Mitsotakis: Synimi është që Greqia të bëhet destinacioni më i mirë turistik në botë

16 Nëntor 2023, 16:39Rajoni TEMA

Mitsotakis: Synimi është që Greqia të bëhet

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, është  shprehur se synimi i qeverisë së tij është që Greqia të bëhet destinacioni me i mirë turistik në botë.

Sipas mediave vendase, komentet Mitsotakis i bëri në në konferencën Greece Talks, ku tha se pak njerëz besuan në projektin Hellinikon, por tani sipas tij, ai do të jetë një model i Greqisë, pasi sipas tij, “modeli i perëndimit të egër” në turizëm, nuk është i pranueshëm.

Konkretisht, ai tha se turizmi është një nevojë e njerëzve për të udhëtuar, duke theksuar se përvojat unike të turizmit grek janë elementi që i diferencon ata.

Ai shtoi se lufta në Ukrainë nuk ndikoi në turizmin grek dhe e njëjta gjë do të ndodhë me ndezjen e konflikteve në Lindjen e Mesme.

“Është e gabuar të numërosh vetëm numrin e vizitorëve, ajo që ka rëndësi është gjurma financiare”, tha ai.

Është e rëndësishme, siç tha ai, që çdo vizitor që vjen në vend të shpenzojë më shumë në vendin tonë. Kryeministri theksoi se turizmi grek duhet të përmbushë nivelet më të larta të qëndrueshmërisë.

“Këmbëngul shumë që duhet të jemi shumë të shqetësuar për konkurrencën e produktit tonë”, theksoi kryeministri.

6 Komente

 1. e
  e ka kap Histeria pederin !

  shoqatat greke te peerasteve kercenojn Qeverrine Micitaqi . Na sll turista ose te rrexuam . Na u tha fyti e zorra qorre . Sa i shemtuar duket jevgjiti Histerik neee ?

  1. P
   Patrioti

   Me histori të vjedhur , me histori të shkruar nga Homeri me gjuhën pellazkiane,me gjakun Ilirian ….. dhe tani kërkon ky palo kryeministër të gllabëroj edhe bregdetin e bukur jugor të Shqipërisë

   1. K
    Kolonel Janulla ne shtratin e vdekjes

    Ne frazen e fundit shperthen , nuk e mban dot brenda vrerin ndaj Shqiperise , edhe pse nuk e permend me emer . Eshte nje pergjigje e mekur ndaj Edi Rames , duke iu k/vene , kur thote : Nuk ka rendesi numuri i turisteve , ka rendesi se sa para lene turistat aty ! Makthi sa vjen e i shtohet . E kane dobicat kete defekt . Ja , shihni Vucicin apo Salicin tone !

    1. T
     Tansu Cilleri

     Mos u merzit o derr katunari nga Jugu i shqiperise.Ne pith te semes do shkoni dhe ju menderet qe u vetquajtet Greke e qe sjeni kurrkush para Ilireve

     1. T
      Turizem

      Greqia nuk eshte as ne dhjeteshen e shteteve me te vizituara nga turistet ne bote. Per informacion, pese te parat jane Franca, SHBA-ja, Spanja, Kina dhe Italia.

      1. G
       Geqa eshte nji Shtet Kermash

       kjo eshte arsyeja perse Bota e urren Greqne sepse jane te Ndyre ne gjthcka ,ja shkon Surratit e Ktij Miu Halesh dhe kuptohet qarte se kush eshte Greqa

       Lini një Përgjigje