbante Pragu Sulltani ishte Greqi. Edhe kete Glosa (gluhe) qe flasin e kane per "nder" nga armiqte e Pirros fashistet e Romes dhe cifutet e Austrise.

             1. B
              Br

              Micotaqis grekqirja po thot: me Turqin sna e mbane kurse Shaiperine(e Nanos, Berishes, Metes e Rames) e çojme ku te duame.

              Lini një Përgjigje